Det känns meningsfullt att utbilda sig till ett yrke där man verkligen behövs, säger Lucas Stålhammar.

Ung svensk organist i Finland: ”Det är som att spela en hel orkester”

musik.

Från Knivsta, Uppsala, till Helsingfors. Lucas Stålhammar studerar kyrkomusik vid Sibelius-Akademin och vill hjälpa andra att möta Gud genom musiken.

13.5.2025 kl. 19:00

När Lucas Stålhammar beskriver sin första starka upplevelse av tro, tvekar han inte. Det var under ett konfirmationsläger i London.

– Vi sjöng lovsång, och där och då kände jag hur Gud, helige Ande rörde vid mig, säger han.

Lucas växte upp i Knivsta, en liten ort utanför Uppsala. I samband med sin konfirmation började han spela orgel. Det blev ett val som skulle visa sig vara livsformande.

– Jag hade spelat gitarr och piano som barn, men orgeln var något annat. Jag minns att jag sa till mamma att det var som att spela en hel orkester själv.

Fascinationen för instrumentet växte. Orgelns mångsidighet, tekniska komplexitet och variationsrikedom grep tag i honom.

– Varje orgel är unik. Man lär känna varje instrument som en egen individ, beroende på hur kyrkan ser ut och hur piporna är byggda. Det är ett instrument man aldrig blir färdig med.

Efter gymnasiestudier vid en musiklinje i Stockholm blev det Musikhögskolan i Malmö. Nu läser han magisterutbildning i kyrkomusik vid Sibelius-Akademin i Helsingfors.


Finland och finskan

Att flytta till Finland har varit en positiv upplevelse för Lucas.

– Jag trivs jättebra här. Det känns som att det är ganska likt Sverige på många sätt. Det är ganska tryggt och enkelt. Jag tycker Helsingfors är en väldigt fin stad. Lagom stor, lätt att ta sig runt.

Han studerar på svenska och finska, pratar gärna finska i vardagen och försöker undvika engelska så långt det går.

– Det är viktigt för mig att använda de inhemska språken. Det gör också att jag känner mig mer hemma här. Att lära sig finska har varit en utmaning, men inget oöverkomligt hinder.

Han lyfter fram det svenska språket som en oväntad tillgång.

– Det är väldigt skönt att det finns svenskspråkiga församlingar och sammanhang. Jag hade inte tänkt så mycket på det innan jag flyttade hit, men nu märker jag hur värdefullt det är.

– Jag försöker hänga med. Det går ganska bra. Men det bästa är ändå att man klarar sig med svenska i många sammanhang. Det gör att man känner sig hemma på ett sätt.

Han har kommit in i den finlandssvenska gemenskapen och sjunger i Akademiska sångföreningen, mera känd som ”Akademen”.

Han är ofta i Johanneskyrkan i Helsingfors, men också i Olaus Petri församling, en rikssvensk gemenskap där han ibland hoppar in som vikarierande kantor.

– Jag spelade där så sent som i söndags.

– Musiken är en del av teologin i gudstjänsten och för allting framåt, säger Lucas Stålhammar.


Musiken som teologi

För Lucas är musik och tro sammanflätade. Han beskriver musiken som en form av teologi och inte som något trevligt inslag i gudstjänsten.

– Musiken kan beröra människor på djupet, på ett sätt som ord ibland inte förmår. För mig är det viktigt att musiken och predikan pekar åt samma håll.

Det är också därför han ser fram emot att jobba som kyrkomusiker. Snart tar Lucas sin magisterexamen. Och framtidsdrömmen är tydlig.

– Jag vill jobba i någon församling där jag trivs. Var det är spelar mindre roll. Jag vill gärna jobba med konfirmandarbete också, inte bara musik.

Han vill inte riskera att tröttna.

– Jag är bara 23 år. Att bara spela musik i 40 år kan kanske bli tråkigt till slut. Jag vill, med musikens redskap, försöka få andra människor att möta Gud.


Ett tidlöst instrument

Att orgeln ibland kallas gammaldags skrämmer honom inte.

– Jag skulle säga att orgeln kan vara ett gammalt instrument, men just för att den är så mångsidig kan man variera det på så många sätt. Det byggs fortfarande nya orglar i dag.

– Jag hade en lärare som sa att orgeln var det största tekniska underverket – tills rymdraketen kom. Och det ligger något i det. Det är ett otroligt fascinerande instrument.

Det råder brist på kantorer både i Finland och Sverige.

– Det märks när man hör om tjänster som inte blir tillsatta. Det finns ett behov, absolut.

För honom innebär det inte bara en trygg arbetsmarknad, utan också ett ansvar.

– Det känns meningsfullt att utbilda sig till ett yrke där man verkligen behövs. Det motiverar. Samtidigt hoppas jag att fler får upp ögonen för hur fint det är att jobba i kyrkan, med musik och människor.


