Bred nordisk forskning kring Lutherpsalmer

Kultur. – Ett vetenskapligt arbete som jag tror kan väcka intresse bland folk, säger professor emeritus Karl-Johan Hansson om ett stort forskningsprojekt kring Luthers psalmer i nordiskt folkligt liv. Många känner till Av himlens höjd och Vår Gud är oss en väldig borg. 24.3.2008 kl. 00:00
– Ett vetenskapligt arbete som jag tror kan väcka intresse bland folk, säger professor emeritus Karl-Johan Hansson om ett stort forskningsprojekt kring Luthers psalmer i nordiskt folkligt liv. Många känner till Av himlens höjd och Vår Gud är oss en väldig borg.

 
En 800-sidig bok berättar om Luthers psalmer.
Hansson har tillsamman med Sven-Åke Selander i Lund stått i ledningen för projektet som granskar psalmerna från olika vinklar. Man har studerat deras utbredning, hur de använts i kyrka och samhälle, i gudstjänst och skola, i politik, litteratur och musik. Och gjort nordiska jämförelser.

Arbetet har pågått i tio år och samlat över 60 forskare från olika discipliner. Från Finland har bland andra Fredric Cleve, Bernice Sundqvist och Erkki Tuppurainen deltagit.

Pengar för resor och seminarier har man fått från de nordiska länderna, själva arbetet har skett med frivilliga insatser.

– Jag har nog själv arbetat med det här sammanlagt ett helt år, säger Hansson.

Resultatet utgör en bok på 800 sidor, skriven på svenska, danska och norska. Nionde mars var det högtidlig release i Haderslevs domkyrka i Danmark med musikgudstjänst, biskopspredikan och tal av bland andra Hansson.

Lutherpsalmer sjungs alltjämt även om statistik visar att användningen under de senaste 30 åren har minskat med hälften.

– Luther blev förebilden för psalmdiktning och inspirerade många att skriva psalmer. Man vet att isländska
kvinnor redan på 1600-talet började skriva egna psalmer sedan de sjungit hans. Det finns de som menar att Luthers psalmskrivande för länge bundit nya tiders psalmförfattare. Man kan också undra om Luther hade levt idag, vad hade han då skrivit för psalmer och om vilka ämnen, säger Karl-Johan Hansson.
Kerstin Haldin-Rönn

SVT. Public service-bolaget SVT söker nu präster för en ny programssatsning där ett antal singelpräster i offentlighetens ljus ska söka maka eller make, skriver Kyrkans tidning. 26.1.2015 kl. 09:44

fattigdomsgrupp. För andra gången har kyrkan i Finland gjort ett förslag till regeringsprogram. 26.1.2015 kl. 09:39

Stig Kankkonen. Stig Kankkonen, pensionerad journalist och chefredaktör för Kyrkpressen, har valts till ordförande för Esbo gemensamma kyrkofullmäktige, det högsta beslutsfattande organet i Esbo kyrkliga samfällighet. 26.1.2015 kl. 09:38

nepotism. Allt gick inte rätt till då kyrkoherde Stefan Forséns dotter och hennes fästman blev anställda i Matteus församling. Domkapitlet har gett Matteusherden en varning. 22.1.2015 kl. 11:49

klaus härö. I tacktalet för det lutherska kulturpriset gav Klaus Härö kyrkan en uppmaning. 22.1.2015 kl. 09:56