Mari Turunen har intervjuat 31 invandrare som konverterat från islam till kristen tro. Intervjuerna har hon sammanställt i boken Kääntyneet.

Afghanistan snart värre än Nordkorea

flyktingar. I sexton år har Nordkorea toppat listan över länder där kristna har svårast att leva. Men nu riskerar Afghanistan att gå förbi. Det beror inte på att förhållandena i Nordkorea förbättrats. 24.11.2017 kl. 09:48

– Afghanistan ligger mycket nära Nordkorea som det land där de kristna har svårast att leva i just nu, säger Open Doors verksamhetsledare i Finland Miika Auvinen.


Han frågar sig hur många asylsökande nordkoreaner som skulle sändas tillbaka till sitt hemland samtidigt som många afghaners kristna tro blir ifrågasatt.


– Faktum är att läget i flyktingarnas hemländer är utmanande när det gäller religionsfriheten. Det är viktig att vi förstår och erkänner det. Religionsfrihet är ingen självklarhet och vi måste också här i Finland arbeta för den grundlagsenliga rätten.


Auvinen lättade på förlåten vad gäller nästa års upplaga av World Watch List under utgivningen av Mari Turunens bok Kääntyneet - Ex-muslimien painostus Suomessa.


I boken har Turunen intervjuat 31 före detta muslimer i Finland som konverterar till kristen tro. De betalar ett högt pris för sin nya tro. De bli trakasserade, utskällda, förföljda, hotade och isolerade av muslimer i Finland.


– Men det sker också allvarligare saker. Fem har blivit misshandlade här, säger hon.


Hon beskriver arbetet med boken som en utmanande resa.


– Jag chockerades av att upptäckta att sådant som jag endast läs om i människorättsrapporter från andra länder också händer här i Finland.


Våren 2016 ringde hon runt till 165 kyrkoherdar i församlingar i närheten av mottagningscentraler för flyktingar. Hon fick reda på att 117 flyktingar döpts mellan tiden augusti 2015 till maj 2016.


I boken har hon sökt svar på frågan på vilket sätt före detta muslimer som konverterat till kristen tro trakasseras i Finland.


Av dem Turunen intervjuat uppgav var tredje att de är rädda också här i Finland. Flera sade att våra myndigheter inte alltid förstår vad de utsätts för.


Det förekommer också att flyktingar som blivit kristna har sänts tillbaka till sitt hemland. Men hur många vet man inte.


Kvinnorna är speciellt utsatta.


– Deras rykte befläckas och de stämplas som horor. I en familj som konverterat blev mannen beskylld för att prostituera sin hustru. Barnen kan också tas från kvinnorna.


Men också kvinnorna i hemlandet kan hamna illa ut då mannen blir kristen i Finland.


– Hustrun till en man blev utslängd ur hans föräldrahem när det framkom att han konverterat. Två av de intervjuade männen har också tvingats till skilsmässa från hustrun i hemlandet.


Att det här är helt i linje med islam bekräftar imamen för muslimska samfundet i Finland, Muhammed Anas Hajjar som intevjuas i boken. Han avslöjar att det finns ett regelverk inom samfundet som avgör hur en som övergett dem ska bestraffas. Det bryter mot flera paragrafer i Finlands grundlag.


– I Koranen är tanken att man skulle överge islam helt omöjlig, säger Turunen.

Läs mera i Kyrkpressen 48/2107

Johan Sandberg



Kyrka. Tammerfors evangelisk-lutherska kyrkliga samfällighet varslade på torsdagen hela sin personal om permitteringar. 20.3.2009 kl. 00:00

Världen. Existentiell hälsa är  huvudärendet i en svensk avhandling som läggs fram i dag vid Uppsala universitet. 20.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Från och med april får 16-åringar rösta i församlingsval. 20.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. I går debatterade den nya centrumförsamlingen Johannes fyra kyrkoherdekandidater kring urbana frågor och fiktiva problem. 19.3.2009 kl. 00:00

