Frivilliga från Pargas IF får kundens köplista av församlingen, sedan packar de ner varorna och kör dem till rätt adress.

När fotbollsträningarna lades på is började de köra ut matkassar

hemleverans.

När fotbollsträningarna lades ner började Pargas IF:s frivilliga köra ut varor till äldre som behöver hjälp med att handla mat.

7.4.2020 kl. 15:16

När Pargas IF tvingades lägga alla träningar på is på grund av undantagstillståndet började de som varit aktiva i föreningen fundera på vad de skulle göra under de kvällar som tidigare varit vikta för träningar.

– Vår verksamhet bygger på frivilliga, och nu hade de frivilliga plötsligt lediga kvällar. Så vi satte oss ner för att fundera på vad vi kunde göra, berättar Petra Furu, ordförande för fotbollssektionen i Pargas IF.

En annan frivillig, Micke Isaksson, slängde fram tanken att man kunde hjälpa äldre som borde vara försiktiga med att gå i butiken eftersom de tillhör en riskgrupp.

– Vi kontaktade en matbutik som hade försäljning online och frågade om de ville ha hjälp med att köra ut varorna. Sedan fick vi höra att församlingen hade ett liknande projekt på gång – men de hade ingen som kunde köra ut varorna, berättar Furu.

På det viset hittade församlingen och Pargas IF fram till ett samarbete.

– Vi har många frivilliga som i princip sitter hemma nu, vi har många som är vana att ställa upp där det behövs, många som gärna ställer upp och hjälper någon annan. Vi fixar det!

Väståbolands svenska församling och Paraisten suomalainen seurakunta koordinerar arbetet.

– Vi i Pargas IF hämtar maten och kör den hem till de adresser vi får av församlingen, säger Petra Furu.

Ett tjugotal personer har lovat ställa upp med leveranserna.

– De är aktiva föräldrar och tränare, sådana som varit med i verksamheten och har barn som varit aktiva.

Också hon själv är en av dem som kommer att köra ut matkassar till dem som inte själva kan gå till butiken.

– Det tar inte så mycket tid. Man går ju och handlar själv, så kan man lika gärna plocka varor åt någon annan samtidigt. Vi är så många som ställer upp, så jag är säker på att vi fixar det.

Är du för egen del orolig för att drabbas av viruset?

– Jag tänker att många säkert kommer att bli sjuka, men själv hör jag inte till någon riskgrupp. Jag känner inte så stor oro för att sjukdomen ska drabba mig själv. Men jag är orolig för mina äldre släktingar, och jag hoppas att de håller sig hemma nu.

Så här går det till: den som vill ha sina matvaror hemkörda från butiken kontaktar församlingen. Församlingen ordnar ett kundavtal mellan klienten och butiken, sedan får klienten skicka e-post eller ringa in sin inköpslista till församlingen. Församlingen förmedlar sedan köplistan vidare till de frivilliga från Pargas IF.

– Det är ganska många steg i processen och det kan kännas lite komplicerat, men det är för att de frivilliga från Pargas IF inte ska behöva hantera pengar, säger diakonissan Brita Holmström i Väståbolands svenska församling.

– Och det är inte helt enkelt att handla åt andra människor – de vill gärna ha precis de rätta semlorna och rätt procent på osten.

När mathjälpen kom igång var klienterna en handfull, men de förväntas bli fler.

– Egentligen är det ganska fantastiskt att se hur väl grannhjälpen fungerar här på orten.

De flesta äldre verkar har grannar och släktingar som hjälper dem handla, och mellan halv sju och åtta på morgonen är butiken fredad för 70+-kunderna. Men hon tror att intresset för utkörning av mat kommer att öka efterhand. Om grannar och barnbarn blir sjuka måste de ju stanna hemma för att inte sprida smittan vidare.

– Jag är jätteglad att vi kan erbjuda den här möjligheten, säger Brita Holmström.


Sofia Torvalds

Kolumn. "En kort solglimt på kall gnistrande snö, en levande tavla och ett fantastiskt skådespel." 5.4.2023 kl. 17:54

Solf. Monica Asplund har påsktraditioner hon utan svårighet övergett. Men så finns också traditioner hon absolut inte vill ge upp. – Jag upplever att vi tar påsken mer från den glada och positiva sidan, säger hon. 5.4.2023 kl. 17:51

BORGÅ. – Jag känner lugn när jag kommer in i vår kyrka. Jag älskar Borgå domkyrka, säger Anita Virtanen. Hon koordinerar församlingens gudstjänstgrupper och välkomnar varmt nya deltagare! 5.4.2023 kl. 17:47

Kolumn. "Domkyrkan är en kär samlingsplats för kyrkfolket. Därför behöver synpunkter som utgår från den gudstjänstfirande församlingens behov också tas seriöst." 5.4.2023 kl. 17:45

sibbo. Virkborg är en grupp med flitiga handarbetare som gjort mycket gott för Sibboborna. Det är inte något småskaligt stickande, utan rejäla donationer till människor i alla åldrar. 5.4.2023 kl. 17:42

malax. Bergö och Petalax blir kapellförsamlingar i vår. Bergö kapellråd har redan hunnit samlas till ett första möte som bjöd på många idéer. 5.4.2023 kl. 10:42

Kolumn. Hur förklarar man påskens alla traditioner för ett nyfiket barn? En vuxen får tänka till. 5.4.2023 kl. 10:36

NÄRPES. Den som sjunger i finska kören i Närpes församling sjunger ofta med länge. Hemligheten? Fin gemenskap, goda ledare och en varierad repertoar. 5.4.2023 kl. 10:27

Kristinestad. Känner du någon som har jobbat som mekaniker, sjöfartsofficer, fredsbevarare och kantor – och numera är församlingsmästare? Gör du det heter personen i fråga högst antagligen Tuure Viitala! 23.3.2023 kl. 09:27

korsholm. I år återvänder påskvandringen till kyrkkällaren i Korsholms kyrka. Vandringen levandegör påskens stora drama. – Man blir själv en av dem som ropar ”Korsfäst!”, säger Rune Lindblom. 22.3.2023 kl. 16:56

Kolumn. "Vad är mina bekymmer mot hela världens? Att förminska sina egna bördor är inte heller rättvist." 22.3.2023 kl. 16:51

korsholm. På långfredagen framför Korsholms kammarorkester och kammarkören Psallite bland annat Requiem av Gabriel Fauré. – Vi hoppas publiken får känna frid efter konserten, säger Ann-Christine Nordqvist-Källström. 22.3.2023 kl. 16:46

BORGÅ. Oratoriekören i Borgå bjuder igen en gång på högklassiga konserter i påsktid: Nelsonmässan och Via Crucis. – Det är en upplevelse även om man inte alls skulle känna till klassisk musik, säger Eric-Olof Söderström. 22.3.2023 kl. 16:35

Kolumn. "Att be en bön varje dag känns lika nödvändigt som att andas." 22.3.2023 kl. 16:31

vanda. Mari Johnson kommer att jobba i ett år med att starta ny församlingsverksamhet, inte minst i västra Vanda. – Önskemålen kom från medlemmarna, säger hon. 22.3.2023 kl. 16:29