Vad jag lärde mig i lekis på Drumsö

Övertygelse.

Sofia Torvalds har lärt sig att göra lovar kring bråkiga pojkar och att le vackert. Men hon har också lärt sig något långt mer viktigt.

21.3.2018 kl. 16:06

I församlingens lekis på Drumsö lärde jag mig att göra stora lovar kring bråkiga pojkar (de kunde göra plötsliga rörelser) och att man kan sitta tre flickor på toalettstolen samtidigt, om man klämmer ihop sig (behändigt och ekologiskt, kräver bara en spolning).
Jag lärde mig teckna och klippa ut bilder ur tidningar. Jag sjöng och pysslade. Jag lärde mig att få en bästis, och jag blev kär för första gången.
Jag lärde mig att vara en del av en grupp. Jag lärde mig att sitta på främsta bänken när det var fotografering och le vackert (jag var kort och satt alltid på den bänken). Ibland var jag så nervös att jag rodnade, men jag log ändå.

Dessutom lärde jag mig att Gud älskar alla barn och att Jesus är barnens vän. Punkt. Vad barnen än gör är Jesus deras vän. Den här övertygelsen har aldrig svikit mig.
Jag tror att det gör bra saker med en människa att växa upp med en sådan tro. Jag tror att det är lite lättare att misslyckas då, lite lättare att krossas och stiga upp igen, lite lättare att möta sin egen blick i spegeln dagar då man varit extra otrevlig.

Jag älskar inte mig själv alla dagar men någon annan gör det.
Jag samlar videkvistar med den tanken. Om videknoppar tas in i värmen och får vatten ”kan de lätt drivas till blomning”, läser jag. Att Jesus är barnens vän är vatten och värme för knoppande själar.


Sofia Torvalds är redaktör på Kyrkpressen.

I dag är hon otroligt tacksam över att det är vår.

Hennes tips är att måla och pyssla och dekorera videkvistar trots att du inte för ditt liv skulle vilja lägga ut resultatet på instagram.

Hennes kalenderglimt: Långfredagens dramatiska, avskalade gudstjänster är mäktiga.

Sofia Torvalds

DEN HELIGE ANDE. Matilda Enlund skriver om att upptäcka nya dimensioner av den Helige Ande. 11.5.2022 kl. 06:00

DAGSLÄGER. Hon ska delta i Petrus församlings dagsläger i sommar. 11.5.2022 kl. 06:00

FÖRSAMLINGSVALET. På hösten ordnas församlingsvalet där det bestäms vilka som är med och tar beslut i församlingarna under kommande mandatperiod. KP har ställt några frågor till tre personer som varit medlemmar i församlingsrådet den senaste mandatperioden. 27.4.2022 kl. 06:00

FÖRTROENDEVALD. Lotta Keskinen skriver om vikten av att de förtroendevalda är en lika brokig skara som församlingsmedlemmarna, eftersom det då finns goda förutsättningar att utveckla verksamheten. 27.4.2022 kl. 06:00

FÖRSAMLINGSVALET. Hon är en av moderatorerna för församlingsvalsdebatten i G18 den 11 maj. 27.4.2022 kl. 06:00

S:t Jacobs kyrka. S:t Jacobs kyrka på Drumsö har precis blivit färdigrenoverad och återibruktas på annandag påsk. Johannes församling planerar verksamhet som vanligt även om framtiden ännu är oviss. 13.4.2022 kl. 06:00

PÅSK. Anna Lewing skriver om vikten av att glädjas trots att omständigheterna runt omkring signalerar annat. 13.4.2022 kl. 06:00

ungdomens kyrkodagar. Hon kommer att medverka vid Ungdomens kyrkodagar den 21–24 april. 13.4.2022 kl. 06:00

KRIGET I UKRAINA. Kriget kom som en chock och väckte stor ilska. Stepan, som bott i Finland i många år har tagit upp kampen för sitt land. – Vi kommer inte att ge oss! 30.3.2022 kl. 06:00

BÖCKER. Hon och några andra har nyligen startat samtalsgruppen Bokmalarna. 30.3.2022 kl. 06:00

godhet. Hemligheten med att samla in skatter i himlen, är att göra de goda gärningarna i smyg. 30.3.2022 kl. 06:00

Barn i kyrkan. Varje tisdag fylls Matteuskyrkan av tweens som kommer för att äta mellanmål, spela och vara med kompisar. – Kyrkans lokaler ska få vara deras vardagsrum, säger ledarna. 16.3.2022 kl. 06:00

HATRETORIK. Mästaren har sagt: ”Älska era fiender och be för dem som förföljer er.” Jag kan inte älska hen som skrämmer mig, men det gör Gud. 16.3.2022 kl. 06:00

NYLANDS BRIGAD. Han är nyss hemförlovad beväringspastor vid Nylands brigad. 16.3.2022 kl. 06:00

Helsingfors. Det blir fel när Helsingfors samfällighet fortsätter ha den lägsta kyrkoskatten i landet och samtidigt lägger ett massivt sparprogram på sina församlingar. Det anser lagfarne assessorn Lars-Eric Henricson vid domkapitlet i Borgå stift, som bevakar den svenska minoritetens intressen. 7.3.2022 kl. 10:43