Mingel, mat och glad stämning var viktiga ingredienser när Petruskyrkan invigdes med mässa och festprogram.

Trehundra personer var med när Petruskyrkan invigdes

fest.

Petrus församling i Helsingfors har nått en milstolpe. Den första helt egna kyrkan i Månsas invigdes på söndag eftermiddag och samtidigt firades Petrus församlings tioårsjubileum. Kyrkan var fylld till bristningsgränsen.

10.3.2019 kl. 20:46

– Det här är en glädjens dag för församlingen och hela stiftet. Det är en lång längtan som nått sitt mål, sa biskop Björn Vikström.

Han konstaterade också att uppgiften är mångfacetterad.

– Jag vet inte riktigt varför jag är här, är det för att inviga, välsigna eller ta i bruk? Vi gör allt det här tycker jag. I första hand välsignas ändå människorna, även om hus och platser är viktiga. Vi ber att många ska få komma hit och få bli sedda, tillade han.
Också de förtroendevalda kallades upp och blev välsignade och tackade för sin insats.

Vi har nått en milstolpe, men det slutar inte här, sa kyrkoherde Daniel Björk. FOTO: Nina Österholm

Det var en innerligt glad kyrkoherde, Daniel Björk, som predikade i den fullsatta kyrkan och efteråt pratade med så många han hann innan festprogrammet fortsatte efter mässan.

– När jag stod där framme och predikade för den här fulla kyrksalen var det en av mina gladaste stunder som kyrkoherde. Vi har jobbat så länge med utrymmena, med material och färger, men först nu när man ser kyrkan full med folk ser man hur kyrkan verkligen ska se ut, sa Daniel Björk.

Petrus församling är också stor geografiskt och målsättningen är att vara en kyrka ute bland folk så mycket som möjligt, inte minst Café Torpet är en sådan satsning.

– Men vi behöver både och, vi behöver också någonstans där vi kan landa och känna oss hemma, säger Björk.

Petruskyrkan är funktionell och bland annat ungdomsverksamhetens lokal har egen ingång från utsidan, berättar Christoffer Perret.

Christoffer Perret, förtroendevald i församlingen och viceordförande i gemensamma kyrkofullmäktige, betonade hemkänslan.

– Att få en egen kyrka betyder att församlingen får ett hem för sin verksamhet. Att inte ha det blir lite som att bo som gäst hos någon: man kan inte stuva om i köket och ändra på gardinerna.

Festmässan avslutades med nattvard som förrättades av Benjamin Sandell.

Glada besökare

På andra våningen har barnen och ungdomarna sina egna nyinredda rum med bland annat kök, lekborg och brasrum.

– Bra! tyckte en av de ivriga klättrarna om lekborgen. Det går jättefort i rutschkanan!

På andra våningen i Petruskyrkan har barnen och ungdomarna sina egna rum.

Efter mässan bjöds det på laxsoppa och kaffe med tårta.

– Wow så mycket människor på ett och samma ställe och i så olika åldrar, alla är del i samma församling, sa församlingens informatör Pauliina Kittilä.

Sonja Djupsjöbacka uppskattade den varma och glada stämningen.

– Så många glada människor! Gemenskap! Men man ser också att det är mycket arbete bakom den här dagen, sa Sonja Djubsjöbacka, förtroendevald i församlingen.

– Det är jättefint att det här har blivit av. Jag kommer ihåg hur vi redan 2012 från samfälligheten var ute och såg på lokaler för Petrus församling. Så långt jag kan bedöma verkar det här vara fungerande lokaler, sa Stefan Forsén som är direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid Helsingfors samfällighet.

– Det här är fantastiskt. Petrus församling har väntat länge på det här, sa Stig-Olof Fernström, tidigare kyrkoherde i Lukas församling.

Tuula Melasniemi kallade Petruskyrkan "en gåva från himlen". Hon tycker det är viktigt att försöka nå dem som bor i Månsas med den verksamhet som ordnas.

Birger Sirviö har ofta besökt kyrkan i Månsas under sin studietid, långt innan den renoverades. – Kyrkan är mer optimal än förr. Den känns mycket större och luftigare än tidigare.