Kultur. Svenska kyrkans pris 2009 för insatser för sverigefinsk kultur gick till prosten Juhani Rantanen i Borås och utredningssekreteraren Kaisa Syrjänen Schaal i Stockholm. 19.3.2009 kl. 00:00

Stig Kankkonen. Det är inte allt för ofta jag mera grundligt städar mitt ganska stora skrivbord hemma, men ibland händer det. 19.3.2009 kl. 00:00

Ledare. Det som nästan kan kallas en ödesgemenskap mellan samhället och kyrkan visade sig bli ett centralt tema då kyrkans nu och framtid diskuterades under Kyrkans forskningscentrals jubileumsseminarium i Tammerfors. 19.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Antalet jämställdhetsplaner i församlingarna har fördubblats under åren 2004-2007. 18.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. 26.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. De förslag till utveckling som UK framför är dock redan verklighet. Den studerande som så önskar har möjlighet att inrikta sig på icke-klassisk musik, som t.ex gospel, vid musikutbildningen i Jakobstad och vid Sibelius-Akademin. Orgelspel, som redan i sig är ett ytterst mångsidigt och stilmässigt brett område, är inte det enda alternativet till fördjupning i kantorsutbildningen. På Sibelius-Akademin finns femfördjupningsalternativ, tyngdpunkten kan alltså istället ligga på solosång, körledning eller t.ex. på ett program där rytmmusik ingår. Inte ens vid ansökningen till utbildingen krävs prov i orgelspel. Orgelspel hör givetvis till grundutbildningen, liksom även solosång och körledning.Varje kantor har i sitt arbete en stor frihet att själv profilera sitt arbete genom att använda sig av olika musikaliska stilar och uttrycksmedel. Ansvaret för detta ligger på den enskilde kyrkomusikern, och på de medel och resurser som de enskilda församlingarna har till förfogande.Med dessa tankar välkomnar vi alla intresserade att söka till kantorsutbildningen, och där bekanta sig med ett mångsidigt och givande yrke.Kyrkomusikerföreningens arbetsutskottPia Bengts, ordförandeAnna Maria Böckerman, vice ordförandeNiels Burgmann, sekreterare 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Veckan mot rasism 14-22.3.2009 uppmärksammar fördomar gentemot etniska minoriteter. 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. En reklamkampanj med ateistiskt budskap planeras i Finland. 17.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Alpha-konferensen vid Lärkkulla fortsätter i dag. 14.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kanal Hoppets nätbaserade radiokanal Higher Ground ljuder nu också i mobiltelefoner. 15.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bibelkuppen har startat i skolorna runt om i Svenskfinland. 16.3.2009 kl. 00:00

kyrkbrand. Polisen i Joensuu meddelade på tisdagsmorgonen att man gripit fyra personer med anledning av kyrkbranden i Kiihtelysvaara på söndagsmorgonen. 25.9.2018 kl. 10:25

församlingsvalet. Varken den svenska eller den den finska församlingen i Kristinestad har fått ett tillräckligt antal kandidater till församlingsvalet i november. Den svenska församlingen har endast sex kandidater till sina femton platser i gemensamma kyrkofullmäktige. Den finska församlingen har i sin tur för få kandidater till sitt församlingsråd. 20.9.2018 kl. 13:00

biskopsval . När biskop Björn Vikström nu lämnat in sin formella avskedsansökan blir det bråttom för dem som vill bli biskop i Borgå stift att visa sina kort. Väljarna är få och de binds snabbt upp bakom kandidaterna. 18.9.2018 kl. 14:46

biskopsval . Vid dagens möte beviljade domkapitlet vid Borgå stift biskop Björn Vikström avsked. Samtidigt fastställde man tidtabellen för valet av ny biskop, den 19 mars 2019 blir det biskopsval i Borgå stift. 18.9.2018 kl. 14:19

dagbok. I dagböckerna möter vi en ung, social, spontan yngling, en man som senare blev den farbror vi kallar Topelius. 17.9.2018 kl. 11:17