Cassandra Ingman, Ronja Rehn och Lilja Kalliala från Brändö gymnasium samlar tillsammans med skolkamraterna in pengar till Ukraina. Välkommen på välgörenhetskonsert i Matteuskyrkan!

Brändö gymnasium samlar in pengar för att kunna köpa en ambulans till Ukraina – välgörenhetskonsert i Matteuskyrkan

Ukraina.

– Det lilla vi gör här bidrar ändå positivt till den stora helheten, vi är ett litet gäng men vi kan faktiskt göra skillnad. Tänk att vi kan få påverka någon annans vardag, få vara till hjälp. Samtidigt blir man också så väldigt tacksam över hur bra vi har det här hemma.

29.1.2026 kl. 20:29


Konsert: Alla hjärtan till Ukraina – Kaikki sydämet Ukrainalle

– To 12.2 kl. 18.30 i Matteuskyrkan, Åbohusvägen 3.

– Inträde 10 euro till förmån för Brändö gymnasiums insamling för en ambulans till Ukraina, via Karavanen till Ukraina rf.

När journalisten Magnus Londen besökte Brändö gymnasium för att berätta om insamlingen Karavanen till Ukraina, anmälde sig rekordmånga elever från alla årskurser till projektet.

– Det var väldigt ögonöppnande att få höra om läget i Ukraina. Speciellt berörd blev jag när Magnus berättade om en pojke som blivit så traumatiserad av bombningarna att han helt och hållet slutat att prata. Min bror är i samma ålder som den pojken, och jag tänkte att man inte kan veta hur ett krig påverkar en innan man själv har upplevt det, säger Lilja Kalliala.

Hon går på andra årskursen i Brändö gymnasium och är en av initiativtagarna bakom välgörenhetskonserten Alla hjärtan till Ukraina, som är en del av skolans insamlingsprojekt i samarbete med Karavanen.

– Vi ordnar också en fotbollsmatch och kanske en dansföreställning inspirerad av vår gammeldans. Det är verkligen det minsta vi kan göra för ukrainarna, vi är så otroligt privilegierade här i Finland, säger Ronja Rehn, som också går på tvåan i Brändö.

En ambulans kostar 25 000, just nu har eleverna närmare 12 000 i kassan. Målet är att själva få åka ner till Ukraina och leverera ambulansen sedan när pengarna är insamlade.

– Elever från andra skolor har gjort liknande insamlingar och rest ner för att överlämna saker. Jag förstår att våra föräldrar är lite oroliga, men jag skulle inte vilja missa det, säger Rehn.


Någon som diskar

När man ordnar evenemang och jippon lär man sig samtidigt mycket. Inför konserten ska det inte bara övas på låtar.

– Vi kommer att ha ett café under konserten så det blir bakningstalko inför. Vi får ingredienserna sponsorerade men det behövs ändå många som hjälper till, berättar Cassandra Ingman som går första året på gymnasiet.

Sedan behövs det programledare och teknik, reklam och folk som kan stå i café och sälja.

– Och någon som diskar efteråt, konstaterar Ingman.

Konserten tar plats i Matteuskyrkan som erbjuder bland annat utrymmet, ljudåtergivning och mixning till projektet.

– Vi är jättestolta över att se ungdomarna ta ansvar och genomföra projektet. Det är så viktigt att få reagera och göra något, så som ni nu gör, när man ser ett behov någonstans, säger ungdomsarbetsledare Daniel Jakobsson i Matteus församling.

Konserten, som infaller strax inför alla hjärtans dag, bjuder på musik av Brändöeleverna själva, samt elever från musiklinjen vid Tölö gymnasium. Också ungdomar från Matteus församling samt artisten Chrisu Romberg kommer att medverka med låtar.

– Konserten kommer ha lite internationell stämning eftersom vi kommer sjunga på flera olika språk. Jag och Ronja kommer sjunga på franska eftersom det är ett så vackert språk, det känns som fredens och frihetens språk, säger Lilja Kalliala.


Kämpar på tillsammans

På konsertkvällen i Matteuskyrkan har det gått nästan fyra år sedan kriget i Ukraina bröt ut.

