Moderator Soili Haverinen och paneldeltagarna Daniel Nummela, Stig-Erik Enkvist, Albert Häggblom och Tom Säilä inledde kyrkfolkets adventsfest med en paneldebatt. Mot kvällen fortsatte programmet med bibelundervisning och sångfest.

Konservativt nätverk samlades i Pedersöre

PANELSAMTAL.

Nätverket Kyrkfolket upplever inte att deras retorik hårdnat, men nog att klimatet i kyrkan gjort det. De frågar sig om det kommer finnas ”trygga rum” för dem i kyrkan i framtiden.

18.12.2025 kl. 14:52

Den 13 december ordnades Kyrkfolkets adventsfest i Pedersöre kyrka, den andra adventsfesten i nätverkets historia. Årets upplaga inleds med ett panelsamtal under rubriken ”Hur bygger vi kyrka?”

Moderator Soili Haverinen från STI presenterar deltagarna, Daniel Nummela (Kansanlähetys), Stig-Erik Enkvist (LFF), Albert Häggblom (Slef) och Tom Säilä (Sley) och slänger ut den första frågan: Hur ser era rörelsers förhållande till den evangelisk-lutherska kyrkan i Finland ut?

Tom Säilä konstaterar att det alltid behöver finnas någon form av spänning mellan väckelserörelserna och kyrkan, om så inte vore fallet skulle det inte finnas väckelserörelser. Samtidigt har spänningarna ökat de senaste årtiondena. Han nämner ämbetsfrågan och äktenskapsfrågan som de två tydligaste anledningarna.

Kollegan Albert Häggblom uttrycker det som att Slef förhåller sig till kyrkan med en kritisk solidaritet. Många av Slef:s medlemmar lever med ena foten i sin lokala församling och andra foten i väckelserörelsens bönehus och lokalavdelningar.

– Den här modellen har med åren blivit svårare. Här i Pedersöre funkar den fortfarande, men på en del andra orter är den inte längre möjlig, säger han och tillägger:

– Min fråga är, finns det en trygg plats för Slef i kyrkan i framtiden?

Stig-Erik Enkvist ställer sig bakom den frågan och Daniel Nummela säger att hans egen organisation inte har förändrats särskilt mycket, men att kyrkan har förändrats radikalt. Samarbeten som pågått i tiotals år avslutas om man inte är beredd att godta kyrkans nya syn på ämbete och äktenskap.

– Vi är i en väldigt allvarlig situation, säger han.


”Klumpas ihop som kvinnohatare”

Hur ska man fortsätta bygga kyrka på biblisk grund, trots det motstånd som finns? Frågan kommer från moderator Soili Haverinen, och Stig-Erik Enkvist tar till orda:

– Eftersom människor idag inte kommer till kyrkan ska Guds ord komma till människorna. Det betyder att mer och mer missionsarbete flyttar över till internet. Jag tror det är där vi möter människor, säger han.

Daniel Nummela nämner vikten av att hålla fast vid Guds ord, särskilt då han upplever att kyrkan och biskoparnas retorik politiseras.

Soili Haverinen avslutar med att referera till en ledare i Helsingin Sanomat (12.12.2025) under rubriken ”Piispa toi jännitteiden kiristymisen näkyviin”. Utgångspunkten för ledaren är att Mari Leppänen, biskop i Åbo ärkestift, ansökt om tjänstledighet. Det här för att ”samla mod och styrka” i en tid där hatiska uttalanden mot kvinnor och sexuella minoriteter, samt ifrågasättandet av kvinnor som präster, har ökat.

Daniel Nummela kommenterar. Han säger att det här inte är en ny fråga, men i dag är situationen den att hälften av prästerna i den evangelisk-lutherska kyrkan är kvinnor. Det är vad som förändrats.

– De unga kvinnoprästerna är mer aggressiva än tidigare. De behöver inte heller förstå att det finns en sån här övertygelse (gällande ämbetsfrågan, reds anmärkning), och det ökar spänningarna.

Stig-Erik Enkvist tar vid:

– Jag tror att det som förändrats är att väckelserörelserna alltmer djärvt citerar Guds ord. Och Guds ord är väldigt allvarligt om man förkunnar det klart och tydligt. Det är anledningen till den här typen av ledare.

Tom Säilä får sista ordet. Han säger att narrativet om konservativa kristna som kvinnohatare verkar sälja bra, men att det är en grov förenkling av värderingar baserade på Bibeln.

– Vi klumpas ihop ganska slarvigt, till exempel som kvinnohatare. En anledning till att de gör så här är att de inte alls förstår vad kärleken till Guds ord handlar om. De här frågorna ses som politiska frågor.

Innan adventsfesten övergår i kaffeservering och bibelundervisning nämner de fyra panelisterna vad som kännetecknar kyrkfolks-­nätverket. Där nämns det stöd de kan erbjuda varandra i ett kyrkoklimat som de upplever att hårdnar.

Kyrkfolket

– Är ett tvåspråkigt nätverk för väckelserörelser och samfund som ”håller fast vid Bibeln som Guds ord” och ”en röst för dem som länge inte har fått göra sin röst hörd i vår fokkyrka”, som det står att läsa på deras webbplats.

– Till nätverket hör Laestadianernas fridsföreningars förbund (LFF), Länsi-Suomen Rukoilevaisten yhdistys ry (LSRY), Lähetysyhdistys rauhan sana (LYRS), Suomen Evankelisluterilainen Kansanlähetys (SEKL), Svenska lutherska evangeliföreningen (Slef), Suomen luterilainen evankeliumiyhdistys ry (Sley), Suomen Raamattuopiston säätiö (SROS) och Suomen teologinen instituutti (STI).

