Oslo får gatupräst

Världen. Norska kyrkans första gatupräst har gjort entré på gatorna i Oslo. 29.3.2008 kl. 00:00
Norska kyrkans första gatupräst har gjort entré på gatorna i Oslo.

 
 
Projektet är en del av förnyelsearbetet Gud i storstad som genomförs i Oslo stift. Den nya gatuprästen heter Jan Christian Nielsen och är 27 år gammal.

– Tröskeln att besöka kyrkan är för hög, vi måste möte människor på deras villkor, säger Nielsen.

Han förklarar att han inte är någon ny gatupredikant, utan att han främst vill ge unga en möjlighet att samtala. På sikt finns det också planer att starta en ungdomskatedral i centrum av Oslo.

Jan Christian Nielsen hoppas på att den nya tjänsten skall göra kyrkan mera synlig och tillgänglig för de unga. Via hemsidan http://gatepresten.no/ kommer han att informera om sitt arbete.

– Det är väldigt bra att kyrkan i Oslo gör något konkret för att vara närvarande för de unga, säger ungdomsrådgivaren Espen Andreas Hasle.

– En ungdomskatedral i Oslo kan få betydelse för hela Oslo och fungera som inspirationskälla och resurs för ungdomsarbetet även på andra orter.

Gemensamma församlingsrådet i Karleby tvekar om samfälligheten ska hyra ut Yxpila kyrka till Sley eller inte. Efter en omröstning i går där ordförandes röst avgjorde förpassades förslaget om att inleda förhandlingar till ny beredning. 4.3.2015 kl. 17:28

försvarsstrategier. Terapeuten och prästen Ilse Sand har fått jobba med sina egna försvarsstrategier och vill hjälpa andra att bli fria från sina. 12.3.2015 kl. 00:00

Marcus Henricson. Farhåga: de pengar som handhas av kristna organisationer används inte för kärnverksamheten. Åtgärd: domkapitet beställde utredning. I utredningen skissas möjligheter till samarbete mellan organisationerna upp. 11.3.2015 kl. 00:00

carl haglund. Carl Haglund avvisar påståendet om att fritänkarna hörts mer än kyrkan i arbetet med försvarsministeriets rapport om den etiska undervisningen och fältandakterna i det militära. 2.3.2015 kl. 13:29

danmark. År 2012 var ett annus horribilis för den danska folkkyrkan då drygt 21 000 medlemmar lämnade kyrkan. Nu har den utevecklingen vänt: i fjol var det bara ca 9 500 danskar som lämnade kyrkan, skriver Kristeligt Dagblad. 2.3.2015 kl. 13:23