Hanna Lehtonen hoppas på nya förutsättningar för sång och gemenskap nästa år.

Budskapet finns kvar trots allt

Väståboland.

Kyrkokören har tagit paus och det blir en distansjul i Väståboland i år. Men grunduppgiften kvarstår. – Det är att föra fram glädjens budskap: tro, hopp och kärlek, säger kantor Hanna Lehtonen.

17.12.2020 kl. 08:43

Den här tiden på året brukar Hanna Lehtonen, som är kantor i Pargas, ha fullt upp med körövningar och konserter inför jul. Men nya coronarestriktioner har lett till att allt läggs om.

– Jag undrade redan i början av hösten hur julen månne kommer att bli, och det är faktiskt annorlunda, det blir en distansjul.

Restriktioner på att max tio personer får samlas inomhus och tjugo utomhus gäller fram till den 23 december.

– Men vi beslöt att köra med samma koncept hela julen. Alla konserter är inhiberade, men de bandas på förhand i stället.

De vackraste julsångerna hade man tänkt ha utomhus.

– Men nu bandar vi det i stället och sänder den 20 december. Medarbetarskaran sjunger tillsammans och deltagare kan sjunga med hemifrån.

Stor försiktighet

Kyrkokören har setts hela hösten och övat, med säkerhetsavstånd. Men Hanna Lehtonen har varit mycket försiktig för egen och hela körens del.

– Jag vet hur skadligt viruset kan vara för en sångares lungor. Varje vecka har det känts som att man måste följa med nyheterna och besluta om man ska fortsätta eller inte. Överraskande många har ändå valt att medverka under hösten, kring tjugo personer.

– Man märker att det är otroligt viktigt att få samlas varje vecka och sjunga, och framför allt att få ses. Den sociala biten är en stor del av det här, det märker man när den tas bort.

En distanskörövning har de också haft.

– Det fungerar, men på ett annat sätt. Det blir mer stämövning. Men det är också ett sätt att hålla kontakt.

Nu är kyrkokörens övningar över för i år.

– Alla tyckte att det var ett bra beslut.

Innan kören tog paus hann de göra en bandning.

– Den ingår i församlingens julkalender som lucka 17. Länk till ”Julhälsning från Pargas kyrkokör” hittas på församlingens webbplats och Facebooksida.

Och sedan då?

För nästa år har Lehtonen förhoppningar om andra förutsättningar.

– Jag hoppas vi får sjunga tillsammans och att vi inte alls behöver vara rädda.

Hon hoppas att alla coronarelaterade problem snart ska vara över.

– Men vad kommer vi tillbaka till? Det har hänt så mycket under det här året, till exempel de digitala steg vi har tagit.

Hon konstaterar att kyrkans anställda blivit lite som mediaarbetare.

– Men det är också en bra sak! Kyrkan är mer närvarande i människors liv. Vår grunduppgift är att föra fram glädjens budskap: tro, hopp och kärlek. Det blir mer påtagligt när en större församling följer oss.

– Nya tider kan vara en ny möjlighet för vår kyrka. De kan vändas till välsignelse om vi hittar kärnan. Det finns en Gud som hör oss om vi ber om hjälp.

Länkar till alla julens strömmade program hittas på församlingens webbplats (vastabolandsforsamling.fi) och Facebooksida.

Ulrika Hansson

sibbo. Camilla Ekholm som är kyrkoherde i Sibbo har valt att se hoppfullt på hösten. Och pandemin har lärt henne några mycket viktiga saker. 2.9.2021 kl. 11:56

Solf. Solf församling har många nya anställda; tf står det framför titlarna. Men verksamheten är väl inte tf? Hur ser Fredrik Kass på nuet och framtiden? 2.9.2021 kl. 11:52

Kolumn. "Många människor, kanske de flesta, är rädda att bli avslöjade." 2.9.2021 kl. 11:43

Solf. Tre nyanställda i Solfs församling fick svara på frågorna: 1. Vem är du? 2. På vilket sätt finns du till för församlingsborna / Vad vill du hälsa dem? 2.9.2021 kl. 11:37

Kolumn. Vi ska ta god hand om vårt jordiska hem. Men vi har också ett hopp om något större, skriver Markus Engström. 1.9.2021 kl. 19:25

malax. Malax kyrka har fått en ny, bildrik broschyr. – Broschyren är resultatet av ett bra teamarbete, säger Kerstin Hägen. 1.9.2021 kl. 19:10

KORSNÄS. – Vi har inte råd att vara negativa i Korsnäs! säger Jan-Erik Ravals. Han är en Korsnäsbo med många järn i elden. 1.9.2021 kl. 19:02

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

Kolumn. Vad är det som gör en församling till församling?! frågar Katarina Gäddnäs. 1.9.2021 kl. 12:41

HOUTSKÄR. Två somrar har Elisabeth Mattson fixat blommor och skött fastigheter vid kyrkan i Houtskär och Korpo. Hennes dröm är att ta över hemgården liksom henne förmoder Elisabeth gjorde på 1700-talet – och tävla i skytte. 1.9.2021 kl. 12:38

kvevlax. – Aldrig i livet, jag är ju inte tillräckligt religiös, utbrast Alf Burman när han ombads ställa upp i kyrkopolitiken. 18.8.2021 kl. 15:24

Kolumn. Vi behöver skapa tid för de goda rutinerna och vi behöver hålla fast vid dem. Samtidigt är det en balansgång. Rutinerna ska ge oss liv och inte kväva oss. 18.8.2021 kl. 15:19

kvevlax. – Det är otroligt att få sjunga i kyrkan. Det finns ett lugn och en rymd där, säger Ann-Katrine Burman. 18.8.2021 kl. 15:13

BORGÅ. Mycket av kyrkans framtid hänger på de frivilliga. Det har man tagit fasta på i domkyrkoförsamlingen där man nu konkret sänker tröskeln för frivilligarbete. 18.8.2021 kl. 15:08

Kolumn. Från den dag de föds till den dag de dör är de våra små barn. För att lära sig måste de få göra själva, misslyckas, pröva igen och till slut lyckas. 18.8.2021 kl. 15:03

Mest läst