Text och foto: Rebecca Pettersson


AVHOPP. Harry S. Backström, tidigare kyrkoherde i Väståbolands församling, har avsagt sig prästrättigheterna i Finlands evangelisk-lutherska kyrka. Han blir i stället präst i Missionsstiftet. 24.11.2022 kl. 15:48

bibeln. Författaren och pastorn Tomas Sjödin har läst Bibeln hela livet, men när han läste den i The Message-versionen väcktes gamla, slitna bibeltexter till liv igen. Hans nya andaktsbok vill inspirera alla till att göra bibelläsning till en ny vana. 23.11.2022 kl. 19:36

teater. – Jag älskar teater och jag älskar att stå på scenen. På scenen behöver jag ingen hjälp, säger Karolina Karanen. 23.11.2022 kl. 09:00

FÖRSVARET. Överste Kjell Törner var med om att bygga upp Finlands militärsamarbete också när det var hysch-hysch om det. Nu när Finland är nära målet att bli medlem i Nato är han inte längre med i staberna. Kjell Törner har bevarat sitt kristna arv. Varje dag är det tyst aftontapto med knäppta händer. 22.11.2022 kl. 22:46

FÖRSAMLINGSVALET. Guy Kronqvist som varit tf kyrkoherde i höst fick med sina 34 röster de flesta i församlingsvalet i Korsnäs. 21.11.2022 kl. 15:06

FÖRSAMLINGSVALET. Ulla-Maj Wideroos är röstmagnet i Närpes också i detta val, precis som för fyra år sedan. Men antalet röster är nu färre, 96 mot 157 för fyra år sedan. 21.11.2022 kl. 13:46

FÖRSAMLINGSVAL. Stefan Vikström var röstkung i församlingsvalet i Borgå svenska domkyrkoförsamling med 141 röster – men bara en röst bakom honom kom hans dotter Rebecka Stråhlman med 140. Hon var däremot röstdrottning i kyrkofullmäktigevalet, med hela 202 röster. 21.11.2022 kl. 13:41

FÖRSAMLINGSVALET. Den nedåtgående trenden för röstningsprocenten i församlingsvalet fortsätter. Enligt de första siffrorna dagen efter valet använde bara var åttonde församlingsmedlem sin röst. Den preliminära röstningsprocenten är 12,7 procent. 21.11.2022 kl. 00:01

FÖRSAMLINGSVAL. En välrepresenterad grupp bland dem som fått mycket röster i församlingsvalet på svenska är lärare. En av dem är Cecilia Åminne i Jakobstad. En pedagogisk blick på kyrkans röstningssystem lämnar en del övrigt att önska; framöver skulle hon gärna se direktval av kyrkomötesombud och biskopar. – Det är jätteskumt att säga att alla är lika värda, men sedan får alla inte rösta. 20.11.2022 kl. 22:39

FÖRSAMLINGSVALET. Församlingen var en av de få i Finland som höjde röstningsprocenten sedan församlingsvalet 2018. 20.11.2022 kl. 22:20

FÖRSAMLINGSVALET. Församlingsvalet är på gång under dagen. Röstningslokalerna stänger klockan 20. I Borgå röstade Anna Simonsen, 56, som medlem i kyrkan för första gången i livet. Med sin röst ville hon motverka den skeva representationen i kyrkan. 20.11.2022 kl. 13:48

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherdetjänsten i Korsnäs församling har nu fått en sökande: pastor Rose-Maj Friman, som är chef för sjukhussjälavården i Vasa. 18.11.2022 kl. 13:40

mariehamn. När Giséla Linde gick kursen Livsstegen fylldes hon av vördnad över hur mycket vi orkar med – och hur mycket kraft vi har. Hon fick också syn på att kyrkan ofta står för en mer generös blick än världen utanför. 16.11.2022 kl. 10:42

GUDSBILD. När Helena Rönnberg växte upp var Gud en sträng far som krävde ständiga prestationer – och matade hennes egen perfektionism. Idag är Gud bara en sak för henne: kärlek. 14.11.2022 kl. 15:13

ekonomi. Församlingarna får inte de utlovade sänkta pensionsavgifterna. Kyrkomötet ansåg att vi lever i osäkra tider och ändrade sitt beslut från i fjol höstas. Pengarna ska betalas till Helsingfors som förut. 11.11.2022 kl. 16:38

BORGÅ STIFT. Bo-Göran Åstrand fick som ny biskop en rivstart i ämbetet med corona­pandemin 2020. Efter 60 år på jorden och fem år som biskop är alla i stiftet inte överens med honom om de liberala förändringar i kyrkan som”BG” från Pedersöre i den lila skjortan stöder fullt ut. 27.11.2024 kl. 10:00

ISRAEL-PALESTINA. Israel attackeras ur flera väder­streck. Och svarar med en militär styrka som lägger livet i grus i Palestina och Libanon. Kyrkorna har fått kritik för att vara för tysta inför den humanitära krisen. Kyrkpressen talade med två biskopar om saken. 22.11.2024 kl. 16:36

kyrkoherde. Kyrkoherdetjänsten i Ekenäsnejdens svenska församling har sökts av en person – församlingens kaplan Wille Westerholm. 25.11.2024 kl. 14:52

UTTRÄDE. Metodistkyrkans svenska församling i Åbo vill gå ur sin kyrka. Det följer av att kyrkan i maj i år globalt beslöt att öppna för samkönade äktenskap och hbtq-personer som präster. 20.11.2024 kl. 15:56

USA. USA:s återvändande president Donald Trump belönar sin evangelikala kristna väljarbas med att utnämna baptistpastorn och den förre guvernören i Arkansas Mike Huckabee till ambassadör i Jerusalem. 20.11.2024 kl. 15:37