Mary Nystrand har alltid ett handarbete på gång. Den här tröjan ska gå till en fyraåring på ett barnhem i Uganda som hon hittat på nätet.

Jag bär ordets kraft i mig

Ord ligger henne varmt om hjärtat. Hon både diktar och bloggar och upplever en tid av omställning i sitt liv.
2.8.2013 kl. 13:12
Mary Nystrand är vårdutbildad, bosatt i Kimo i Vörå och hade sitt senaste jobb på ett serviceboende. På 90-talet gav hon ut en diktsamling och  i dag kan man följa hennes funderingar på bloggen ”Mitt i allt”.

Hon har flera år sjungit i kören Jacobgospel men det senaste året i den lokala Årvasgospelkören. Hon gillar att sticka men arbetar också med pärlor.  Via dem  blev hon bekant med Yvonne Näsman som beställde ett arbete av henne.

– Vi träffades på Neste i Edsevö utan att ha dess mer aning om varann, säger Nystrand som fick bibelstafetten i sin hand av just Näsman.

Nu har Nystrand varit sjukskriven en längre tid på grund av depression och utbrändhet. Dessutom har hon problem med rygg och ben och har gått på kryckor sedan april.

Hur tidigt blev du bekant med Bibeln?
– Första minnet av Bibeln är pappa som läser julevanegliet ur ett mycket tummat exemplar. Mitt föräldrahem var genomsyrat av kristen tro och föräldrarna var aktiva i den evangeliska rörelsen och i församlingen. Vi gick på möten och samlingar, jag var med i juniorerna och på läger på Klippan i Munsala.

– Aftonbönen ”Gud som haver” hade hos oss en extra liten ramsa på slutet: ”Jesus kom och sov med oss allihopa. God natt, god natt och sov gott och dröm vackert”. Min mormor som var född 1907 hade lärt den åt min mamma och hennes syskon. Har man lärt sig be aftonbön finns bönen alltid kvar, man vet till vem man ska vända sig.

Ett bibelställe som har betytt mycket för dig?

– Vi har haft en väldigt jobbig vinter i familjen. I höstas blev min syster cancersjuk. Mitt i hennes strålbehandlingar blev jag själv sjuk. Min mamma blev både ledsen och trött. Hur kunde det bli så här?

Bibelordet som hjälpte mig var ”Jag ska inte lämna er faderlösa”. Det betyder för mig att Gud inte lämnar oss så att vi är utan stöd.

Hur ofta läser du Bibeln?
– Jag läser inte Bibeln på det sättetregelbundet. När jag gick på Evangeliska folkhögskolan fördjupade vi oss mycket i Bibeln. Det var en fin tid. Jag hittar dagligen bitar av texterna i mitt inre, oftast i samband med bön som är väldigt viktigt för mig. Jag liksom bär ordets kraft i mig. Bibeln finns med mig hela tiden.

– För mig är bönen ett sätt att få reda på Guds vilja. Det är inte alltid så att jag ber om att få något utan mera ett ”kära Herre, du ser och du vet hur jag har det.”

Har du någon erfarenhet av bibelordet ”Be så ska ni få”?

– I mitten på 90-talet var jag med om en uppslitande skilsmässa. Det var svårt att orka med tre barn och utan jobb. Jag hade flyttat in i en hyreslägenhet, vintern kom och jag hade inga pengar till jul. Min dotter hade inga vinterstövlar, bara gummistövlar. Jag bad om en lösning på mina ekonomiska problem.

– Inom samma vecka ringde det på dörren och där stod en kvinna från byn med två plastkassar. I den ena fanns det av hennes dotters avlagda kläder, de passade perfekt. Den andra kassen var full med mat.

– Kvinnan hade tänkt ta sakerna till Missionsstugan, församlingens loppis. Men hon hade upplevt så starkt att hon skulle ge sakerna åt mig.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Rolf af Hällström



Kristeligt Dagblad har lanserat en ny webbsida om pilgrimsvandring. 10.3.2012 kl. 10:00

Gemensamma kyrkofullmäktige i Borgå beslöt i går att behålla kursgården på Pellinge. 9.3.2012 kl. 10:08

Bettina Sågbom förstod tidigt hur grymt elaka vuxna människor kan vara med varann. 8.3.2012 kl. 15:31

chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

Varför vill ingen studera teologi? Det är en fråga som teologiska fakulteten kämpar med när antalet nya studerande minskar. 24.2.2012 kl. 08:40

vanor. Nya vanor behöver övas för att sätta sig i hjärnan. De här tipsen gör det lättare att komma igång. 29.12.2020 kl. 17:21

Kolumn. "Jag tror mig förstå hur det kändes för folk som avvisade Maria och Josef från sina härbärgen." 17.12.2020 kl. 08:29

Julpsalm. När Zacharias Topelius i oktober
1887 skrev dikten Julvisa hade han sannolikt ingen aning om att han skrivit en av våra mest älskade julpsalmer, Giv mig ej glans. Det är inte ens sagt att Topelius tänkt sig en melodi till den. 21.12.2020 kl. 09:46

sorg. Den här julen blir Maria Eklunds första jul utan föräldrar. I flera år har hon sörjt och bearbetat, först sin mammas sjukdom, sedan sin pappas. Nu plockar hon fram barndomens tomtefamilj och är tacksam för det hon fick. 17.12.2020 kl. 09:00

kulturpris. – Det var en komplett överraskning. Jag känner mig väldigt hedrad och djupt och ödmjukt tacksam, säger Birgitta Sarelin som tilldelas Församlingsförbundets kulturpris för sitt engagemang för den finlandssvenska psalmboken och psalmsången i Borgå stift. 16.12.2020 kl. 15:00