Mindre ståhej att gifta sig utomlands

Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46
Kyrklig vigsel en förutsättning
En finsk medborgare som vill ingå äktenskap utomlands enligt Finlands lagar och inför en finsk myndighet kan göra det endast genom en kyrklig vigsel. Brudparet ska därför vara medlemmar i kyrkan och ha gått i skriftskolan.
Vigselförrättare är i detta fall en finländsk präst, som undervisningsministeriet har beviljat vigseltillstånd i det aktuella landet. Präster med vigselrätt finns på turistorter som är populära bland finländare, bland annat i Spanien, Grekland och Thailand. Dessutom finns de i länder där lutherska kyrkan betjänar finländare utomlands, t.ex. i Tyskland, Förenta staterna och Storbritannien. Även Norge är medräknat.

– Par som kommer till Spanien för att vigas vill gifta sig utan allt stök. De upplever att det inte är möjligt i Finland, även om man visserligen nog kan ordna en mindre vigsel även i Finland, säger ledande präst Timo Sainio i finska församlingen i Spanien.

Årligen förrättas 30–55 finländska vigslar i Spanien. Största delen av paren kommer från Finland. Med undantag för midvintermånaderna är vigslarna ganska jämnt fördelade över hela året.
Enligt Sainio är det i allmänhet sällsynt med överraskningar i samband med själva vigseln och vigselarrangemangen.

– Folk har i allmänhet en ganska bra uppfattning om hurdana arrangemang som är möjliga och att det inte nödvändigtvis förekommer musik vid vigselakten. Å andra sidan är den finländska kolonin på Solkusten nog så välfungerande, att man lätt får hjälp med de praktiska arrangemangen, säger han.

Hinderslöshetsintyg från egen församling
Sainio uppmanar brudparet att ta kontakt med vigselprästen minst 2–3 månader på förhand för att platsen för vigselförrättningen ska kunna bokas och man ska hinna sköta de övriga arrangemangen. Han betonar att det inte behövs någon separat blankett för en vigsel utomlands, om den förrättas av en präst som har beviljats vigselrätt av undervisningsministeriet.
Hinderslöshetsintyg skaffas antingen från den egna hemförsamlingen eller magistraten och lämnas till vigselprästen. Efter vigseln sänder prästen vigselattesten till registermyndigheten och äktenskapet registreras på normalt sätt.
Det finns ingen statistik över antalet vigslar utomlands eftersom de äktenskap som ingås registreras i kvinnans hemförsamling.


Kyrklig Tidningstjänst

Sofia Torvalds. Kyrkpressenredaktören Sofia Torvalds har fått ett av Svenska litteratursällskapets pris för sin bok Hungrig. 5.2.2014 kl. 18:00

Göran Skytte. Likgiltighet, Jante och minoritetssammanhållning. KP:s Inkastare Göran Skytte efterlyste respons på varför en finlandssvensk tiger. Det krävdes tydligen en rikssvensk för att få svaren att börja välla in. 5.2.2014 kl. 10:18

KP. I februari ordnar Kyrkpressen skrivar- och fotokurser i Österbotten för att inspirera blivande redaktörer till nysatsningen med lokala Insidan. 5.2.2014 kl. 10:14

övergrepp. Nordiska biskopen Christian Alsted säger att metodistkyrkans interna utredning om de sexuella övergreppen lades ner för tidigt, och tar själv på sig ansvaret för att så skedde. 3.2.2014 kl. 14:56

I torsdags berättade Nina Wredlund i Västra Nyland hur en församlingsungdomsledare förgrep sig på henne för 35 år sedan. Biskopen stöder hennes krav på system för att anmäla trakasserier. 31.1.2014 kl. 19:11