Text och foto: Christa Mickelsson


ulf ekman. Ulf och Birgitta Ekman grundade Livets ord och såg rörelsen växa och knaka i fogarna. Efter trettio år lämnade de Livets ord för att bli medlemmar i den gamla kyrka som de tidigare tänkte var död. 29.1.2020 kl. 10:24

tvivel. – Tvivlar gör vi säkert alla någon gång, säger prästen Monica Heikel-Nyberg. Hon har med åren accepterat att det kommer dagar när hon har svårt att tro, men att hon då får lita på att Gud tror på henne. 29.1.2020 kl. 00:01

Keltiska böner. De keltiska bönerna har hittat hit via Iona i Skottland. En del har mött dem på retreater eller i Tomasmässan – eller i form av en psalmtext. 29.1.2020 kl. 00:01

Lärkkulla. – Lärkkulla behövs som en mötesplats för kyrkligt anställda och aktiva i vårt avlånga stift, säger Wallén. 28.1.2020 kl. 09:24

ungdomens kyrkodagar. Deltagare på Ungdomens kyrkodagar ger tummen upp för en kyrka som är aktiv i klimatdiskussionen. 27.1.2020 kl. 17:58

ungdomens kyrkodagar. "Säg åt oss att det är nya tider nu!" sa biskop Bo-Göran Åstrand till deltagarna på Ungdomens kyrkodagar. Han hade sällskap av ärkebiskop Tapio Luoma som besökte UK för första gången. 24.1.2020 kl. 18:36

barnböcker. Vad kan de bästa barnböckerna lära oss? Massor. Sofia Torvalds skriver om hur man klarar blod på födelsedagen, bitande rävar, lejon som vaktar bäckar och mjölk som blivit sur. 22.1.2020 kl. 14:15

besök. En delegation ledd av biskopen i Helsingfors Teemu Laajasalo mötte påven Franciskus vid en privat mottagning i Vatikanen. 17.1.2020 kl. 14:00

biståndsarbete. ”Mitt barn är värdefullt precis sådant som det är.” Skolan förändrar både föräldrarnas och samhällets inställning till personer med funktionsnedsättning. 16.1.2020 kl. 00:00

doktorsavhandling. Positionerna är låsta, vi måste börja tala om äktenskapet på ett nytt sätt, säger Emma Audas, som idag disputerar med en avhandling om kyrkans äktenskapssyn. 16.1.2020 kl. 10:51

gemenskap. Våra gemenskaper ser kanske inte längre ut som de gjorde förr, men fortfarande handlar de om att vi ser varandra och delar samma upplevelser. 16.1.2020 kl. 00:01

val. Kandidatgalleriet för kyrkomötes- och stiftsfullmäktigevalen har nu öppnat på nätet. 15.1.2020 kl. 08:33

Helsingfors. Utmaningarna för församlingarna i Helsingfors är större än på annat håll. Traditionen av kyrklighet är svagare – men de unga utforskar tron fördomslöst. 16.1.2020 kl. 00:01

forskning. Under årets första stiftsseminarium föreläser biskop Bo-Göran Åstrand, Sara Gehlin och Björn Vikström. 13.1.2020 kl. 15:36

bibelöversättning. Sedan 2004 har Kronobyborna Magnus och Anna Dahlbacka arbetat med att översätta Bibeln till samburu. De fick börja från början. Först fick de lära sig språket, sedan skapa dess skriftspråk. 13.1.2020 kl. 11:53

Åbo akademi. Var står den finlandssvenska akademiska teologin idag? Kyrkpressen har träffat ÅA:s rektor, teologen Mikael Lindfelt. På hösten för 36 år sedan började han vid akademin som gulnäbb från Karleby. 3.7.2023 kl. 10:00

sommarteater. I juli framför Myrbergsteatern pjäsen ”Guds kvarnar mala”. – Det är en otrolig satsning som de frivilliga skådespelarna gör, säger Eva Hietanen. 7.7.2023 kl. 12:00

profilen. Tove Holmström är församlingsmästare i Ekenäs kyrka, som är mycket välbesökt om somrarna. – I juli brukar det ofta bli över 300 besök på en dag. 4.7.2023 kl. 12:00

KONFIRMANDLÄGER. Nattvakter, tydliga överenskommelser med föräldrar, ett telefonnummer att ringa 24/7 om läget blir ohållbart – bland annat det här måste församlingar ta till för att garantera säkerheten vid konfirmandläger. – Vi måste fråga oss om ungdomarna är i "lägerskick", säger Helena Salenius vid Kyrkostyrelsen. 29.6.2023 kl. 17:47

FMS. "Det finns betydande nedskärningar i utvecklingssamarbetet i programmet, och vi är oroade över hur dessa kommer att påverka situationen för världens fattigaste." Det skriver FMS i ett pressmeddelande. 28.6.2023 kl. 13:55