Oslo får gatupräst

Världen. Norska kyrkans första gatupräst har gjort entré på gatorna i Oslo. 29.3.2008 kl. 00:00
Norska kyrkans första gatupräst har gjort entré på gatorna i Oslo.

 
 
Projektet är en del av förnyelsearbetet Gud i storstad som genomförs i Oslo stift. Den nya gatuprästen heter Jan Christian Nielsen och är 27 år gammal.

– Tröskeln att besöka kyrkan är för hög, vi måste möte människor på deras villkor, säger Nielsen.

Han förklarar att han inte är någon ny gatupredikant, utan att han främst vill ge unga en möjlighet att samtala. På sikt finns det också planer att starta en ungdomskatedral i centrum av Oslo.

Jan Christian Nielsen hoppas på att den nya tjänsten skall göra kyrkan mera synlig och tillgänglig för de unga. Via hemsidan http://gatepresten.no/ kommer han att informera om sitt arbete.

– Det är väldigt bra att kyrkan i Oslo gör något konkret för att vara närvarande för de unga, säger ungdomsrådgivaren Espen Andreas Hasle.

– En ungdomskatedral i Oslo kan få betydelse för hela Oslo och fungera som inspirationskälla och resurs för ungdomsarbetet även på andra orter.

Irak. "Vi talar Jesu modersmål, vi är de första kristna, men den kristna världen har glömt oss." 12.8.2014 kl. 10:02

Juha Lehtola. Döden som tema i böcker och film behandlas ofta genom det tunga. Regissören Juha Lehtola gick en annan väg. 12.8.2014 kl. 00:00

ebola. När våra tidningar fylls av oroande ebolanyheter är perspektivet ett helt annat i Västafrika. Anna Tikum, FMS-missionär i Senegal, berättar att hon knappt diskuterat viruset med någon, trots att sjukdomen skördar offer i grannländerna. Sjukdomen får inte heller några stora rubriker i de senegalesiska medierna. 12.8.2014 kl. 10:08

Irak. Martyrkyrkans vänner (MKV) sänder 12 000 euro till Irak. Hjälpen ges i form av vatten, mat och mediciner. 12.8.2014 kl. 10:05

Pia-Karin Helsing. Pia-Karin Helsing lämnade Bibeln då hon slutade vara ett Jehovas vittne. – Men jag har en stark och levande andlighet som leder mig framåt i vardagen. 7.8.2014 kl. 16:04