Jonathan och Aron Vik använder sina kunskaper om placering för att bidra till kristna projekt.

Bröderna från Åland startar fond för kristen tro och framtid

ekonomi.

Jonathan och Aron Vik från Åland har startat Sackaiosfonden – ett projekt som förenar ekonomi och tro. De vill bidra till kristen verksamhet och inspirera andra, samtidigt som de utforskar vad det innebär att tjäna Gud i sina framtida karriärer.

8.1.2025 kl. 18:32

Bröderna Jonathan och Aron Vik sitter med varsin rykande kaffekopp framför sig. De ler medan de berättar om det relativt nystartade projektet. Både deras brinnande ambition och deras nära relation märks tydligt, och ger rummet värme.

Att kombinera intresset för ekonomi och kärleken till Gud är en tanke som funnits med dem länge. Hur det skulle se ut i praktiken var inte självklart, innan idén till Sackaiosfonden väcktes.

– Jag satt på bussen på väg till Mariehamn när idén om en kristen fond kom. Jag skickade ett mess till min kompis Tobias som var med direkt. Sedan började jag kolla runt och läsa igenom alla lagar och regler. Efter det hade vi ett online-möte med Jonathan och några and­ra och sedan var vi i gång, säger Aron.

Jonathan tittar stolt på sin lillebror.

– Aron använder sina gåvor genom det han kan bäst. Han har jobbat jätteflitigt och när man ser något sådant vill man ju bara stötta. Det är kreativt och ambitiöst!

23-åriga Jonathan ska bli magister i statskunskap och 21-åriga Aron studerar på Hanken. De kommer från Godby, Åland och har båda flyttat till Helsingfors för att studera. Studentmissionen, där de båda är aktiva, ligger dem varmt om hjärtat.

Det praktiska arbetet satte i gång och teamet växte. I dagsläget sitter sex personer i Sackaiosfondens styrelse.


Att förvalta sina talanger

Kristet arbete kan se ut på många sätt, poängterar Aron och Jonathan. Alla har olika gåvor. Det behöver inte vara det klassiska missionsarbetet eller att gå en bibelskola.

– Det var en stor del i varför jag började tänka på det. Jag vill tjäna Gud i mitt yrke och det kan vara svårt som ekonom, säger Aron.

– Det var också därför jag fastnade för det här. Alla borde fundera över vad de är bra på. Hur kan jag tjäna världen med de talanger jag har? Hur kan jag göra det för världens bästa och till Guds ära? säger Jonathan.

Med Sackaiosfonden vill de primärt bidra till kristen verksamhet genom att i framtiden ge ut bidrag och stöd. Men de vill också inspirera andra att tänka utanför boxen och använda sina talanger för Gud.

– Vi förvaltar våra talenter genom att förvalta talenter, säger Jonathan.

– Vi vill bidra till Guds rike på största och bästa sätt. Och jag har också en dröm om att gå internationellt, säger Aron.

Förutom företagsamheten har också profetiska ord spelat in.

– Förra hösten funderade jag mycket på om jag verkligen skulle bli ekonom. Jag träffade två killar från Hawaii som uttalade profetiska ord över mig och mina vänner, säger Aron.

– De såg hur Jesus sa till mig att jag kan välja vilken väg jag vill, för han kommer ändå alltid vara med mig. Den ena sa att han inte hade någon aning vad jag går igenom, men det jag gör just nu är det jag borde göra.

Tron har kommit naturligt för dem båda, tack vare uppväxten i en kristen familj. Som barn har de bott en tid i Indien när deras föräldrar var missionärer där.

– Att vi är uppvuxna i en kristen familj är nog något vi är mycket tacksamma över. Mamma är missionärsbarn och vi har också varit missionärsbarn i Indien under två år. Jag tror aldrig att jag hade gett tron en ärlig chans annars.

– På Åland hade vi inte så många kristna vänner, så familjen och släkten har betytt mycket, säger Jonathan.

Sackaiosfonden har fått sitt namn från den bibliska berättelsen, som passar perfekt in i brödernas tankesätt.

– Sackaios i Bibeln var ju en ohederlig tullindrivare. Det är kanske lite det man förknippar ekonomer med, säger Jonathan och skrattar.

– Men sedan mötte han Jesus. Han kunde fortfarande använda sitt kapital och sina pengar, och blev till och med biskop. Han använde sitt inflytande till Guds ära.

