Religionsfriheten hotad i Egypten

Världen. En domstol i Kairo har beslutat att inte godkänna den anhållan som Muhammed Hegazy gjort om att få sin officiella religiösa tillhörighet ändrad till kristen. 12.2.2008 kl. 00:00
En domstol i Kairo har beslutat att inte godkänna den anhållan som Muhammed Hegazy gjort om att få sin officiella religiösa tillhörighet ändrad till kristen.

Domare Muhammed Husseini slog i sitt domslut den 29 januari fast att det är emot muslimsk lag för en muslim
att lämna islam, meddelar Martyrkyrkans vänner.

– I sitt hjärta kan han tro vad han vill, men på pappret kan han inte konvertera, sade Husseini till den församlade domstolen.

Husseini baserar domslutet på artikel II i den egyptiska grundlagen, i vilken det står att muslimsk lag, sharia, utgör grunden för egyptisk lag. Enligt domaren är islam den slutgiltiga och mest fullkomliga religionen och att muslimer därför redan åtnjuter full religionsfrihet och inte kan återvända till en äldre religion.

 – Det som skett är ett brott mot mina grundläggande rättigheter, säger Hegazy. Vad har staten att göra med vilken religion jag följer?

Gamal Eid, ledare för det Arabiska nätverket för information om mänskliga rättigheter (ANHRI) vars advokater representerat Hegazy, sade sig vara besviken över domslutet.

– Domaren lyssnade inte på vårt försvar, vi hade inte ens tillfälle att tala inför rätten.

– Vid en tidigare behandling av ärendet har Eid och hans team begärt att målet skulle förkastas på tekniska
grunder. Hegazys ursprungliga advokat, Mamdouh Nakhla, hade gjort ett antal misstag i sin handläggning av målet, innan dödshot från islamister tvingade honom att dra sig tillbaka i augusti.

Trots domslutet, uppger en representant för ANHRI att Hegazy fortfarande planerar att om möjligt överklaga eller väcka en ny talan. Hegazys fru Zeinab, som också konverterat från islam, planerar också hon att utnyttja
rätten att i domstol registrera sig som kristen. Dödshot har tvingat paret, som fick en dotter för ett par veckor sen, att gå under jorden sedan rättegången figurerade på löpsedlarna i början av augusti.

Hegazys öppna erkännande att han gått över till kristendomen senaste augusti var det första av sitt slag i det moderna Egypten och orsakade massiv uppståndelse. Förra veckan sade Hegazys far i en tidningsintervju att han skulle döda sin son om sonen inte återvände till islam.



Dagens kyrka har lånat sin teologi från affärs-livet och sopat undan gudstjänsten. I teologen Patrik Hagmans kyrka står nattvarden i centrum. I hans kyrka försöker medlemmarna leva ett kristet liv.– Dopet och nattvarden är tydligt kristna handlingar. 17.5.2013 kl. 12:00

Hon tog religionen på allvar. Hon följde reglerna, gick klädd enligt föreskrifterna och bad regelbundet. Men ändå kände Neda en tomhet i sitt hjärta. I Finland mötte hon Jesus i en vision. 17.5.2013 kl. 12:00

Nådegåvor och den heliga Anden får inte så mycket utrymme i kyrkan. Med rätt grund och med ett bra ledarskap kunde den dimensionen få växa fram. 19.5.2013 kl. 09:00

Fyllda med intryck och kanske också lite förändrade har nu eleverna på Kredus första volontärslinje återvänt från Nicaragua. 17.5.2013 kl. 09:00

Både biskop Seppo Häkkinen och ärkebiskop Kari Mäkinen säger att Missionsstiftets präster inte kan höra till evangelisk-lutherska kyrkan. 16.5.2013 kl. 09:00