Gymnasieeleven Fanny Nylund från centrum och yrkesinstitutstuderande Andreas Fors från Jeppo är två av medlemmarna i den nystartade styrgruppen för ungdomsverksamheten.

I Nykarleby församlings styrgrupp för ungdomsarbetet får unga själva vara med och påverka

nykarleby.

Vad behöver unga idag, och hur ska församlingen nå dem? I Nykarleby församlings styrgrupp för ungdomsarbetet får unga själva vara med och påverka.

29.10.2020 kl. 16:59

18-åriga Fanny Nylund sitter med i Nykarleby församlings styrgrupp för unga, unga vuxna och för konfirmandarbete, en påverkansgrupp där unga från olika församlingsdelar ska ha möjlighet att påverka församlingens verksamhet.

– Vi brukar få föredragningslistan några dagar före mötena, då hinner man tänka efter om det finns något viktigt man vill ta upp, säger hon.

Hon nämner ett exempel: församlingen hade tänkt ordna ett ungdomsläger som inte blev av på grund av coronaepidemin, och hon undrade om man i något skede kunde ordna ett läger tillsammans med till exempel församlingen i Jakobstad, eftersom det är roligt att ibland få en chans att träffa ungdomar man inte känner sedan tidigare.

Känner du att du blir hörd?
– Jo. Vi är tre ungdomar som sitter med i gruppen, och två ungdomsledare. De lyssnar på oss, och man kan alltid tala med dem, ändra på något eller lägga till.

Själv ville hon vara med på grund av gemenskapen.
– Det känns bra att sitta och tala med andra ungdomar i samma ålder, sådana som tänker och tycker lite på samma sätt som man själv.

Hon vill uppmuntra andra unga som blir tillfrågade att våga tacka ja till att sitta med i en styrgrupp.
– Man behöver inte känna att man måste ha en massa åsikter för att få komma med. Man märker nog sen på mötet om man har åsikter!

Andreas Fors från Jeppo är en annan 18-åring som sitter med i styrgruppen.

Vad fick dig att gå med?
– En kompis var med så jag tänkte att kanske jag också kunde komma med och få chansen att ändra på saker och ting och ha åsikter.

Han känner att det helt klart finns en chans att göra sig hörd och att han har erfarenhet av att ha stått upp för någon sak och sett att den tagits vidare.

Ungdomsarbetsledare Johanna Häggblom fungerar som styrgruppens sekreterare. Hon säger att det är viktigt att församlingen får input från ungdomarna – annars finns det risk för att man ordnar program som ingen vill ha.
– Vi har bara hunnit ha två möten med den nya styrgruppen och den söker fortfarande sin form. Vi prövar oss fram.

Under de första mötena har de främst satsat på att presentera församlingens verksamhet för de unga och bett dem komma med feedback.

– Men nu har vi tänkt att vi kanske borde diskutera vad ungdomar behöver idag mera, hur vi ska nå ut till dem, hur vi ska få dem som är intresserade av vår verksamhet att delta i den och hur vi ska prata om kristen tro på ett relevant sätt. Det skulle också vara viktigt att höra hur ungdomarna vill att församlingen ska finnas till för dem när coronapandemin begränsar de fysiska samlingarna.

Hon säger att gruppen fortfarande söker rätt form för att skapa levande diskussioner där de unga är med på samma villkor som de äldre.
– Men vi är jätteglada för alla som sitter med och känner för församlingen. Det är ju vi tillsammans som ska föra ut det kristna budskapet.

Sofia Torvalds

Väståboland. – När man får finnas till för någon annan känns jobbet som mest meningsfullt, säger diakon Kaisa Söderholm. I Korpo kapellförsamling ordnas ett kafé för dem som drabbats av cancer. 11.11.2020 kl. 11:46

Kolumn. "Jag har märkt att då jag själv eller någon annan säger till mig att jag ska känna lycka, ja då är det svårare än någonsin att göra det." 11.11.2020 kl. 11:29

Borgå. Den senaste tiden har utagerande och illamående bland unga i Borgå diskuterats i medierna. 11.11.2020 kl. 11:24

korsholm. En förväntansfull jultid – kanske inte för den som drabbats av ekonomiska svårigheter eller annan kris. Församlingarna vill hjälpa fler att få en fin jul och den som vill kan bidra. 12.11.2020 kl. 08:30

korsholm. Under sina år i Kina och Hongkong har Håkan och Judy Granberg sett församlingsliv med nära gemenskap, där alla är med i arbetet. – Gudstjänsten är inte en grej som produceras för att konsumeras. 12.11.2020 kl. 08:15

Kolumn. "Jag log för mig själv när jag såg det. Blicken följde pilens riktning och upp mot himlen." 11.11.2020 kl. 18:30

Närpes. Esbobon Johan Andersson har haft en framgångsrik karriär som grundare till flera programvaruföretag. Han växte upp i Närpes som son till en präst och sonson till en annan. 11.11.2020 kl. 18:00

Kristinestad. ”Man tager vad man haver och bygger en orgel”, skrev lokaltidningen. Att församlingens egen kantor byggde en orgel för kyrkorummet var något exceptionellt – nu har instrumentet varit till glädje i 35 år. 11.11.2020 kl. 16:49

Kolumn. "Både att ge förlåtelse och ta emot förlåtelse kan vara bland det svåraste vi människor ställs inför. Vi vill jämna ut det som hänt, få hämnd, vi vill ha blod." 11.11.2020 kl. 16:30

Borgå. Att få träffas och prata är viktigt för ungdomarna nu. – Men det är svårt när allt man planerar kan förändras, säger Linda Wahrman. 28.10.2020 kl. 13:31

Kolumn. Livet är ingen självklarhet – många av oss lever på övertid, skriver Mats Edman, kaplan i Nykarleby församling. 29.10.2020 kl. 17:03

sorgegrupp. De första gångerna Helena Häggblom åkte hem från församlingens sorgegrupp rann tårarna hela vägen hem. I sorgegruppen delar man sorg och förtvivlan, men också glädje och hopp. 29.10.2020 kl. 16:48

Åbo. Alla barn får inte julklappar. Det är där som församlingarna och frivilliga kommer in och gör ett imponerande jobb. – Hjälpviljan är stor, säger Carita Eklund. 28.10.2020 kl. 14:11

Kolumn. "Sorg handlar om spruckna drömmar, om förhoppningar och förväntningar som inte blir av." 28.10.2020 kl. 14:02

Väståboland. Anna-Greta Sandell sköter gravarna på Nötö och är begravningsentreprenör i Pargas. Jobbet har gjort att hon ser annorlunda på döden, men allra mest på livet. 28.10.2020 kl. 13:51