Könsneutral äktenskapslag på gång i Norge

Världen. Den 17 maj, på Norges nationaldag, skickade Norges regering ett förslag om en könsneutral äktenskapslag på remiss, skriver Kyrkans tidning. 5.6.2007 kl. 00:00

Den 17 maj, på Norges nationaldag, skickade Norges regering ett förslag om en könsneutral äktenskapslag på remiss, skriver Kyrkans tidning.

 
Norska stortinget (Foto: John Erling Blad)

Lagförslaget innebär att samkönade par får möjlighet att ingå äktenskap. Precis som i det rikssvenska förslaget om könsneutral äktenskapsbalk får de norska kyrkorna och trossamfunden rätt, men ingen plikt, att viga homosexuella.

I Norge innebär förslaget att gifta samkönade par får samma möjligheter att prövas för adoption som gifta heterosexuella par. Förslaget remissbehandlas fram till den 1 september.

Nina Råberg

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32