Mingel, mat och glad stämning var viktiga ingredienser när Petruskyrkan invigdes med mässa och festprogram.

Trehundra personer var med när Petruskyrkan invigdes

fest.

Petrus församling i Helsingfors har nått en milstolpe. Den första helt egna kyrkan i Månsas invigdes på söndag eftermiddag och samtidigt firades Petrus församlings tioårsjubileum. Kyrkan var fylld till bristningsgränsen.

10.3.2019 kl. 20:46

– Det här är en glädjens dag för församlingen och hela stiftet. Det är en lång längtan som nått sitt mål, sa biskop Björn Vikström.

Han konstaterade också att uppgiften är mångfacetterad.

– Jag vet inte riktigt varför jag är här, är det för att inviga, välsigna eller ta i bruk? Vi gör allt det här tycker jag. I första hand välsignas ändå människorna, även om hus och platser är viktiga. Vi ber att många ska få komma hit och få bli sedda, tillade han.
Också de förtroendevalda kallades upp och blev välsignade och tackade för sin insats.

Vi har nått en milstolpe, men det slutar inte här, sa kyrkoherde Daniel Björk. FOTO: Nina Österholm

Det var en innerligt glad kyrkoherde, Daniel Björk, som predikade i den fullsatta kyrkan och efteråt pratade med så många han hann innan festprogrammet fortsatte efter mässan.

– När jag stod där framme och predikade för den här fulla kyrksalen var det en av mina gladaste stunder som kyrkoherde. Vi har jobbat så länge med utrymmena, med material och färger, men först nu när man ser kyrkan full med folk ser man hur kyrkan verkligen ska se ut, sa Daniel Björk.

Petrus församling är också stor geografiskt och målsättningen är att vara en kyrka ute bland folk så mycket som möjligt, inte minst Café Torpet är en sådan satsning.

– Men vi behöver både och, vi behöver också någonstans där vi kan landa och känna oss hemma, säger Björk.

Petruskyrkan är funktionell och bland annat ungdomsverksamhetens lokal har egen ingång från utsidan, berättar Christoffer Perret.

Christoffer Perret, förtroendevald i församlingen och viceordförande i gemensamma kyrkofullmäktige, betonade hemkänslan.

– Att få en egen kyrka betyder att församlingen får ett hem för sin verksamhet. Att inte ha det blir lite som att bo som gäst hos någon: man kan inte stuva om i köket och ändra på gardinerna.

Festmässan avslutades med nattvard som förrättades av Benjamin Sandell.

Glada besökare

På andra våningen har barnen och ungdomarna sina egna nyinredda rum med bland annat kök, lekborg och brasrum.

– Bra! tyckte en av de ivriga klättrarna om lekborgen. Det går jättefort i rutschkanan!

På andra våningen i Petruskyrkan har barnen och ungdomarna sina egna rum.

Efter mässan bjöds det på laxsoppa och kaffe med tårta.

– Wow så mycket människor på ett och samma ställe och i så olika åldrar, alla är del i samma församling, sa församlingens informatör Pauliina Kittilä.

Sonja Djupsjöbacka uppskattade den varma och glada stämningen.

– Så många glada människor! Gemenskap! Men man ser också att det är mycket arbete bakom den här dagen, sa Sonja Djubsjöbacka, förtroendevald i församlingen.

– Det är jättefint att det här har blivit av. Jag kommer ihåg hur vi redan 2012 från samfälligheten var ute och såg på lokaler för Petrus församling. Så långt jag kan bedöma verkar det här vara fungerande lokaler, sa Stefan Forsén som är direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid Helsingfors samfällighet.

– Det här är fantastiskt. Petrus församling har väntat länge på det här, sa Stig-Olof Fernström, tidigare kyrkoherde i Lukas församling.

Tuula Melasniemi kallade Petruskyrkan "en gåva från himlen". Hon tycker det är viktigt att försöka nå dem som bor i Månsas med den verksamhet som ordnas.

Birger Sirviö har ofta besökt kyrkan i Månsas under sin studietid, långt innan den renoverades. – Kyrkan är mer optimal än förr. Den känns mycket större och luftigare än tidigare.

