Kyrkan diskuterar på Finlandsarenan

Samhälle. De handikappades rättigheter och religionsdialog är tema för några av de diskussionstillfällen som kyrkan ordnar under samhällsevenemanget Finlandsarenan (SuomiAreena). 17.7.2007 kl. 00:00

De handikappades rättigheter och religionsdialog är tema för några av de diskussionstillfällen som kyrkan ordnar under samhällsevenemanget Finlandsarenan (SuomiAreena).

 
En av fjolårets debatter.

Finlandsarenan, som ordnas för andra gången, är ett samhälleligt diskussionsevenemang. Under 18-20 juli debatteras aktuella samhällsfrågor vid 40 olika diskussionstillfällen i Björneborg.

Enligt arrangörerna, MTV3 och Björneborgs stad, ger Finlandsarenan människor en möjlighet att  fundera på sin egen och Finlands framtid i ledig stil, utan slips och PowerPointpresentationer.

Onsdagen den 18 juli klockan 14 diskuteras de handikappades rättigheter och vad dessa har för betydelse för samhället, lagstiftningen och kyrkan. Diskussionen ordnas i Björneborgs universitets aula.

Samma dag klockan 18 diskuteras förhållandet mellan kristendom och islam. Det är kyrkostyrelsen som står värd för diskussionen som hålls i Ulvila kyrka.







val 2014. 40 år är medelåldern i det nya församlingsrådet i Pedersöre. Rådet har därmed den yngsta medelåldern i hela stiftet, kanske hela landet. 10.11.2014 kl. 14:40

val2014. Andelen kvinnor är störst i församlingsrådet i Esbo och lägst i församlingsrådet i Esse. 10.11.2014 kl. 14:07

Nyfiken på vem som valdes in i din församling? Kyrkpressen uppdaterar valresultaten under måndagen. 9.11.2014 kl. 20:00

val 2014. I huvudstadsregionen röstades det livligast på svenska i Grankulla. I Åboland var Kimitoöns församlingsmedlemmar aktiva. 9.11.2014 kl. 23:27

Petrus församling. Av tolv medlemmar i Petrus församlings råd är fem nya. 9.11.2014 kl. 22:49