De ukrainska kyrkornas ledare berättar om sina krigserfarenheter vid Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling i Tallinn i juni 2023.

Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling: ”Det kommer inte att bli lätt att nå en framtida fred”

EUROPEISKA KYRKOKONFERENSEN.

Rysslands anfallskrig och strävan efter rättvisa och hållbar fred blev ett av huvudtemana under mötet.

22.6.2023 kl. 11:28

Generalförsamlingen för Europeiska kyrkokonferensen tog i uttalanden ställning till kriget i Ukraina, klimatförändringen och ekologiska kriser, och den globala migrationen och flyktingfrågan.

I en paneldiskussion berättade kyrkoledarna i Ukraina hur det känns att leva mitt i kriget. En av huvudtalarna var den vitryska oppositionsledaren Sviatlana Tsikhanouskaya.

I uttalandet om Ukraina uppmanar kyrkokonferensen ”kyrkor, regeringar och det civila samhället att stöda Ukrainas motstånd mot Rysslands anfallskrig.” Med det avses framför allt bön och humanitär hjälp, och arbetet för att främja en rättvis fred.

Kyrkokonferensen konstaterar att ”det inte kommer att bli lätt att nå en framtida fred. Kyrkor, speciellt de som idag är delade på grund av politisk eller regional tillhörighet, bidrar till konflikten och lidandet. De måste försöka vara fredsmäklare, budbärare för rättvisa och sanning, förespråkare för ansvarstagande och mänskliga rättigheter.”


Läs också:
Professor Pamela Slotte vald till medlem i ekumeniskt samarbetsorgan

Samlade omkring 300 personer från olika kyrkosamfund

Europeiska kyrkokonferensens (Conference of European Churches, CEC) generalförsamling samlade omkring 300 personer från olika kyrkosamfund i Tallinn i Estland 14–20 juni.

Europeiska kyrkokonferensen påpekar att den globala migrationens mänskliga pris är stort vid Europas gränser. Under de dagar som generalförsamlingen hölls drunknade nästan 500 människor vid den grekiska kusten. Kyrkokonferensen kallar till bön och vaka på söndag 25 juni 2023.

Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling, som hålls vart femte år, väljer en centralkommitté som ansvarar för att genomföra de riktlinjer som generalförsamlingen beslutit om.



Europeiska kyrkokonferensen är ett ekumeniskt samarbetsorgan för protestantiska, lutherska, ortodoxa och anglikanska kyrkor. Till kyrkokonferensen hör ca 114 kyrkor från alla länder i Europa. Konferensen strävar efter att främja kyrkornas enhet, fred och mänskliga rättigheter i Europa.

KP/KT


psalmbokstillägget. I teorin kan kyrkomötet beakta Ungdomens kyrkodagars förslag till psalmbokstillägget, men de ungas sena uppvaknande upplevs som ett problem. – Varför släpptes listan på psalmförslag först i november? frågar sig Laura Serell. 26.1.2015 kl. 11:02

nalle öhman. Björn ”Nalle” Öhman, kyrkoherde i Åbo svenska församling, har blivit vald till nya prästassessor vid domkapitlet i Borgå stift. 26.1.2015 kl. 10:25

SVT. Public service-bolaget SVT söker nu präster för en ny programssatsning där ett antal singelpräster i offentlighetens ljus ska söka maka eller make, skriver Kyrkans tidning. 26.1.2015 kl. 09:44

fattigdomsgrupp. För andra gången har kyrkan i Finland gjort ett förslag till regeringsprogram. 26.1.2015 kl. 09:39

Stig Kankkonen. Stig Kankkonen, pensionerad journalist och chefredaktör för Kyrkpressen, har valts till ordförande för Esbo gemensamma kyrkofullmäktige, det högsta beslutsfattande organet i Esbo kyrkliga samfällighet. 26.1.2015 kl. 09:38