Bloggarkiv

Äta tillsammans

Äta tillsammans

Januari 2015
Kyrkpressens matserie bjuder på mat för den som vill lyssna och umgås i stället för att prestera i köket. Matskribenterna är Bianca Holmberg och Rolf af Hällström.
Adväntrum

Adväntrum

November 2014
Thomas Lundin bloggar under adventstiden om något av det han gillar allra mest – julsånger. På julradion.fi kan du lyssna på kvalitativ julmusik utan reklamavbrott, dygnet runt.
Vårt dagliga bröd

Vårt dagliga bröd

Oktober 2014
Vårt dagliga bröd är en serie recept och tips på hur man får till olika sorters matbröd. Bianca Holmberg, Chribbe Aarnio, Gunnevi Winberg och Martin Nord turas om med att bjuda KP-läsarna på sina läckraste recept och bästa tips.
Maria Lindberg

Maria Lindberg

Maj 2013
Jag heter Maria och har fortfarande två hemstäder, Borgå och Helsingfors. Till mitt yrke är jag dövpräst. Jag försöker hitta de små guldkornen i vardagen. Bloggar om tron och livet här och nu, i stort och smått, glädje och bekymmer.
Laura Hellsten

Laura Hellsten

April 2013
Laura Hellsten är född och uppvuxen i Mariehamn. Hon bor i Åbo där hon nyligen ansökt om att få börja doktorera i teologi. Laura är 33 år och gift med Markus. De bor i kollektivet Ödmjukhetens palats, tillsammans med några nära vänner.
– Jag kommer att blogga om vårt nya hem och hoppas kunna inspirera och uppmuntra människor att våga ta steg för att uppfylla sina drömmar.
Ewert Gustafsson

Ewert Gustafsson

Mars 2013
Ålänningen och mariehamnaren Ewert Gustafsson är Kyrkpressens bloggare under mars månad. Han är en kyrklig mångsysslare som prövat på så gott som alla jobb en församling kan bjuda på. Senast på jobbet som predikobiträde i Brändö-Kumlinge.
– Jag har aldrig bloggat tidigare så det blir en helt ny utmaning för mig. Det blir väl både kortare funderingar och längre om allt möjligt. Det kan bli svårt att hålla en röd tråd tror jag. Det blir väl filosoferande på skärgårdsfärjan blandat med ensamhet i stormen på en klippa i havsbandet.
Stig Kankkonen

Stig Kankkonen

Februari 2013
Journalisten Stig Kankkonen gick i pension för några år sedan men politikern Stig Kankkonen har bara kommit i gång. Han sköter en mängd förtroendeuppdrag både inom kommunalpolitiken och inom kyrkopolitiken, dessutom bloggar han och skriver kolumner. I februari ska han blogga för Kyrkpressen.
– Det som fascinerat mig under hela min tid som journalist är att se på frågor på ett annat sätt än det som känns mer eller mindre självklart. Jag ska utgå från nyheter och när jag hittar ett intressant tema försöker jag reflektera över det under rubriken ”å andra sidan”.

Amanda Audas-Kass

Januari 2013
Jag är 29 år och just nu allra mest mamma eftersom jag är hemma med min son Arvid som är två månader. Till familjen hör också Ingrid, 4 år och min man Fredrik. Mitt jobb är att vara modersmålslärare i ett svenskt gymnasium i Helsingfors. Sedan är jag också prästfru, vilket nog är en ganska stor del av den jag är. På KP-bloggen kommer jag att ha ett tydligt tema: kvinnlighet och jämställdhet.
Jani Edström

Jani Edström

December 2012
Jag som gör bloggkalendern har levt drygt 50 år, är gift för andra gången, har fem barn och jobbar i Helsingfors. Hela mitt liv har jag bott i Finland. Dessutom har jag har fått resa en del och träffat människor mycket intressantare än mig själv. Jag betraktar mig som en sorts ekumenisk springpojke som rycker in där det behövs. Kallar mig också jazzpastorn och ser livet som en rad improvisationer kring ett givet tema.
Yvonne Terlinden

Yvonne Terlinden

November 2012
Yvonne Terlinden är teolog och psykoterapeut. Efter ett par månaders sabbatsledighet börjar hon jobba som familjerådgivare i Kyrkslätt i mitten av november. I bloggen bjuder hon på funderingar om människa och människoliv – sedda ur både allmänna perspektiv och lokalt, kariskt medelåldersperspektiv.
Mia och Ben Westerling

Mia och Ben Westerling

Oktober 2012
Mia och Ben Westerling är missionärer i Nepal, utsända via Finska Missionssällskapet. Efter flera år i Finland känns det ändå hemvant att vara tillbaka. Mia är informatör och koordinerar volontärarbetet och Ben är regionchef.
Patrick Tiainen

Patrick Tiainen

September 2012
Patrick Tiainen är en av vårens studenter från Karleby, och för tillfället är han i militären i Keuru. Följ med hans bloggande kring livet i det gröna och ett liv i Mästarens fotspår!
Camilla Pagliaroli

Camilla Pagliaroli

Maj 2012
Camilla Pagliaroli är uppvuxen i Österbotten men jobbet, livet och Gud förde henne ut i världen för drygt tio år sen. Nu njuter hon av ett långsammare familjeliv bland olivträd och vinrankor i Toscana.
Johan Eklöf

Johan Eklöf

April 2012
Johan Eklöf är i kaplan i Lappfjärd-Kristinestads församling. Han har också tidigare jobbat som matematiklärare, socialarbetare och journalist. Hans hobbyer är bl.a. digitalfotografering och HiFi.

