Simon Djupsjöbacka och Fiona Chow leder var sin kör, His Master’s Noise och Furahakören. Nu bjuder de in en amerikansk gospelartist till Helsingfors för att fler ska inspireras av gospel.

De bjuder in alla att smaka på gospel i stan

gospel. Den som är nyfiken på att pröva på vad det egentligen är att sjunga gospel har sin chans i mars. 17.2.2017 kl. 10:22

Simon Djupsjöbacka och Fiona Chow är ivriga. Det är nämligen inte länge kvar tills den gospelhelg som de planerat går av stapeln. För fjärde året i rad kommer den amerikanska gospelmusikern Ray Sidney till Helsingfors för att dela med sig av sitt kunnande.

– Vi är jätteglada att få ha Ray med oss än en gång. Han reser runt i hela världen med sin musik, berättar Fiona Chow, dirigent för Furahakören.

Gospelhelgen den 17–19 mars bär namnet Gospel Flow IV. Övningarna inleds på fredag kväll i Helsingfors och helgen kulminerar i en gospelkonsert i Gamla kyrkan på söndag.

– Tanken är att man ska kunna komma med som nybörjare, det är inte en fortbildningskurs för gospelsångare. Tidigare år har ganska många som aldrig tidigare sjungit i kör varit med, säger Simon Djupsjöbacka.

Att komma samman kring musiken i en gospelkör kan vara en omvälvande upplevelse.

– För en person som sjunger aktivt i en gospelkör kanske det inte känns som en så stor grej, men vi inbjuder nu alla att pröva på, säger Djupsjöbacka.

Fiona Chow lyfter fram att det fina med gospeln är att det inte bara handlar om musiken.

– Vi försöker sjunga så bra och så rätt vi kan, och det är förstås viktigt. Men jag vet att Ray Sidney också vill att budskapet kommer fram, att vi fokuserar på Jesus.

Under den stora avslutninskonserten kommer publiken också att bjudas in att sjunga med.

– Publiken behöver inte bara sitta och titta och lyssna. De får lovsjunga tillsammans med masskören och bandet.

Bakom pianot sitter Edward Rosquillo. Han är musikalisk ledare och pianist i Christ’s Commission Fellowship­-kyrkan i Manila, Filippinerna och har turnerat på Filippinerna, i USA och i Dubai.

Gospelhelgen är trespråkig. Det mesta går på engelska, men all information ska också gå att få på finska och svenska.

– Jag har märkt att Gospel Flow varit en möjlighet också för finskspråkiga och svenskspråkiga att mötas på ett naturligt sätt, säger Fiona Chow som själv är uppvuxen i Kanada.

– Alla är välkomna, också människor som inte bor i huvudstadsregionen.

Gospel Flow IV ordnas 17–19 mars i Helsingfors. Arrangörer är Furaha­kören, His Master´s Noise och Borgå stift. Anmälning sker inom februari, via www.gospelflowfinland.wordpress.com.

Christa Mickelsson

Världsförändrare. "I serien av världsförändrare står Jesus ut som ett fräscht undantag." 29.11.2017 kl. 16:18

Hosianna. Kyrkoårets första söndag – en ny början eller en vanlig gudstjänst? 29.11.2017 kl. 16:05

Påverka. Just nu pågår en konstutställning i Johanneskyrkans krypta. Det är journalisten och konstnären Barbara Savolainen som ställer ut sina verk under rubriken Face, ansikte. 17.11.2017 kl. 10:28

Bekräftelse. "Genom att agera utgående från mina primära instinkter kommer jag inte långt." 17.11.2017 kl. 10:17

Depression. Det är viktigt att vara uppmärksam på sig själv. Om inget längre är glädjefyllt är det dags att söka hjälp 17.11.2017 kl. 10:11

kris. "Många gånger fylls vardagen av många små saker som ökar den totala arbetsmängden och stressen." 7.11.2017 kl. 11:15

Avsked. Ljuset är en stark symbol. Det följer oss från dopet till döden. Det tröstar, stillar och hjälper oss att minnas. 3.11.2017 kl. 15:31

Nyskrivet. I Petrus församling ska nya lovsånger spelas in. Och i Johannes församling förbereder man en välgörenhetskonsert. 26.10.2017 kl. 00:00

Mässa. Kantor Dag-Ulrik Almqvist fick fyra frågor om ”Glädje!” – en gudstjänstvecka i Johannes församling. 26.10.2017 kl. 00:00

Duga. "Varifrån kommer allt detta skuldbeläggande?", undrar Maria Sten. 26.10.2017 kl. 17:29

Träffpunkt. Nu har målfärgen torkat och möblerna hittat sina platser. