Camilla Lervik-Särs tycker om lugnet som en gudstjänst ger henne.

Gudstjänst vid spisen: – Det är fantastiskt!

korsholm.

Camilla Lervik-Särs älskar virtuella gudstjänster. Medan hon lyssnar lagar hon mat, städar eller promenerar. Och så sjunger hon med, högt och ljudligt!

15.2.2022 kl. 14:38

Camilla Lervik-Särs ligger inte på latsidan på söndagar. Hon har tagit till sig coronatidens digitala gudstjänster med hull och hår.

– Jag börjar med gudstjänsten i Solf klockan tio. Sedan hinner jag följa med slutet av gudstjänsten i Kvevlax. Klockan elva är det Korsholm och så lyssnar jag ibland till kvällsgudstjänsten klockan sex i Replot. Det är fantastiskt roligt för jag behöver inte välja kyrka.

– Jag är så religiös på söndagarna så jag hinner inte med annat, säger hon och skrattar gott.

Hon uppskattar att inte behöva sitta stilla när hon lyssnar.

– Jag städar, kokar eller tar en promenad samtidigt. Oftast står jag vid spisen. Min man vill gärna att vi ska sitta vid tv:n och följa med som familj, lite mer som när man går i kyrkan, men det tycker inte jag!

Hon lagar gärna mat samtidigt som hon lyssnar till en gudstjänst. Foto: Privat

Sjunger med i psalmerna

Redan före pandemin hade Camilla Lervik-Särs alltid på tv-gudstjänsten på söndag.

– Jag har hög volym och sjunger med i psalmerna, så familjen försvinner snabbt.

Kyrkkaffet saknar hon inte alls.

– Min man uppskattar gemenskapen kring kaffebordet efter gudstjänsten. Men jag vill bara hem och njuta av stunden jag haft i kyrkan.

Kyrkobyggnaden saknar hon däremot ibland.

– Jag kommer att gå i kyrkan sen, men jag kommer absolut att sakna de virtuella gudstjänsterna.

Under perioder när kyrkobesök varit möjliga har hon ibland valt det digitala i alla fall.

– En söndag gick min man i gudstjänsten i kyrkan, jag promenerade i stället till kyrkan och lyssnade till gudstjänsten på telefonen under promenaden. Sedan åkte vi hem tillsammans.

Hon har uppskattat kyrkobesök redan som ung.

– Jag tycker det är så skönt att sitta i kyrkan, för vad som helst kan hända på utsidan utan att du vet om det förrän du kommer ut. Det är en skyddad värld.

Ibland lyssnar hon mer aktivt till predikan, ibland inte.

– Det beror på om du har egna bekymmer eller inte, eller om du kommit mest för att få en lugn stund.

– Jag tycker om lugnet och känslan av trygghet jag får under en gudstjänst. Det är lite samma trygghetskänsla jag får även om jag följer med gudstjänsten på min telefon.

Ett par begravningar har hon också deltagit i virtuellt.

– Det har varit en mycket bra sak för alla dem som av olika orsaker inte kunnat vara med på plats.

Hon upplever ingen digital mättnad som många andra.

– Jag är så skyddad från den digitala världen i mitt jobb och på fritiden. Utöver söndagens program följer jag bara med någon gympagrupp virtuellt.

Camilla Lervik-Särs

  • Jobbar som familjedagvårdare i eget hem, som bagare på Stundars på deras evenemang och som serveringspersonal på minnesstunder.
  • Gift med Rune Särs. Fyra egna barn och två bonusbarn, tre barnbarn.
  • Bor i Tölby i Korsholm.
  • Hobbyer: Älgjakt, träning, vardagen i det egna hemmet med matlagning och städning, stickning och annat handarbete. ”Jag städar snabbare än min egen skugga”, säger hon.
Ulrika Hansson


Visst får journalister ha en tro. 12.3.2014 kl. 13:20

Å. Den teologiska utbildningen vid Åbo Akademi uppgår i en gemensam fakultet med psykologer, humaniora och religionsvetare. Inbesparingarna sköts genom pensioneringar. Prefekt Antti Laato är nöjd. 10.3.2014 kl. 14:03

Livets ord. Vid söndagens gudstjänst på Livets Ord i Sverige berättade rörelsens grundare pastor Ulf Ekman att han och hans hustru Birgitta under våren kommer att upptas i den Katolska kyrkan. 10.3.2014 kl. 13:59

påven. Registrerat partnerskap inte omöjligt i katolska kyrkan Påven Franciskus har i en intervju låtit förstå att katolska kyrkan kan komma att erkänna någon form av registrerat partnerskap i framtiden, skriver Dagen. 7.3.2014 kl. 14:46

Han är författare, programledare, bloggande fotbollsfantast och känd kristen krönikör i Sverige. – För att få in min första krönika om tro i Expressen krävdes det en hel del övertalning, berättar Marcus Birro. Nu har han gett ut ett eget evangelium. 6.3.2014 kl. 09:00