Helena Salenius

Mars 2012
Helena Salenius är lärare i religion och psykologi, medlem i Matteus församling och nyinvald i stiftsfullmäktige i Borgå stift. Hon är också stolt men stundvis utmattad mamma till tre tonåringar.
Dan-Erik Sahlberg

Dan-Erik Sahlberg

Februari 2012
Dan-Erik Sahlberg är programchef på Sigtunastiftelsen och musiker. Han kommer att blogga om sådant som rör sig i gränslandet mellan tro, kultur och samhälle – sett genom sina svenska glasögon.
Mats Fontell

Mats Fontell

Januari 2012
Mats "Matte" Fontell är  ungdomsarbetare och trubadur från Borgå. Vid sidan av visdagboken skriver han gärna texter med olika längd och innehåll. Som månadsbloggare bjuder han på en bukett tankar som landat i vardagen.

Svante Lundgren

Svante Lundgren

December 2011
Svante Lundgren har nyligen skrivit en bok om de kristna i Mellanöstern. Själv bor han just nu i Yttre Hebriderna utanför Skottland. Därifrån bloggar han om smått och stort.
Anna Tikum

Anna Tikum

November 2011
Anna Tikum har nyligen flyttat med sin fem månader gamla dotter Ronya och sin man Bertrand till Senegal. Följ med den första tiden i ett nytt land.

Kyrka. Kandidatnomineringen i biskopsvalet i Borgå stift inleds i dag fredagen den 6 mars och pågår i två månader. 6.3.2009 kl. 00:00

Världen. I dag uppmärksammas böndagen i mer än 170 länder med gudstjänster på mer än 1000 språk. 6.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. I samarbetssituationer gäller kvinnorpästbeslutet från 1986 alla medverkande. 5.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ett hundratal ungdomar samlades i lördags till Light Night, ett ungdomsevenemang med Paddington, predikan, bön och lovsång på programmet. 5.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Retreatgårdarna står glest i Finland, och i Svenskfinland kan de räknas på ena handens lillfinger. 5.3.2009 kl. 00:00

Världen. Katolska kyrkan uppmanar italienarna att fasta från textmeddelanden och Facebook fram till påsk. 4.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Nästa vecka kommer församlingarna inom Pedersöre kyrkliga samfällighet att diskutera det ekonomiska läget. 4.3.2009 kl. 00:00

Ledare. Ärkebiskop Jukka Paarma har i olika sammanhang den senaste tiden lyft fram såväl det kollektiva som det individuella ansvaret under dåliga tider. 5.3.2009 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn. När jag bjuder gäster så anstränger jag mig så mycket att bjuda på något riktigt gott att jag sällan är nöjd med resultatet. Det är för lite salt eller för mycket kryddat eller tvärtom. 5.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. I 40 år har Kyrkans forskningscentral försett kyrkan med uppgifter om hur det står till internt, hur omvärlden ser ut i ett kyrkligt perspektiv och hur omvärlden ser på kyrkan. 5.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ett fyra meter långt hus uppbyggt av parförhållandets olika delar, står på torget i Lahtis 6–8 mars. 3.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Under det närmaste året grundas ett antal IT-centraler för församlingarnas bruk. 3.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ärkebiskop Jukka Paarma föreslår att den evangelisk-lutherska kyrkans del av samfundsskatten utökas.   2.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Då jag var liten bad jag aftonbön. Av rädsla naturligtvis, annars skulle det gå åt illa. (Åt h-e bokstavligen skulle man kunna säga). Det var vad vi lärde oss i söndagsskolan. Så jag kämpade på kväll efter kväll.  Så småningom märkte jag att bönen aldrig hjälpte. Det vill säga, det jag bad om slog aldrig in. Jag vågar påstå att en önskan i en bön har aldrig slagit in för någon på jorden levande människa någonsin. Så kanske bönen är något annat. Det kanske inte är en bön utan en slags ”lovsång”? Skulle det vara mera rimligt om det hette lovsång. I bönen finns det och en anda av att Gud är lite oberäknelig och småelak och kan rätt som det är komma med hemska straff om humöret inte är på topp. Därför gäller det att blidka Gud med bönen så att det inte händer något. Men man är aldrig riktig på säkra sidan. Vad som helst kan hända. Som ni förstår är jag inte troende, därav dessa lite naiva funderingar.     1.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Under våren väljs två nya kyrkoherdar i Borgå stift. I dag provpredikar den första inför valet i Johannes församling. 1.3.2009 kl. 00:00

penningbekymmer. I Borgå erbjuder diakonin en träff med frivilliga rådgivare som kan hjälpa klienterna att få sin ekonomi på fötter. 30.8.2018 kl. 16:10

profilen. Hon är diakonen som älskar att studera och kriminologen som är ointresserad av deckare. Hon uppskattar kommunitetsliv, lever nyfiket och vill se andra människor. 30.8.2018 kl. 15:45

utnämning . Gemensamma kyrkorådet i Helsingfors beslöt vid sitt möte på torsdagskvällen att föreslå att Stefan Forsén blir ny direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid samfälligheten i Helsingfors. Det slutgiltiga beslutet fattas av gemensamma kyrkofullmäktige den 6 september. 23.8.2018 kl. 21:11

äktenskap . Att förhindra barnäktenskap och trygga barnets bästa är syftet med den 18 års åldersgräns Kyrkostyrelsen förespråkar i sitt utlåtande. 22.8.2018 kl. 14:59

Biskopsval Esbo. Då tiden för kandidatnomineringen i biskopsvalet i Esbo stift gick ut på tisdagen hade fyra kandidater ställts upp. 21.8.2018 kl. 16:20