Baptismen lärde Roger Eriksson socialt ansvar

PEDERSÖRE.

Roger Eriksson, ordförande för Pedersörenejdens gemensamma kyrkofullmäktige, tycker att kommunerna kunde ta modell av den kyrkliga gemenskapen.

30.8.2023 kl. 17:54

Roger Eriksson, teolog och pensionerad religionslärare, är ny ordförande för Pedersörenejdens gemensamma kyrkofullmäktige.

I Pedersörenejdens gemensamma kyrkofullmäktige innehar den största församlingen ordförandeposten. Sedan församlingsfusionen i Pedersöre är Pedersöre församling störst i samarbetsområdet och Roger Eriksson ordförande.

– Jag har kanske den vana som behövs sedan tidigare. Jag har en viss erfarenhet av att hålla i klubban, säger han.



Varifrån kommer ditt engagemang för styrelse- och föreningsarbete?

– Jag har aldrig reflekterat över det egentligen. Jag har vuxit upp inom baptismen där det funnits ett starkt socialt engagemang. Där är det inte så noga med formerna.

Egentligen växte han upp både inom baptismen och den lutherska kyrkan. Hans mamma, som själv var baptist, var noga med att man skulle vara med i alla kristna sammanhang. Så Roger Eriksson gick i dubbla söndagsskolor.

– Hon var lite bitter över att hon och pappa inte fick gifta sig i kyrkan eftersom hon var baptist.

– Hon ansåg också att alla kristna hör till samma sammanhang. Det var kanske det som gjorde att jag i tiderna började studera teologi. Jag ville leta efter allt vi har gemensamt.



Finns det något särskilt du vill uträtta inom ramarna för ditt nya uppdrag?

– Det närmaste året vore det väldigt viktigt att Pedersöre församling får en egen verksamhetskultur. Att vi får hitta vår plats i den kyrkliga samfälligheten och får lugn och ro. Det är förstås inte fullmäktiges viktigaste uppgift, men jag ser det som viktigt.

En annan central fråga är hur församlingarna ska hantera sina fastigheter.

– Ska vi köpa stödtjänster eller ska vi producera dem själva? Det är en nyckelfråga framöver. En sak som är intressant är att vi till exempel äger Merilä lägergård men köper tjänster av Pörkenäs lägergård.

Roger Eriksson betonar att samarbetet är väldigt bra inom den kyrkliga gemenskapen.

– Det kunde vara modell för kommunerna här omkring. Då skulle vi har förutsättningar att lyckas otroligt bra här i regionen.

En förhoppning han har inför de kommande åren är att ekonomin inom samfälligheten och församlingarna ska stabiliseras. De senaste åren har allt fler skrivit ut sig ur Jakobstads svenska och finska församlingar. Det är en trend som han hoppas att man ska kunna bromsa.

Något han sett, både i sina förtroendeuppdrag i församlingen och i sitt uppdrag som ordförande för familjerådgivningen, är att kyrkan och dess verksamhet ändå behövs. Trots att en del väljer att lämna församlingarna är det fortfarande många som väljer att vända sig till kyrkan, särskilt i kriser.

Vid sidan av sina förtroendeuppdrag, vilka är långt fler än de som nämnts, lägger Roger Eriksson sin tid på barnbarnen och familjen. Han motionerar regelbundet, gymmar två gånger i veckan och promenerar 10 000 steg om dagen tillsammans med sin fru Bodil.

– Det är då vi promenerar som vi utbyter tankar och funderar tillsammans. Vissa dagar kan vi promenera tio kilometer i tystnad för att nästa dag promenera fem kilometer utan att bli klara med allt vi vill säga.

Han är också stödperson och har nyligen blivit medlem i Esse å:s sportfiskare. Det senare är ett intresse som för honom innebär total avkoppling. Samtidigt märks det att Roger Eriksson är en man som trivs med att ha många järn i elden.

– Något måste vara på gång hela tiden, sammanfattar han.

Text: Rebecca Pettersson


Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

Sökandet efter en ny vd på Fontana Media börjar. 2.5.2012 kl. 10:38

Teologie doktor Jari Jolkkonen som valts till ny biskop i Kuopio stift vigs till ämbetet söndagen den 6 maj. 1.5.2012 kl. 08:00

Se bilder från scouternas kyrkhelg! 30.4.2012 kl. 11:27

I Kautokeino firas konfirmation på vårvintern, innan renarna förs på sommarbete. Festen är stor. 29.4.2012 kl. 08:00

Det kan kännas ensamt och svårt för föräldrar till små barn med synskada. Kontakt med andra föräldrar är viktigt. 28.4.2012 kl. 08:00

ekonomi. Forskning visar att kyrkans pensionsfond har indirekta placeringar i kärnvapenbranschen. 27.4.2012 kl. 15:49

Borde inte de rika ge till de fattiga också i kyrkan? Något måste göras åt kyrkans utjämningssystem. 27.4.2012 kl. 15:16

Agnes M. Sigurðardóttir är första kvinnan som biskop i isens och eldens rike. 26.4.2012 kl. 14:27

Hela havet stormar i rikskyrkan när det gäller struktur och modeller. Hur passar Åland in i sammanhanget? 26.4.2012 kl. 14:10

Andligt liv på webben Webbpräst KCSA Trsäkbacka Jakobsson. Nyheten om att kyrkans webbarbete på svenska skärs ner har väckt mycket diskussion särskilt på nätet. Bror Träskbacka, direktor på KCSA, och Daniel Jakobsson, ungdomsarbetsledare i Matteus församling, tar upp debatten. 26.4.2012 kl. 08:47

Nepal Westerling Finska Missionssällskapet. Ben Westerling, mångårig medarbetare vid Fontana Media, har valts till regionchef för Finska Missionssällskapet i Nepal. 24.4.2012 kl. 15:07

Biskopsmötet har utsett biskop Björn Vikström till medlem i kyrkostyrelsen. 24.4.2012 kl. 10:09

Mod. "Mod är att våga leva med ett sårbart hjärta i en värld där vårt hjärta ibland kommer att brista." 1.2.2021 kl. 00:00

kyrkoherdeval. Korsholms svenska församling har valt Mats Björklund till ny kyrkoherde i ett ytterst jämnt val. Björklund fick tolv röster flera än motkandidaten Camilla Svevar. 31.1.2021 kl. 19:36

beroende. Han drack tills hans kropp nästan gav upp. Vid nyåret tänkte Johan Ekroth tillbaka och insåg att han nu levt längre som nykter än han någonsin tidigare gjort i sitt liv. 29.1.2021 kl. 15:38

globalt. Itohan Okundaye, tidigare människohandelsoffer och asylsökande med många avslag, har blivit invald i ett råd som lyder under Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa. Hon är den enda finländska representanten. – Jag har drömt om att få jobba med de här frågorna globalt, säger hon. 29.1.2021 kl. 11:36

ungdomens kyrkodagar . Ungdomens kyrkodagar (UK) sammanträdde på distans och talade uppsökande ungdomsarbete och polarisering. Arrangörerna hoppas det var sista gången dagarna hålls helt online – men kanske en hybridversion skulle vara något för framtiden? 29.1.2021 kl. 11:00