Nanny är äldst i byn

Människa. 90-åriga Nanny Olenius, lika gammal som Finland, har sett generationer komma och gå. Med utsikt över en frostig åker i Sibbo samtalar vi om livet som gått. 31.10.2007 kl. 00:00

90-åriga Nanny Olenius, lika gammal som Finland, har sett generationer komma och gå. Med utsikt över en frostig åker i Sibbo samtalar vi om livet som gått.

 
Nanny Olenius

Nanny Olenius föddes i januari 1917 som yngsta dottern i en jordbrukarfamilj i Norra Paipis. Över 90 år senare bor hon ännu kvar i samma by.

– Barndomstiden var lycklig, konstaterar Nanny. Visst fick vi barn börja arbeta på gården i ett ganska tidigt skede och inte hade vi allt det som barn har i dag. Men inte kan jag säga att barndomen skulle ha varit särskilt besvärlig.

Några hundra meter från huset där Nanny bott de trettio senaste åren finns Norra Paipis skola. I skolan, där hennes yngsta dotter Ann-Britt Gustafsson numera är rektor, började Nanny sin skolgång.

– Det var annorlunda i skolan på den tiden. Vi elever hade jour då vi städade skolan och eldade i kakelugnarna. Vi fick mat i skolan, för det mesta havregrynsgröt men ibland något annat. Mjölk skulle vi själva ha med i flaska.

Nanny kommer ihåg hur hon som barn åkte häst och kärra in till Sibbo kyrka för att delta i gudstjänsten där. Den sommar hon skulle konfirmeras cyklade hon däremot de femton kilometrarna till kyrkan varje dag från och med början av juni fram till midsommar och konfirmationen.

– Alla femtonåringar fick undervisning, flickorna på förmiddagen och pojkarna på eftermiddagen.

Läs livsperspektivet i Kp 44/2007.

En man iklädd muslimsk dräkt härjade i Kasbergets kyrka i östra Helsingfors på tisdagskvällen. Mannen kastade en stor sten genom fönstret på kyrkans ytterdörr och ropade hotelser utanför kyrkan, rapporterar Radio Dei. 30.10.2013 kl. 15:56

En del av Kyrkostyrelsens fastigheter på Skatudden i Helsingfors byggs om till bostäder. 30.10.2013 kl. 13:58

Tuva Korsström. När Tuva Korsström gjorde en djupdykning in i den finlandssvenska litteraturen hittade hon många andliga spår. Innanför pärmarna gömde sig mysticism, naken gudslängtan, nåd och försoning. 30.10.2013 kl. 08:00

Mats Lindgård. Efter att stiftsdekan Mats Lindgård överraskande meddelat att han återgår till sin tjänst som domprost efterlyser nu domkapitlet en ny dekan. 29.10.2013 kl. 08:00

Bokmässan. Pekka Haavisto och Gustav Björkstrand diskuterade söckenhelgerna på årets bokmässa i Helsingfors 28.10.2013 kl. 09:37