Sofia Palmén och Niclas Lemström är de första holmledarna som jobbar i stan.

Holmungdomsledare i city

sommaraktiviteter.

I sommar landar något av gemenskapen och stämningen från Lekholmen runt om i
Helsingfors på tisdagar och onsdagar i form av Barnens tisdagar och ungdomskvällar.

16.6.2020 kl. 00:01

– Jag är jättenöjd över att det finns möjlighet att ordna verksamhet även denna sommar. Det är spännande att vara holmungdomsledare i stan, det är en massa nya utmaningar och möjligheter, säger Niclas Lemström.

Vanligtvis brukar man möta holmungdomsledarna på församlingarnas lägerö Lekholmen, men i år blev planerna ändrade. Holmungdomsledarna jobbar i stan och delar sin tid mellan barn- och ungdomsverksamheten och Helsingfors-hjälpen där de packar matkassar.

– Vi gör också andakter som vi lägger ut på sociala medier, säger Sofia Palmén.

Överlag är det samma typ av verksamhet som tidigare somrar: på tisdagar är det Barnens tisdag som riktar sig till barnfamiljer och på onsdag ordnas ungdomskvällar.

De som deltagit i Barnens tisdag hittills i sommar har till exempel fått skogspyssla och bygga sandslott.

Finns det något ni kommer att passa på att göra i år när verksamheten ordnas i stan?

– Det har kommit ett starkt önskemål om att vi ska gå på Pokemonpromenad och spela Pokemon Go tillsammans i sommar, säger Lemström.

Träffarna ordnas på olika platser varje gång för att få så stor geografisk spridning som möjligt.

– Vi försöker se till att vi under sommarens lopp har verksamhet nära alla de tre svenska församlingarna, så att alla inte alltid ska ha lång väg.

Ungdomskvällarna har ett större fokus på samvaro än på aktiviteter.

– Det är mycket chilla och umgås. Hittills har vi till exempel grillat tillsammans och spelat mölkky. Gemenskapen är det viktiga. Speciellt efter den vår vi har haft är det jätteviktigt att få träffas, säger Palmén.

För många unga är gemenskapen på Lekholmen en viktig del av sommaren.

– Jag tror att det är vår viktigaste uppgift att försöka ta med den till stan, säger Palmén.

Hur gör man det?

– Vi försöker skapa en liknande atmosfär som på Lekis, en inbjudande och accepterande atmosfär, säger Niclas Lemström.

Många har ett speciellt kompisgäng som de brukar träffa på Lekholmen, människor som man kanske bara umgås med sommartid. Genom onsdagsträffarna i stan vill holmungdomsledarna göra det möjligt att träffas även denna sommar.

– I år är vi kanske lite mera aktiva på Lekholmens Facebook- och Instagramkonton än tidigare, säger Lemström.

Han uppmanar också alla intresserade att gå in och följa Lekholmen på sociala medier för att hålla sig uppdaterade om vad som händer under Barnens tisdag och under onsdagens ungdomskvällar.

Holmungdomsledarna tar gärna emot förslag på aktiviteter.

– Vi jobbar halva sommaren, men de som tar över efter oss kan förverkliga sådana idéer som vi inte hunnit med, säger Niclas Lemström.

Sommarprogram i stan

Barnens tisdag är ett familjeinriktat evenemang som alla kan komma med på. Vi utgår från olika teman och träffas på barnvänliga platser runt om i stan varje tisdag eftermiddag under sommaren. Tyvärr kan vi inte bjuda på något tilltugg men man får gärna ta med egen picknick så kan vi umgås och äta tillsammans i naturen. Veckans evenemang hittar du på www.facebook.com/Lekholmen/ eller lekholmen_insta.

Onsdag kvällar för ungdomar. Vi kör igång en sommar i stan - utan Lekis men med hög lekisstämning - och ordnar program för ungdomar varje onsdag i stan. Ifall man vill äta under programmet får man väldigt gärna ta egen picknick med sig. Veckans evenemang hittar du på www.facebook.com/Lekholmen/ eller lekholmen_insta.

Erika Rönngård



Samhälle. Kyrkans utlandshjälp har nu ökat sitt bistånd till Haiti från 650 000 euro till 850 000 euro. 16.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den första valpanelen i samband med ärkebiskopsvalet kan ses i direktsändning på webben. 15.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Ärkebiskop Jukka Paarma vädjar till enskilda finländare och församlingarna om att hjälpa jordbävningsoffren i Haiti. 15.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Den organiserade begravningsverksamheten speglar samhällets syn på döden. 14.1.2010 kl. 00:00

Människa. Hon förberedde sig på att flytta till USA en tredje gång. Men hon flyttade till Munsala. 14.1.2010 kl. 00:00

Marina Wiik. ”Jos sull’ kylmä on niin kädet yhteen lyö...!” 14.1.2010 kl. 00:00

Ledare. För drygt sex år sedan, närmare bestämt i november 2003, lanserade fritänkarna i Tammerfors nätsidan www.eroakirkosta.fi. 14.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Lutherstiftelsen som motsätter sig kvinnopräster låter nu viga en egen biskop åt sig på egen hand. 14.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. På söndag uppbärs kollekten i kyrkorna till att hjälpa offren för jordbävningen i Haiti. 14.1.2010 kl. 00:00

Allmän info. Välkommen på Kyrkpressens 40-årsfest! Festen äger rum lördag 13.2.2010 kl. 14–17 i Trefaldighetskyrkan i Vasa. Festen är öppen för allmänheten. Ingen förhandsanmälan behövs.  13.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Den ekumeniska böneveckan för kristen enhet pågår 18-25 januari 2010. 13.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. I november håller de lutherska församlingarna i Finland församlingsval. 12.1.2010 kl. 00:00

Kultur. Jussi-kandidaterna för årets film 2009 har valts. 12.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Dödsskjutningarna i köpcentret Sello engagerade allmänheten 12.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den lutherska ärkebiskopen Jukka Paarma och den ortodoxa kyrkans ärkebiskop Leo vädjar igen för att den egyptiska Eveline Fadayel ska få stanna i Finland, rapporterar pod.fi. 11.1.2010 kl. 00:00

film. Filmaffischen visar en pojke i dunklet framför en kyrkas fönster där ljuset skiner genom de praktfulla glasmålningarna. Så är också I Guds namn en film om den lilla människan som farit illa i den ståtliga institutionen – och som trettio år senare kämpar för upprättelse och för att rättvisa ska skipas. 14.11.2019 kl. 11:02

val. Listan ”På biblisk grund” och listan ”Jesus i centrum” är nu klara inför valet av kyrkomötesombud och valet av ombud för stiftsfullmäktige. 13.11.2019 kl. 15:06

Program. På grund av poststrejken utkommer Kyrkpressen inte den här veckan. För att du inte ska missa något som händer hittar du här församlingarnas program fram till första advent! 13.11.2019 kl. 10:29

prioritera. – Döden är som solen – man kan bara titta på den en kort stund. Den ger perspektiv på livet, men sedan måste man vända blicken mot livet igen. 11.11.2019 kl. 15:04

ny i stan. "Ensamhet är ett stort problem för många men det finns skillnad på ensamhet och att vara ensam." 11.11.2019 kl. 13:50