– Jag tycker att media har börjat släppa taget om kriget, det finns så många andra problem att rapportera om att Ukraina ibland känns bortglömt. Men fakta är ju att kriget fortfarande pågår, säger Ronja Rehn.

Som en del av projektet har skolan också haft besök av en skolklass från Ukraina.

– Vi fick bekanta oss med varandra och höra om hur deras vardag ser ut. Också Ukrainas ambassadör har varit i skolan och talat. Nu förstår jag hur mycket den vanliga civilbefolkningen berörs av kriget, hur vanliga ungdomars liv kan se ut. Det motiverar oss att samla in pengarna.

En insamling, som den Brändö gymnasium nu genomför, är ett sätt att hålla medvetenheten uppe. Samtidigt är det en aktiv och positiv sak att få göra något så konkret för andra människor.

– Det lilla vi gör här bidrar ändå positivt till den stora helheten, vi är ett litet gäng men vi kan faktiskt göra skillnad. Tänk att vi kan få påverka någon annans vardag, få vara till hjälp. Samtidigt blir man också så väldigt tacksam över hur bra vi har det här hemma.

Till sportlovet är det många av skolkamraterna som åker på skidresa till Lappland.

– Från Helsingfors är det ungefär lika lång väg upp till Lappland som till Ukraina. Vi får inte glömma bort ukrainarna fastän det känns tungt och kriget är så utdraget, säger Lilja Kalliala.

Text: Nina Österholm


Kultur. Svenskfinland är tragiskt efter utvecklingen vad gäller synen på bloggen som medborgarjournalistik, säger Mathias Rosenlund, mannen bakom Konsonantmylla.com. 25.9.2007 kl. 00:00

Kyrka. Olga Schevchuk koordinerar till vardags ryska ortodoxa kyrkans diakoniprojekt i den Karelska republiken. Verksamheten initierades på 90-talet av Kyrkans utlandshjälp som firade sina 60 år i söndags. 25.9.2007 kl. 00:00

Kyrka. Moskvas och hela Rysslands patriark Alexej II har beviljat ärkebiskop Jukka Paarma den ett förtjänsttecken av den apostoliske storfursten Vladimirs riddarorden för hans insats i att bygga gemenskap mellan kyrkorna. 25.9.2007 kl. 00:00

Insändare. Chefredaktör Stig Kankkonen gav sig i kast med en svår teologisk fråga i senaste nummer av KP. Man kan se olika på frågan om vad som är prästernas skyldigheter å ena sidan och rättigheter å andra sidan. Jag skulle ha ändrat på orden i huvudfrågan och istället frågat: Har prästen rätt att ge den åt alla, eller är han skyldig att med hänvisning till personens liv och leverne och det som det säger om den personens religiösa övertygelse vägra att göra det? För det är nog säkert en glädje att som tjänare få räcka sakramenten. Däremot kan jag tänka mig att det är med en tyngd på skuldrorna som man tvingas behöva säga nej. Som Ordets tjänare har man fått i uppdrag av att förmedla det Ord människorna behöver höra enligt Gud, dvs både lag och evangelium. När det gäller sakramentsförvaltningen så skall det skötas enligt Bibelns föreskrifter. SK skrev: "Prästens roll är att kalla alla till nattvardsbordet..." En sådan tankegång leder lätt till att nattvardsfirandet får en ny karaktär. Jag har förstått att nattvarden är de troendes måltid. Detta kan illustreras med två exempel: En ytterlighet är en ”modern” gatumission där alla som går förbi inbjuds till nattvard. Den andra ”ytterligheten” är biblisk praxis som utövades i urkyrkan där alla odöpta, katekumener och personer som var underlagt kyrkotukt sändes ut innan nattvard firades. Vidare skrev SK: "Det är den enskilda nattvardsgästen själv som avgör om nattvarden blir till välsignelse eller om den blir en dom." Månne inte ett sådant synsätt leder till onödiga samvetskval för den kämpande kristne medan den självsäkre världsmedborgaren går frimodigt fram. Det är prästens skyldighet att predika synd för synd. Och även binda obotfärdiga i sin synd. Däremot är det hans rättighet (också en skyldighet) att för alla ångerfulla syndare predika nåd och förlåtelse och inbjuda dem till förlåtelsens måltid. De två sista styckena i artikeln är ganska långsökta slutsatser till de texter som SK hänvisar till. Att jämföra förhöret i gammal kyrklig anda med den allmänna syndabekännelse och avlösning är att ta ansvaret av nycklaämbetets bärare. Visst har nycklamakten missbrukats och förhören blivit till maktmedel men ändå säger apologin (art XI) bl.a.: "Uteslutning från sakramentsgemenskapen proklameras hos oss för de uppenbart lastbara och för dem som förakta sakramenten. Detta göra vi i enlighet med både evangelium och gamla kyrkliga stadganden." "Goda församlingsherdar veta väl, huru viktigt det är att förhöra de oerfarna, men fördenskull vilja vi icke uppmuntra den tortyr, som bikthandböckernas författare tillreda..." Förhöret hör till god kyrklig tradition eftersom det allvarliga bibelordet kvarstår: "Ty den som äter och dricker utan att urskilja Herrens kropp, han äter och dricker en dom över sig." (1 Kor 11:29) Roger Pettersson 24.9.2007 kl. 23:49