Ulrika Hansson

Kolumn. Som klasslärare strävade jag alltid efter att mina elever skulle veta vilken flaggdag det är, eller varför vi har extra lediga dagar kring endel veckoslut. Det var dagen före påsklov och jag ställde plikttroget min fråga: 10.3.2026 kl. 15:43

FÖRSAMLINGSVAL. Malin Lindholm har varit medlem i Johannes församlingsråd i fyra år. – Jag har lärt mig så mycket. Och jag har kunnat påverka: jag har inte känt mig som en gummistämpel, säger hon. 25.2.2026 kl. 16:17

Kolumn. Jag jobbar i kyrkan, men om en månad blir jag pensionär. När jag ser tillbaka på mina arbetsår, vad vill jag säga till dig som funderar på att jobba i kyrkan? 25.2.2026 kl. 16:09

HALLÅ DÄR. Hon gör sin mediapraktik i Johannes församling. – Ända sedan jag var liten har jag velat fotografera allting jag ser. Jag vet inte exakt vad mitt drömyrke är, men något med fotografering skulle vara roligt. 25.2.2026 kl. 16:06

ANSVAR ATT STÅ UPP MOT RASISM. – Jag längtar efter ett forum där kyrkan och samhället kan mötas, och jag är mycket glad över att de här kvällarna har kommit i gång igen i Petruskyrkan, säger Pamela Granskog. 12.2.2026 kl. 14:52

Kolumn. Det händer något särskilt vintertid i stadens kyrkor. Jag ser det nästan varje dag. Människor kommer in utan ärende, utan ord, ibland utan tro. De stannar en stund – och går igen. Det är lätt att missa hur djupt kristet det egentligen är. 12.2.2026 kl. 15:09

HALLÅ DÄR. Hon är ny familjearbetsledare i Petrus församling. Inför sin 50-årsdag längtade Katja Andersson efter en förändring – det visade sig bli både nytt jobb och ny hemort 12.2.2026 kl. 15:02

Ukraina. – Det lilla vi gör här bidrar ändå positivt till den stora helheten, vi är ett litet gäng men vi kan faktiskt göra skillnad. Tänk att vi kan få påverka någon annans vardag, få vara till hjälp. Samtidigt blir man också så väldigt tacksam över hur bra vi har det här hemma. 29.1.2026 kl. 20:29

Kolumn. Jag firade jul i min hemby i Österbotten. Jag gick förbi min gamla skola, som är utdömd och ska rivas. Jag tittade in genom de igendammade rutorna, in i mitt gamla klassrum. 29.1.2026 kl. 20:19

HALLÅ DÄR. Hon håller spanskan vid liv runt kaffebordet. – Jag har jobbat som guide på Mallorca och Grand Canaria och lärde mig spanska genom att lyssna. Senare har jag också tillbringat flera vintrar på Solkusten, berättar Christel Carlsson. 29.1.2026 kl. 20:15

petrus. Söndag 1 februari installeras Pia Kummel-Myrskog vid en festgudstjänst i Petruskyrkan. Alla är välkomna! 19.1.2026 kl. 10:48

Kolumn. Inkommande höst går vi till val i församlingarna runtom i landet. Det kan låta avlägset men det är nu samtalen och kandidatsökandet börjar. Vem vågar och vill ställa upp? Vem vill och kan ta ansvar? Deltagandet i församlingsvalet spelar en viktig roll. Församlingen behöver dig! 19.1.2026 kl. 10:36

HALLÅ DÄR. Hon vet vad det innebär att stå mitt i en rasismstorm. När Daniela Owusu valdes till Finlands Lucia 2024 utsattes hon för omfattande rasism. Stina Heikkilä, HR- och utvecklingschef på Folkhälsan, fungerade den vintern som språkrör för Owusu, som behövde koncentrera sig på lucia-uppdraget. 19.1.2026 kl. 10:31

Helsingfors domkyrka. Päivi Vähäkangas, kyrkoherde i Munkkiniemen seurakunta i Munksnäs, blir ny domprost i Helsingfors. Hon valdes på söndagen med klar majoritet. 8.12.2025 kl. 16:31

JOHANNES FÖRSAMLIG. På julafton är det öppet hus i Johannes vardagsrum, som ligger i Tomaskyrkan på Rönnvägen i Mejlans. – Jag är riktigt taggad, jag har bjudit in bekanta av alla åldrar, också studerande. Och min kollega Gun Geisor kommer ta med sig hela sin familj. Jag tror det kommer bli en rolig kväll med varm stämning, säger diakoniarbetare Viivi Suonto. 2.12.2025 kl. 16:15