Frank Hydén gjorde 22 skisser för dopträdet i Korsnäs kyrka.

En vaktmästare med öga och hand för detaljer

korsnäs.

Han sköter församlingens fastigheter och är med på förrättningar. Vid sidan av jobbet är församlingsmästare Frank Hydén känd för sina realistiska tecknade porträtt, och dopträdet i kyrkan är hans design.

25.11.2020 kl. 19:46

Frank Hydén har jobbat som församlingsmästare i Korsnäs församling i drygt två och ett halvt år.

– Jag sköter om fastigheterna och begravningsplatsen, hjälper till under förrättningar som dop och begravningar och under gudstjänster.

Han kommer ursprungligen från Petalax och är egentligen konstnär till utbildningen. Efter gymnasiet studerade han vid Novias konstlinje och sedan till yrkeslärare.

– Det började vid tre års ålder, om inte tidigare, säger han om sitt konstintresse. Jag har en storebror som är sju år äldre, som också sysslar inom det konstnärliga. När jag var liten och såg vad han gjorde väcktes mitt intresse. Jag började tidigt med att teckna.

Han berättar att han vid sidan av församlingsjobbet har diverse konstnärliga projekt på gång. Han riktade från början in sig på realism och har fått rykte om sig som en skicklig porträttecknare.

– Realismen kör jag hårt på än idag. När jag får beställningar är det ofta porträtteckningar.

Varför valde du att börja jobba som församlingsmästare?

– Om man ska livnära sig som konstnär ska man ha väldigt bra kontaktnät eller väldigt mycket tur. Jag ville ha något mer säkert, där jag visste att jag skulle få någon inkomst. Och jag kände under mina yrkeslärarstudier att det inte riktigt var något som lämpade sig för mig.

Han var klar med studierna och sökte jobb när han fick höra om församlingsmästartjänsten i Korsnäs.

– Under studietiden hade jag under sommarlovsmånaderna jobbat som vaktmästare bland annat vid skolorna i Petalax och Malax, så jag kände att jag hade en god grund för jobbet. Jag hade även arbetat vid Bergö församling i ett halvår och vikarierat församlingsmästaren i Petalax en handfull gånger, så jag hade åtminstone ett hum om vad arbetstiteln innebar.

"Jag fastnar för enskilda detaljer och kan fördjupa mig ganska mycket i dem."

Han fick jobbet och flyttade till Korsnäs. Under vintermånaderna arbetar han deltid och delar vaktmästarjobbet med den andra församlingsmästaren, Matias Nylund. Att jobba varannan vecka passar honom perfekt.

– Jag har i princip halva året på mig att fokusera mer på det konstnärliga om jag vill. Just nu håller jag på med en beställning jag tänkt få färdigt till julen.

En porträttbeställning kan ta mellan 30 och 60 timmar att färdigställa, beroende på storleken och om det är en eller flera personer som avbildas.

– Jag är en väldigt detaljinriktad människa. Jag fastnar för enskilda detaljer och kan fördjupa mig ganska mycket i dem.

Frank Hydén har även gjort konst för församlingen. Dopträdet i Korsnäs kyrka – som invigdes i mars – är hans design.

Han fick frågan förra hösten och tog sig an uppgiften.

– Under processen kollade jag runt på andra dopträd som fanns runt om i Österbotten. Jag försökte ta lite inspiration: vilka varianter av träd som fanns och vilka som skulle bli en bra design att ha i kyrkan.

– Jag började skissa olika varianter, tog fram 22 stycken allt som allt. Men jag valde ut de sju bästa och gav dem till kyrkorådet.

Den utvalda designen förverkligades av snickaren Jan-Erik Granskog.



Vilken bok läste du senast?

– Jag läste faktiskt ut första Harry Potter-boken på nytt, det var femton år sedan sist. Och för tillfället håller jag på och läser en samling av Sherlock Holmes-historier.

Vilken är din favoritplats?

– Hemmet där jag är uppväxt i Petalax. Där känner jag väl mig som tryggast.

Hur firar du advent?

– Med julstädning, skrattar han. Julen är favorithögtiden, jag tycker om att ställa i ordning med julgardiner och belysning och julgran. Förbereda mig helt enkelt.

– Jag fyller år 25 december, så det blir naturligt att jag firar julen tillsammans med familjen och vänskaran.

Emelie Wikblad

NÄRPES. Ulla Holmbergs jular har sett olika ut genom åren, men det viktigaste består: gemenskapen och julens glada budskap. 21.12.2022 kl. 18:33

BERGÖ. När tillvaron var tuffare och jularna enklare … Johan Klingenberg delar med sig av minnen från 1950- och 60-talets Bergö. 7.12.2022 kl. 09:54

Replot. En julotta i Kenya kan bli en besvikelse, men ändå leda till något gott. Och en sillburk i kylen kan ge julkänsla. Chamilla och Kristian Sjöbacka firar jul i Kisumu. 9.12.2022 kl. 09:02

Replot. Luafolket är en minoritet i bergstrakterna i norra Thailand, de kom ursprungligen som flyktingar från Laos. Paret Kolkka har arbetat fram ett skriftspråk och ser till att julens budskap blir tillgängligt på lua. 9.12.2022 kl. 08:43

BORGÅ. Det är inte lätt att balansera mellan att fira en mysig jul samtidigt som vi vet hur svårt många har det. Och kan den givmildhet vi uppmanas till öka det upphaussade kring julen? 8.12.2022 kl. 16:25

Kolumn. "Det var intressant att inse att allt inte handlar om pengar, utan lika viktigt är att skapa trygga platser där människor får berätta sina egna livsberättelser." 8.12.2022 kl. 16:19

vanda. Manda Karlsson är ny förvaltningssekreterare i Vanda svenska församling. – Jag har hellre mycket att göra än för lite, säger hon. 8.12.2022 kl. 16:14

Kolumn. "Kanske årets julklapp kunde vara en upplevelse?" Barndomens enklare och mer måttfulla jular inspirerar Christina Caldén-Back till att tänka kring ett julfirande som inte kväver människan med prylar, men har plats för gemenskap och värme. 7.12.2022 kl. 09:46

NÄRPES. Närhet, mångfald och tradition är några av Desirée Valsberg-Småros nyckelord. Hon är en av de färska förtroendevalda i Närpes församling. 7.12.2022 kl. 09:31

Kolumn. "Jag tror att vi blir lite fattigare på något viktigt när vi tappar bort advent ur kalendern och firar jul i stället." 23.11.2022 kl. 16:21

Kolumn. "Jag hoppas vi blir mindre attraktiva för marknadskrafterna, friare, snällare mot planeten, kanske rent av givmildare mot dem som har mindre än oss?" 23.11.2022 kl. 09:16

BORGÅ. Att få träffa människor i deras vardagliga miljö, att få uppmuntra, dela och hjälpa praktiskt ger missionär Rut Åbacka tilltro till sina arbetsuppgifter. 23.11.2022 kl. 16:34

Kolumn. "Slutligen sker grunduppdraget i det lilla. När tonåringen sporras att få sina läxor gjorda. När dosetten fylls åt ens gamle far." 23.11.2022 kl. 16:30

korsholm. På gott och ont är dagens julfirande och adventstid ett uttryck för vårt moderna samhälle. 23.11.2022 kl. 16:25

korsholm. De vackraste julsångerna ljuder snart på många håll i våra församlingar. Allsångstraditionen DVJ firar 50-årsjubileum i år. 23.11.2022 kl. 16:17