Sofia Torvalds. Avund, ack du mörkgröna monster! Jag var så nöjd med mitt. Jag satt och surfade på datorn, förstrött letande efter uppgifter om en viss stiftelse som jag fått ett tips om. 24.9.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 29/2007 Rubriken syftar på den situation många av våra finländska åldringar lever i. 24.9.2007 kl. 00:00

Samhälle. 30 000 barn drabbas årligen av spruckna förhållanden. 24.9.2007 kl. 00:00

Världen. – Vi håller fast vid att äktenskapsbegreppet fortsättningsvis skall förbehållas det officiellt ingångna förpliktande samlivet mellan man och kvinna, står det i norska kyrkorådets uttalande som svar på regeringens förslag om ett liknande äktenskapsbegrepp för samkönade par. 24.9.2007 kl. 00:00

Kyrka. Över en miljon barn och vuxna deltog i församlingarnas familjearbete i fjol. 24.9.2007 kl. 00:00

Världen. Förra veckan öppnades svenska riksdagen. I gudstjänsten i Storkyrkan fick deltagarna för första gången höra stycken ur både Bibeln och Koranen. 24.9.2007 kl. 00:00

Samhälle. President Martti Ahtisaari talade på Kyrkans Utlandshjälps 60-årsjubileum i dag, söndag. 23.9.2007 kl. 00:00

Kyrka. Portarna i muren kring Borgå domkyrka byggs om. 23.9.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen har tillsatt en arbetsgrupp som skall utreda den svenska utbildningen som ger kompetens för kyrkliga tjänster. 22.9.2007 kl. 00:00

Samhälle. De sociala forumen på webben blir allt populärare. Men är de något för kyrkan? 22.9.2007 kl. 00:00

Människa. – Jag är hellre bland de svaga och utstötta än bland de starka. Så har jag känt det hela livet. 21.9.2007 kl. 00:00

En februarinatt år 1979 förlorade Bromarvborna sin kyrka. I dag har de vant sig vid den nya. Det här är en hälsning till Ylivieskaborna, som förlorade sin kyrka i påsk. 1.4.2016 kl. 09:46

Ylivieskaborna miste sin kyrka i häftig brand på lördag kväll. Allt tyder på att branden var anlagd. 26.3.2016 kl. 23:22

biskopens påskhälsning. Påsken vägrar att inordna sig i enkelt förutsägbara upprepningar, skriver biskop Björn Vikström i sin påskhälsning. 22.3.2016 kl. 00:00

prästvigning. Vid prästvigningen i Borgå domkyrka 20.3.2016 har teologie magister Daniel Nyberg ordinerats till prästämbetet. 22.3.2016 kl. 09:34

”Vem är rädd för svarte man?” sjunger det fiktiva punkbandet Lampedusa i bakgrunden, medan regissören Tanya Weinstein ser på. 22.3.2016 kl. 09:00