Framtiden ser ljus ut för både Sackaiosfonden och bröderna. Nya projekt och företag finns redan i tankarna. De summerar vårt samtal i en enda mening.

– Vi tackar verkligen Gud för att vi alltid haft vår ambition levande.

Text och foto: Maja Svenfelt


majken öst-söderlund. När Majken Öst-Söderlund var åtta år dog hennes mamma i cancer. Moderslös och skrämd av domedagspredikningar satte hon hoppet till grannlandet i väster. 8.10.2014 kl. 00:00

Församlingsrådet i Petrus församling valde igår onsdag kväll 8.10 Daniel Björk till kyrkoherde. 9.10.2014 kl. 12:53

LFF. Ett treårigt planeringsprojekt har slutförts då den laestadianska väckelserörelsen inleder egen skriftskolundervisning på svenska. 6.10.2014 kl. 15:51

Antje Jackelén. Svenska kyrkan har fått en ny ärkebiskop som genomgående försöker ta andra vägar än de som präglas av alternativen konservativ eller liberal, bokstavlig eller tolkad. 6.10.2014 kl. 15:37

kati niemelä. Kristendomen har en starkare ställning i Finland än vad den har i de andra nordiska länderna. Det här skriver Kotimaa som intervjuat kyrkosociologen Kati Niemelä. 6.10.2014 kl. 11:36

Saltvik. Den långa tvisten mellan Saltviks församling och tidigare kyrkoherden Peter Blumenthal fortsätter. Nu vill kyrkofullmäktiges ordförande Peter Lindbäck att Ålands tingsrätt fattar beslut om att vräka Blumenthal från prästgården i Saltvik, skriver tidningen Åland. 6.10.2014 kl. 11:33

mobbning leka skriba konfirmation läger ungdomsarbete. Hon vill vara med och leka - men inte av tradition utan för att det är roligt. 25.9.2014 kl. 10:08

val2014. 7,2 procent av alla kandidater i församlingsvalet är yngre än 30 år. Det är en minskning från 2010 då siffran låg på 9,5 procent. 23.9.2014 kl. 08:16

allsång. Andlig allsång – det är temat för ett nytt programkoncept som har premiär på Yle Fem i oktober. 24.9.2014 kl. 00:00

Svenska kyrkan. I förra veckans biskopsval valdes Eva Nordung Byström till ny biskop i Härnösand. 22.9.2014 kl. 16:10

val2014. 19 000 kandidater ställer enligt preliminära uppgifter upp i höstens församlingsval. Sedan valet för fyra år sedan har antalet gått ner med cirka 4 000 kandidater. 22.9.2014 kl. 16:07

Antje Jackelén. Se videon då Antje Jackelén berättar varför hon ser fram emot sitt kommande Finlandsbesök. 29.9.2014 kl. 10:19

En kaplanstjänst i Johannes församling i Helsingfors har fått två sökande. 22.9.2014 kl. 15:24

Marcus Rosenlund tror inte på gudar, men han tror inte heller på en värld utan religioner. 18.9.2014 kl. 15:03

församlingsval. Följande förtroendevalda har valts in i de församlingar i Borgå stift där sämjoval ordnas. 17.9.2014 kl. 13:36

LÄGER. I slutet av juli ställs Sabina Wallis inför sitt eldprov: att vara lägerledare vid sommarlägret i Pieksämäki. Själv har hon varit där varje sommar sedan hon var ett halvt år. 23.5.2022 kl. 18:00

TJÄNST. Domkapitlet har fått in fem ansökningar till tjänsten som stiftsdekan. För jobbet, i vilket man framför allt lägger upp prästernas fortbildning, presenterar de sökande olika meriter. De "kan Åbo Akademi", "kan regnbågsfolket" eller "kan dialogen med väckelserörelserna". 20.5.2022 kl. 16:20

domkapitlet. Domkapitlet ändrar på hur församlingspastorerna tillsätts. 19.5.2022 kl. 15:57

FÖRSAMLINGSSAMMANSLAGNING. Den föreslagna nya församlingen, som ska bestå av Malax, Petalax och Bergö församlingar, verkar inte kunna heta något där ortnamnet Malax ingår. 18.5.2022 kl. 15:56

FÖRSAMLINGSVALET. Låt inte studier och andra framtidsplaner hindra dig från att ställa upp i församlingsvalet, säger Nicolina Grönroos. 16.5.2022 kl. 13:11