Kristna, muslimer och judar ber för skapelsen

Kyrka. Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag. 11.6.2007 kl. 00:00
Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag.

 

– Representanter för olika religioner världen över vill fokusera på det goda som ömsesidig respekt mellan religioner kan föra med sig. Vi delar oron för vår skapelse och vill bygga ett tolerant, ansvarskännande och kärleksfullt samhälle, säger kyrkoherden i den finska församlingen i Alberga, Kalervo Salo, som kallat till andaktsstund.

I andaktsstunden deltar biskopen i Esbo stift, Mikko Heikka, lärarna i islam Noha Abu Ramadan och Soumaya Dakhlaoui från Esbo, judiska kantorn André Zweig, fader Heikki Huttunen från ortodoxa kyrkan och pastor Tero Koskinen från Vapaakirkko. I predikan diskuterar biskop Heikka med de islamska och judiska gästerna om en kultur präglad av omsorg och respekt, om ömsesidigt ansvarstagande som en del av vardagen.

– Tanken med andaktsstunden är att synliggöra att människor som hör till olika religioner är varandras medmänniskor. De är intresserade av och oroade för samma saker, lever samma mångkulturella liv och möter varandra i lokaltågen, skolorna, butikerna och på arbetsplatserna. Under andaktsstunden vill man stöda en gemensam upplevelse av att vara människa samt solidaritet, säger generalsekreteraren för Ekumeniska rådet i Finland, Heikki Huttunen.

Andaktsstunden på finska inleds klockan 18 och bandas för radion. Den sänds i Yles Radio 1 den 1 juli kl. 10. Programmet är en del av sommarprogrammen där man i tal- och musikprogram, radiopjäser och dokumentärer talar om kyrkan och Gud.

Gemensamma andaktsstunder för fred med representanter för olika religioner har tidigare ordnats bland annat i Åbo och Helsingfors. Den första andaktsstunden med kristna, judar och muslimer ordnades i Åbo i början av 1990-talet. Nyligen samlades representanter för fem religioner till bön för bröd för alla i samband med en internationell kongress för landsbygdskvinnor som hölls i Åbo.

KT

Över tusen Taizévänner från 26 olika länder har intagit Helsingfors med bön, stillhet och gemenskap. 28.9.2012 kl. 20:34

Sjömanspastor Ben Thilman (56) har valts till omsorgspräst vid Kyrkans central för det svenska arbetet på kyrkostyrelsen. 27.9.2012 kl. 16:25

Den nya biskopen i Kuopio Jari Jolkkonen är en lutherkännare som gillar skogen som plats både för jakt och meditation. Han är bekymrad över dagens skola som är duktig på att ge kunskap men där det är svårt att växa som människa. 27.9.2012 kl. 00:00

Han var en troende som blev ett världens barn men hittade tillbaka till Gud via självkännedom och psykologi. Livsresan och insikterna har blivit många böcker och ett företag som utbildar mentorer och arrangerar retreater för den som vill bli vän med sin själ. 26.9.2012 kl. 12:41

Borgåbiskopen bäst i klassen på sociala medier. 25.9.2012 kl. 11:07