Hallå där Carola och Tom Sundius!

Petruskyrkan.

De besöker Dagscafé i Petruskyrkan för att det är så roligt att träffa människor och umgås.

6.11.2023 kl. 08:00

– I dag fick vi ta del av ett väldigt intressant föredrag om dialekter. Äntligen fick jag lära mig att uttrycket ”pa”, som min man som har rötter i Österbotten ibland använder, betyder ”brukar”, säger Carola Sundius.

Hon och maken Tom besöker Dagscafé för att det är en möjlighet att träffa folk under fria former. På programmet står kaffe, andakt och lite psalm-sång samt ett föredrag eller tema av något slag.

– För oss är caféet en bra orsak att komma ut och umgås. Särskilt efter pandemin har jag ofta kommit på mig själv med att tänka wow, vad roligt och viktigt det ändå är att se människor och få vara tillsammans!


Dagscafé i Petruskyrkan:
En eftermiddag med kaffe, andakt och gemenskap på Skogsbäcksvägen 15 varannan tisdag kl. 13, 12.9-5.12.2023.

Text och foto: Nina Österholm


Det första julkortet i KP:s adventsserie handlar om den bästa gåvan. 30.11.2012 kl. 22:02

Hans mål var att utplåna Israel. Nu försvarar den tidigare Hizbollah-terroristen judarnas rätt till landet, med Koranen som grund. 29.11.2012 kl. 10:28

frikyrkor. Hur länge ska gamla misstag få stämpla ett samfund? Många har gjort upp med gammal teologi och gammal frikyrkokultur. Döm inte dagens samfund för gårdagens fel, säger tre frikyrkopastorer till KP. 29.11.2012 kl. 10:14

Under hela livet har Gunvor Österlund gått på de vägar Gud har stakat ut för henne och på många områden blivit en riktig frikyrkans pionjär. Med åldern blir ansvarsområdena färre, men kallelsen står kvar. 29.11.2012 kl. 10:04

Stiftets förtroendevalda samlades i Tammerfors på onsdagen. 28.11.2012 kl. 09:16