Sandell vann klart valet i Ingå

Kyrka. Torsten Sandell valdes till ny kyrkoherde i Ingå församling i söndags. Sandell fick 451 röster och motkandidaten Monica Heikel-Nyberg 165 röster. 4.2.2008 kl. 00:00

Torsten Sandell valdes till ny kyrkoherde i Ingå församling i söndags. Sandell fick 451 röster och motkandidaten Monica Heikel-Nyberg 165 röster.

Torsten Sandell är kaplan i Grankulla svenska församling men har ett par år varit ”utlånad” som t.f. kyrkoherde åt Norra svenska församlingen. Monica Heikel-Nyberg är tjänstledig från kyrkoherdetjänsten i Vanda svenska församling men har sedan september varit t.f. kyrkoherde i Ingå.

I valet av prästombud till kyrkomötet kandiderar Sandell inom det konservativa lägret. Under valmötet inför kyrkoherdevalet utfrågades han grundligt om sin inställning till kvinnliga präster.

– Jag räknar mig som moderat konservativ, säger Sandell men tillägger att han i ämbetsfrågan följer kyrkomötets beslut och biskoparnas linjedragning. Redan i samband med sin valpredikan stod han vid altaret tillsammans med ingåförsamlingens kaplan Eeva Makveri.

Den stora frågan för Sandell och Ingå är att välja riktning för kommande samarbete.

– Ingå församling borde hitta en samfällighet att gå med i, säger Sandell och instämmer i sin företrädare Ann-Sofis Storbackas uppfattning att en församling av Ingås storlek inte kan fortsätta ensam. Orsaken är kraven på kunnande inom så vitt skilda områden som t.ex. skogsvård, skatteteknik, markanvändning och bokföring. Med få anställda är enheten dessutom mycker sårbar.

– Det behövs ett bredare gäng bakom, säger Sandell och konstaterar att frågan är väldigt delikat:

– Kommunen är klart polariserad. Lojo-Sjundeå vann i kommunfullmäktige över Raseborg med 14 röster mot 13. Hur man än besluter blir det motsättningar.

Kyrkofullmäktige tog senast en time out genom att i detta skede tacka nej till samfälligheten Raseborg.

– Det är bäst att ta god tid på sig och fundera, säger Sandell.

Ingå har en stor inflyttning och Sandell ser det som viktigt att församlingen tar hand om inflyttarna. Den finska minoriteten närmar sig fyrtio procent och i Esbo stift funderar man redan  på en församlingsdelning.  
Vid kyrkoherdevalet röstade drygt 18 procent av de knappt 4 500 ingåborna. Vid det senaste kyrkoherdevalet 1990 röstade 21,5 procent och vid senaste församlingsval gick 15,5 procent till urnorna.

Rolf af Hällström

Frågan om kvinnliga prästers klädsel har seglat upp till ytan inför ett seminarium i S:t Petersburg som ordnas av S:t Michel stift. 4.9.2012 kl. 14:12

Prästen, journalisten och författaren Hilkka Oliknuora får årets Fredrika Runeberg-stipendium 2.9.2012 kl. 10:00

Blogg. Månadsbloggen kör igång efter en sommarpaus. Höstens första bloggare är Patrick Tiainen från Karleby. 1.9.2012 kl. 06:00

laestadianismen. Var det bönesvar då Alf Snellman som fjortonåring fick jobb på ett båtvarv i Gertruds? Mamma ansåg att Gud hade hört bönerna då Alf kunde hjälpa till att försörja den fattiga familjen vars pappa låg på sjukhuset i lungsot efter kriget. 25.8.2012 kl. 03:00

psalmbok. Tidigare i veckan lanserades en ny finsk psalmbok med punktskrift. Den förra upplagan trycktes på 1980-talet. 31.8.2012 kl. 16:08