Ulrika Hansson

Kolumn. För oss som samlas till Höstdagarna från olika delar av Borgå stift blir det extra tydligt. Vi bär med oss olika dialekter, olika erfarenheter och olika vardagar. Ändå hör vi ihop. 20.10.2025 kl. 15:25

Alla helgons dag. Lördagen den 1 november, på alla helgons dag, är det många som besöker begravningsplatsen för att tända ljus. – Ifall du vill byta några ord med oss eller dricka en mugg varm glögg tillsammans så finns vi på plats i Månsas urnlund mellan klockan 16–19, säger diakonissorna Gunilla Riska och Tua Sandell i Petrus församling. 20.10.2025 kl. 15:11

Helsingfors. Textilier i kyrkan är inget nytt fenomen. Faktum är att den allra första “kyrkan” som nämns i Bibeln, tabernaklet, var en enda stor textil – ett tält, vävt tätt av tunna, tvinnade linnetrådar. Den som någon gång satt upp en väv vet vilken otroligt tidskrävande och tålamodsprövande process det projektet måste ha varit! 20.10.2025 kl. 15:07

Helsingfors. Kommer vi att upprepa de misstag som begicks under 90-talets depression? frågar familjerådgivare Anna Korkman-Lopes på familjerådgivningens 80-årsjubileum. 14.10.2025 kl. 15:06

HALLÅ DÄR. De bjuder in till sagostund vid orgeln i Matteuskyrkan, för dig som är i åldern 6–100. Orgelsagan När valen slukade Jona tar med lyssnaren på en berättelse i både ord och toner. 14.10.2025 kl. 15:22

Kolumn. Varför behövde en allsmäktig Gud sju dagar för att skapa världen? Om han är allsmäktig kunde det väl ha varit klart på en gång. Men så berättar inte skapelseberättelsen. Den visar i stället hur Gud skapar steg för steg. Först ljuset, sedan himmel och hav, och småningom växter, djur – och till sist oss människor. 14.10.2025 kl. 15:13

skriftskola. Hej du som fyller 15 år nästa år! I oktober är det dags att anmäla sig till skriftskolan. 30.9.2025 kl. 12:11

Kolumn. För några år sedan skaffade jag en tatuering på handen. Tatueringen föreställer en ”Ichthys”, alltså en fisk som formas av två böjda linjer. Kanske har du sett en sådan fastlimmad bak på bilar? 30.9.2025 kl. 12:06

Helsingfors. Han är tf församlingspastor i Johannes församling. – Min finländska fru fick hemlängtan efter tio år i Sverige, så nu bor vi i Helsingfors. 30.9.2025 kl. 11:59

PRÄSTVIGNING. Teologie magister Katarina Smeds prästvigdes i Borgå domkyrka igår. Hon ska jobba i Johannes församling. 29.9.2025 kl. 10:37

Helsingfors. Nu finns det en minnesplats också i Helsingfors för dem som förlorat ett barn i missfall eller tidig fosterdöd – eller vars famn är tom av någon annan orsak. 18.9.2025 kl. 10:26

Kolumn. För ett drygt år sedan tog jag ett jättesprång ut i det okända. Jag sade upp mig från ett tryggt jobb med stabil inkomst för att i stället bli frilansande musiker och skådespelare och egenföretagare. 16.9.2025 kl. 09:56

Helsingfors. – Är du boom eller ahaa? Barnkören Jubla delar upp sig i talkörsstämmor och klämmer i med Disneys ”Jag är en stjärna”, så att klassrumstaket i Kårböleskolan nästan lättar. 16.9.2025 kl. 10:06

petrus. Hon är gäst i nystartade Petrus Liv, som är en fåtöljgudstjänst med inbjudna gäster. – Med fåtöljgudstjänst associerar jag mer eller mindre bekväma berättelser och samtal i ett gudstjänstrum, säger Monica Cleve som till vardags jobbar som kyrkoherde i Hangö svenska församling. 16.9.2025 kl. 09:53

Helsingfors. Vi frågade sex människor och de svarade. Intervjuerna har ingått i en serie som publicerats på Kyrkan i Helsingfors Instagram och Facebook-kanaler sommaren 2025. 2.9.2025 kl. 11:10