Hjälpledarrollen vidgas på webben

– Måste en hjälpledare, på sin fritid, vara vän med alla konfirmander som tar kontakt på webben? 27.1.2012 kl. 17:21
Det frågar sig bland andra Ditte Sandholm som tillsammans med ungdomar från Mellersta Nylands prosteri önskat att Ungdomens kyrkodagar ska diskutera hjälpisarna roll i sociala medier.

De dryga 200 delegaterna som finns samlade i Vasa tog ivrigt fasta på frågan och många vågade sig upp i talarstolen för att dela med sig av tankar och egna erfarenheter.
– Vi hjälpledare upptäckte ett fall av mobbning tack vare att vi är vänner med konfirmanderna på facebook, berättar Fanny Wikström från Sibbo.
– Jag får all info om UK och många andra samlingar och happenings i församlingen via facebook, påpekar Didrik Svahn från Åland.
Sociala medier är alltså ett effektivt sätt att sprida information till församlingens ungdomar.

Också ansvaret som förebild lyftes fram.
– Man måste kunna stå för allt material och alla bilder som finns på ens facebook-sida, också på skriftskolläger, säger Hanna Krokfors från Jakobstad.
Å andra sidan är det ju inte bara på webben hjälpledare fungerar som förebilder för konfirmander.
– Varför ska hjälpisarna spela någon slags roll och upprätthålla en falsk bild av sig själv på webben? Är de inte kristna också på facebook? undrar Andreas Andersson från Helsingfors.

Alla fick följa Jesus

Det viktigaste är ändå att inte stänga ute någon från gemenskapen.
– Hjälpisarna hänger ju gärna med de coola konfirmanderna men det är lika viktigt att bli vän med dem som inte är så tuffa alla gånger. Som ledare är det viktigt att visa att du bryr dig om alla och att du finns där för konfirmanderna, säger Ylva Lundström.
– Vi kan ju titta på tidigare förebilder i kyrkan och fundera på hur de skulle ha gjort. Jesus lät alla följa honom fastän han inte kände dem från förut, säger Joel Snickars.

Ditte Sandholm har satsat på att bli vän med alla konfirmander som vill bli vän med henne på facebook. Men hon söker aldrig själv upp någon.
– Sedan har jag vissa listor och skilda inställningar för olika vänner. På det viset är allt material som jag lägger ut på min sida lämpligt.

Diskussionen blev livlig även om inga direkta beslut fattades i frågan.
– Riktlinjer för hur man ska vara på facebook blir nog svårt. Jag tror det finns lika många sätt att vara på webben som det finns människor här på UK, sade Andersson.
Nina Österholm
(Foto: Nina Österholm)



djur. I Tuna församling i Sverige var djur välkomna på söndagens gudstjänst. 24.7.2012 kl. 11:35

norge. För ett år sedan skakades Norge och hela världen av ondskan. Enligt Per Arne Dahl måste sorgen få ta tid. 22.7.2012 kl. 06:00

radio. Under sommarmånaderna bjuder Radio Vega på en rad specialgudstjänster. 20.7.2012 kl. 14:19

brödkö. Många diakonimottagningar har minskad bemanning eller stängt under sommaren. Också brödköer är stängda. 19.7.2012 kl. 13:45

Kyrkor i London uppmanas ringa i sina klockor och be för de olympiska spelen som inleds nästa vecka. 17.7.2012 kl. 08:00

påven. Biskopen i Helsingfors katolska stift Teemu Sippo hoppas att påven och patriark Kirill kunde träffas i Finland. 16.7.2012 kl. 15:34

Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

pris. Regissören Suvi West får Kyrkans mediestiftelses pris för filmen Eatnameamet – Vår tysta kamp. Dokumentärfilmen handlar om samernas kamp för överlevnad. 15.3.2021 kl. 15:42

Herdeval. Monica Cleve och Kristian Willis har sökt kyrkoherdetjänsten i Vanda svenska församling. 8.3.2021 kl. 15:40

Skidning. Det åttonde Vasaloppet för sjukhusteologen Catharina Englund i Jakobstad blev inte av i år. I stället skidade hon loppet i hemmaspåret. 8.3.2021 kl. 10:30

Kolumn. Hemma hos kyrkoherde Stefan Äng i Jomala hänger en ikon som tittar ner på klädhögar och dammråttor. 4.3.2021 kl. 16:19

arabvärlden. Till Al Massira får man bjuda in sina vänner på en vandring under vilken man lär känna varandra och möter olika saker. Programmet kan jämföras med en Alphakurs, men i första hand för den arabiska kulturen. 4.3.2021 kl. 11:14