Johan Westerlund deltog i demonstrationen mot Finlands avvisningar till Afghanistan.

Präster protesterade mot avvisningar

flyktingpolitik. Demonstrationerna mot Finlands avvisningar till Afghanistan engagerade också flera präster. Johan Westerlund tycker att det är naturligt att kyrkan tar politisk ställning. 4.4.2017 kl. 16:54

Ett par hundra personer samlades i går kväll på Helsingfors-Vanda flygfält för att protestera mot Finlands avvisningar till Afghanistan.
Sent på kvällen avgick ett chartrat plan till Kabul med avvisade personer ombord. En familj som består av bland annat en höggravid kvinna och minderåriga barn ströks tidigare under måndagen från listan över dem som skulle med på planet. Med fanns däremot en annan familj som för ett par dagar sedan lämnat in en ny asylansökan eftersom de hade nya bevis att lägga fram. Pastor Marjaana Toivianen som fungerat som familjens ombud hindrades av polisen från att träffa familjen på polisstationen i Böle och på flygfältet, trots att hon kunde visa upp den fullmakt som hon fått av familjen. Enligt polisen var familjen inte intresserade av att träffa sitt ombud, men Toivianen hävdar att hon har fått textmeddelanden från dottern i familjen som bevisar att familjen bett polisen om att få träffa henne.
Bland dem som tvångsdeporterades finns det enligt Toiviainen också personer som inte getts möjlighet att överklaga sina negativa asylbesked, vilket strider mot internationell rätt.

Johan Westerlund, kyrkoherde i Johannes församling, hörde till de präster som närvarade på demonstrationen. Han beskriver stämningen som lugn och säger att poliserna som fanns på plats uppträdde sakligt och inte lät sig provoceras.

– Jag deltog därför att jag var och är illa berörd av flyktingsituationen. Jag tänker på dem som skickas tillbaka till länder där de inte känner sig trygga. Jag ville också visa mitt stöd för dem som engagerat sig för de här människorna och protestera mot hur samhället utvecklats.
Westerlund deltog i egenskap av präst och iklädd kaftan. Han jämför sitt deltagande i demonstrationen med prästernas uppgift att finnas där människorna finns.
– Att jag var där som präst hade den inverkan att de som var där uttryckte sin uppskattning över att kyrkan fanns på plats. Jag förde också ett par samtal med människor som hade ångest över situationen.

Westerlund vill inte sätta sig till doms över myndigheterna, men kritiserar däremot Finlands flyktingpolitik och de politiker som bär ansvar för den.
– Man har bland annat tagit bort möjligheten att få uppehållstillstånd av humanitära skäl och man har också försvårat familjeåterföreningar. Om man vill att de som kommer hit ska kunna bygga upp ett liv här är familjen en grundsten.

Många församlingar valde att läsa upp negativa asylbesked under gudstjänsten i söndags. Det här har väckt en diskussion om huruvida kyrkan får ta politisk ställning eller inte. Johan Westerlund förstår inte varför kyrkan inte skulle få engagera sig politiskt.
– Om vi ser att människor lider nöd förstår jag inte varför kyrkan inte skulle få försöka förändra det samhälle vi lever i.
Det svåra när det gäller uppläsningen av asylbeskeden är enligt Westerlund att många kan uppleva det som om man pekar finger mot polisen eller mot Migris tjänstemän.
– Vi kan inte undgå att tjänstemännen känner sig prickade, men det är inte alls det som är vår avsikt. Vi ger uttryck för den nöd vi ser, vi kan inte tiga om den.

Erika Rönngård

orgel. Ett fylligt och mjukt ”sound”, så beskrivs den nya engelska kororgeln i Johanneskyrkan. På lördag invigs den. 14.3.2018 kl. 08:34

Helsingfors. "Gud har gett oss vishet och möjligheter." 15.3.2018 kl. 00:00

kors. I Finland är det vanligt att få ett kors-halsband i gåva vid konfirmationen. Två helsingforsare berättar om vad som hände sen. 2.3.2018 kl. 11:57

Gudbarn. "Jag klättrar upp till lekrummet i andra våningen och deltar i leken". Juho Kankare skriver om att vara fadder. 2.3.2018 kl. 11:53

bön. Världsböndagen börjar när gryningen kommer i Tonga och slutar 40 timmar senare i Alaska. Samma gudstjänst firas på mer än tusen språk i över 170 länder. 2.3.2018 kl. 11:15

Lugn. En tyst halvtimme och inga försök att vara något annat än det du är – det är Kristen meditation som ordnas varje torsdag. 14.2.2018 kl. 12:50

Tankar. Hur ser det område ut i ditt liv som inte låter sig kontrolleras, som är kaos och rädsla? 14.2.2018 kl. 12:37

Kropp. Självbild och tankar kring mat är något många har ett komplicerat förhållande till. I mars startar en kurs på temat. 14.2.2018 kl. 12:31

gemenskap. "Jag har under de senaste åren tänkt mycket på bönen, vad det betyder att be till Gud i Jesu namn." 5.2.2018 kl. 17:27

mat. En ny lunchrestaurang har sett dagens ljus i Matteuskyrkan i Östra centrum. På Snellu Café kan du välja lunchens pris enligt din plånbok och råvarorna består av fullt ätbar mat som riskerar att kastas bort i matbutikerna. 5.2.2018 kl. 17:16

sorg. I februari startar en kurs som vill stöda dem som går igenom en sorgeprocess. 5.2.2018 kl. 17:07

ekonomisk utredning. Församlingarna i Helsingfors ska beställa en utomstående utredning av ekonomin. 15.1.2018 kl. 11:32

Start. Nytt år betyder kanske nya möjligheter. Vad är ett andligt mål? Hur stort eller litet kan det vara? Och hur gör man för att det hela inte ska kännas som ytterligare ett kravfyllt måste? 5.1.2018 kl. 16:20

Trygghet. Det skulle kännas tröstlöst om vi inte hade ett större perspektiv, sikriver Johan Westerlund. 5.1.2018 kl. 16:15

Trafik. Ett virrvarr av tankar eller en fokuserad bön – Johan Myrskog skriver om hur kollektivt resande kan ge en timeout. 5.1.2018 kl. 16:02