Modet att våga – som att delta i The Voice – har kommit senare i hans liv.

Christer ”Chrisu” Romberg: "Talangen kan vara både en välsignelse och en förbannelse"

ETT GOTT RÅD.

Christer ”Chrisu” Romberg önskar att hans femtonåriga jag hade fattat att man kommer bara en bit på vägen med talang. Han är aktuell i sångtävlingen The Voice of Finland på teve, men han är också ungdomsarbetsledare i Sibbo svenska församling. I sitt jobb umgås han mycket med konfirmander, alltså 15-åringar.

7.2.2024 kl. 10:00

Hurudan var Chrisu Romberg, 15 år?

– Han var ganska osäker, som man är i den åldern. Det var svårt att komma från en liten byskola till Karis högstadium, med 350 elever.

I det kaoset försökte han hitta sig själv, medan det samtidigt hände mycket i hans egen utveckling.

– Det var en jättejobbig tid. Det var tufft.


Var du mer tyst och försiktig, eller hörde du till poppisgänget?

– Jag var inte i poppisgänget, jag ville inte vara där. Jag umgicks med dem som var lite utanför och trivdes ganska bra där. Samtidigt var jag social. Men om man ville ta sig upp i den sociala hierarkin i skolan krävdes vissa saker, och jag ville inte ha något med det att göra.


Christer Romberg vid konfirmationen. Foto: Hanna Torvalds




När du tänker på den femtonåring du var, vilka råd skulle du ge honom med allt det som du vet om livet i dag?

– Jag skulle säga: ”Bli bra på någonting. Jobba på att bli bra.” Det kräver disciplin, att lära sig av andra och att hitta bra rutiner.

Som yngst av sex barn var det kanske inte något han tog med sig hemifrån.

– Det hör till det jag fått jobba mest med: att få disciplin och rutiner.

Skolan är till för att du ska lära dig, men idag tänker Chrisu Romberg att skolan också handlar om så mycket annat. Den handlar om att lära sig det sociala spelet, men också om att lära sig att lära sig.

– Där kommer disciplinen och rutinerna in. För mig var skolan ganska lätt, och jag lärde mig inte att jobba. Men att bli bra på något kräver arbete.

Han har fått en viss talang med generna.

– Jag har fått den som en gåva given till mig. Men det räcker inte. Talangen betyder inte så mycket om du inte arbetar.

Det finns ett uttryck för det på engelska: Hard work beats talent when talent doesn’t work hard. (Ungefär: Hårt arbete vinner över talang när talangen inte jobbar hårt.)

– Det är så sant. Talangen kan vara både en välsignelse och en förbannelse.


Har du fler råd att ge ditt femtonåriga jag?

– Jag tänker på grundläggande ekonomiska grejer. I det kristna sammanhang jag växte upp i var pengar en lite problematisk sak. Jag tog med mig att pengar är roten till allt ont, medan sanningen kanske är att kärleken till pengar är roten till allt ont.

Han skulle ha velat att femtonåringen lärt sig goda rutiner också när det kommer till penninganvändning.

– För pengar är inte allt, men allt kostar pengar. Man behöver inte ha dåligt samvete för att man sparar. Jesus säger ”sälj allt du äger och följ mig” och att leva i det spänningsfältet har inte alltid varit lätt för mig.

Också modet att våga – som att delta i The Voice – har kommit senare i hans liv.

– Jag har lärt mig att om du vill att något ska hända måste du jobba häcken av dig. Det räcker inte att du är bra på att sjunga.


Hade femtonåringen något dåligt personlighetsdrag?

– Han var en dålig förlorare, och det är jag fortfarande. Men jag har lärt mig att vara ganska ödmjuk när jag vinner. Jag har också fattat att det är när du förlorar som du lär dig något.

Text: Sofia Torvalds


lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

Kapellet i Påras i Kronoby står nu klart. På torsdagskvällen välsignades kapellet av kyrkoherde Markus Ventin och kontraktsprosten Hans Häggblom. 1.6.2012 kl. 09:18

Veckoslutet som kommer är avslutningarnas tid. En av dem som sätter punkt för en tolvårig skolgång är Lina Frisk. 31.5.2012 kl. 11:44

Några gånger om året avviker församlingarnas deadline för annonseringen i Kyrkpressen från det normala. Här kan du läsa information om alla specialdeadlines fram till årets slut. 13.6.2012 kl. 14:19

På torsdag kväll invigs och välsignas det nya kapellet i Kampen i Helsingfors. 31.5.2012 kl. 09:53

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00