Recensioner

Bok: Lev mer på mindre

Erika Rönngård
Maria Österåkers Lev mer på mindre ligger helt rätt i en tid när vi älskar att drömma rosenrött om livet på landet och samtidigt ha visioner om en tillvaro med färre timmar på arbetsplatsen.
Och visst är Lev mer på mindre en vacker och inspirerande bok. Patricia Rodas bilder gör bläddrandet till en skönhetsupplevelse –  till och med blodet i gräset efter ett slaktat får ser vackert ut. Maria Österåkers text är desto mera brutalt ärlig. Allt är inte bara glada försök, Österåker redovisar också misstagen. Framför allt skildringen av hur en karriärkvinna med jordbrukarblod i ådrorna får kämpa för att klara av att äta upp sina egna djur är både avväpnande och berörande.
Avstampet för familjens självförsörjning gör de under en omtalad månad när de försöker leva enbart på det de själva producerat. Desto intressantare är det att Österåker visar sig vara betydligt mindre fundamentalist än så i vardagen. Syftet med boken är snarast att inspirera andra till små men hållbara steg i stället för dramatiska livsomläggningar. Fler inflyttade stadsbor än jag lär beröras av Österåkers tankar om hur den kunskap hon vuxit upp omgiven av inte på ett självklart sätt kunde gå vidare genom henne till de egna barnen. Trots allt är det ändå okej att börja om från början, okej att vara ”pjaso” när det kommer till att äta upp egna djur.
Lev mer på mindre är inte en handbok att sätta i händerna på den som redan står där med en flock nyanlända höns och undrar hur i all världen man ska få dem att överleva inte bara sommaren utan även vintern. Detaljkunskapen får man fördjupa sig i på annat håll – exempelvis i de böcker Österåker tipsar om. Däremot flödar boken över av inspiration till jordnära drömmande.

Lev mer på mindre av Maria Österåker (text), Patricia Rodas (foto) och Malin Båtmästar (recept). Förlag: Österåker & Österåker.



Mest läst

    syrien. Nordiska Inremissionsrådet (NIR) vädjar till regeringar och massmedia i de nordiska länderna om att inte förbise de förföljelser som drabbar kristna i Syrien och Irak. 25.8.2014 kl. 12:48

    För Tomas Koskinen är projektet Familjen Ab det allra viktigaste i livet. Som sexbarnspappa uppskattar han det kontaktnät som barn i olika åldrar ger. Det var också familjen som bidrog till att kören Ichtys startades. 22.8.2014 kl. 09:14

    Kyrkoherdetjänsten i Kristinestads svenska församling kan nu sökas. Därmed beaktade domkapitlet inte församlingsrådets önskemål att utse en tjänstförrättande kyrkoherde för två år framöver. 21.8.2014 kl. 15:22

    Emilia Enlund. Efter tre månader på låtskrivarskola i Texas har Emilia Enlund i Närpes fått mersmak för musiken. Hon håller ändå låg profil och ser tiden an vart musiken för henne. Men drömmen är att få göra en egen skiva. 21.8.2014 kl. 11:05

    israel. Judarna i Finland har inte blivit utsatta för hatbrott, men i Sverige har Gazakriget lett till en våg av antisemitiska attacker. 20.8.2014 kl. 00:00