Kristna, muslimer och judar ber för skapelsen

Kyrka. Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag. 11.6.2007 kl. 00:00
Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag.

 

– Representanter för olika religioner världen över vill fokusera på det goda som ömsesidig respekt mellan religioner kan föra med sig. Vi delar oron för vår skapelse och vill bygga ett tolerant, ansvarskännande och kärleksfullt samhälle, säger kyrkoherden i den finska församlingen i Alberga, Kalervo Salo, som kallat till andaktsstund.

I andaktsstunden deltar biskopen i Esbo stift, Mikko Heikka, lärarna i islam Noha Abu Ramadan och Soumaya Dakhlaoui från Esbo, judiska kantorn André Zweig, fader Heikki Huttunen från ortodoxa kyrkan och pastor Tero Koskinen från Vapaakirkko. I predikan diskuterar biskop Heikka med de islamska och judiska gästerna om en kultur präglad av omsorg och respekt, om ömsesidigt ansvarstagande som en del av vardagen.

– Tanken med andaktsstunden är att synliggöra att människor som hör till olika religioner är varandras medmänniskor. De är intresserade av och oroade för samma saker, lever samma mångkulturella liv och möter varandra i lokaltågen, skolorna, butikerna och på arbetsplatserna. Under andaktsstunden vill man stöda en gemensam upplevelse av att vara människa samt solidaritet, säger generalsekreteraren för Ekumeniska rådet i Finland, Heikki Huttunen.

Andaktsstunden på finska inleds klockan 18 och bandas för radion. Den sänds i Yles Radio 1 den 1 juli kl. 10. Programmet är en del av sommarprogrammen där man i tal- och musikprogram, radiopjäser och dokumentärer talar om kyrkan och Gud.

Gemensamma andaktsstunder för fred med representanter för olika religioner har tidigare ordnats bland annat i Åbo och Helsingfors. Den första andaktsstunden med kristna, judar och muslimer ordnades i Åbo i början av 1990-talet. Nyligen samlades representanter för fem religioner till bön för bröd för alla i samband med en internationell kongress för landsbygdskvinnor som hölls i Åbo.

KT

prost Store Granlund. Biskop Björn Vikström har beviljat prostetiteln åt tjänstlediga kyrkoherden i Vasa svenska församling Tor-Erik Store och kyrkoherden i Esse församling Kaj Granlund. 24.1.2012 kl. 09:11

Herrens bön Fader vår Vår fader. Varför vill nästan ingen finlandssvensk församling ta till sig den nyaste översättningen av Herrens bön? 22.1.2012 kl. 08:00

Hangöskolan Folkhögskola. Den evangeliska folkhögskolan i Hangö och den evangeliska folkhögskolan i Österbotten är sedan årsskiftet sammanslagna till en gemensam skola. 20.1.2012 kl. 08:38

Miljödiplom Grankulla. Grankulla kyrkliga samfällighet har ökat sin miljömedvetenhet och har som den elfte församlinngen i Borgå stift fått kyrkans miljödiplom. 21.1.2012 kl. 00:00

Ylva Eggehorn, KU. Den svenska författaren Ylva Eggehorn kommer att vara huvudtalare vid förbundet Kyrkans Ungdoms (KU) sommardagar. Evenemanget hålls i år i Jakobstad den 9–10 juni. 20.1.2012 kl. 09:00