Tal tolkas till skriven text i kyrkan

Kyrka. (kyrkklockorna ringer) står det på skärmen. Hörselskadades behov uppmärksammas i kyrkan. 22.4.2008 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn

– Vi hörselskadade blir fler och fler, säger Sven och Gretel Åbacka.

– Hur länge räcker det innan alla gudstjänster är skrivtolkade, frågar sig Sven Åbacka efter den skrivtolkade högmässan i Trefaldighetskyrkan i Vasa.

Både han och hans hustru Gretel har nedsatt hörsel och de har kommit till att det inte är lönt att besöka stora kyrkor där ljudet bildar återklang. I mindre gudstjänstrum är hörbarheten bättre, så de väljer dem.

– Går jag i en vanlig gudstjänst här i kyrkan hör jag kanske tjugo procent, instämmer Gunnel Cederberg. Vi hörselskadade tiger ofta still, vi måste lära oss att säga till då vi inte hör.

– Jag undrar om det inte går att få mera ljud ur dem som talar, säger Gretel Åbacka. De kunde tala långsammare och få mera skolning för sina röster.

– Skrivtolkat är en stor framgång för kyrkan, fastslår Sven Åbacka.

Fler skrivtolkar behövs

Den skrivtolkade högmässan i Vasa var en del av Svenska hörselförbundets projekt Skriv till.

– Många av våra medlemmar vill gå i kyrkan, därför finns gudstjänsterna med i projektet, säger projektledare Catriina Salo, vars uppgift är att göra skrivtolkat mer känt och få till stånd en svenskspråkig utbildning av skrivtolkar.

– Gravt hörselskadade har rätt till 180 timmars tolktjänst i året vid valfria tillfällen. Alla som skulle ha rätt till det vet inte om det.

Under dagens högmässa fanns allt som sades och hördes textat på en stor skärm. Textningen sköttes av Marja Forsén som är både teckenspråks- och skrivtolk.

– Jag skrivtolkar gudstjänster både för enskilda och för grupper. Jag gör det gärna men jag räcker inte till överallt. Med dagens teknik behövs ingen utifrån. Nu då jag har sett konfirmander i kyrkan har jag tänkt att det här kunde vara en bra uppgift för dem. De kan datorer, predikan kan skrivas in på förhand.

Hon berömmer prästerna som sänt henne allt material inför gudstjänsterna.

– Men alltid blir det ändringar. Då skriver jag dem på plats. Som i dag då bussolyckan på solkusten var med både i predikan och förbönen.

Hörselförbundet ordnar ytterligare skrivtolkning under gudstjänster i Esbo 27.4, Borgå 4.5, Ingå 11.5, Mariehamn 18.5 och 1.6 i Helsingfors.

Kerstin Haldin-Rönn

finlands evangelisk-lutherska folkmission. Finlands evangelisk-lutherska folkmission har inför församlingsvalet i höst lanserat nätverket ”Tro och gemenskap”. 8.9.2014 kl. 15:04

jomala. En sex år gammal tvist mellan Jomala församling och församlingens tidigare kyrkoekonom har fått sitt utslag i Ålands tingsrätt, skriver tidningen Åland. 8.9.2014 kl. 15:03

Anton Häggblom. Över tusen personer ville spela i MAMMA MIA! som sätts upp på Svenska teatern i höst. Anton Häggblom från Karleby var en av några få som kom över en huvudroll. 3.9.2014 kl. 10:23

Kari Mäkinen. Olika åsikter ska rymmas i kyrkan. Det som behövs är respekt och omsorg om enhet. 1.9.2014 kl. 13:45

Stina Lindgård. Pastor Stina Lindgård har valts till gemensam kyrkoherde för Lappträsk svenska församling och Liljendal församling. 29.8.2014 kl. 15:14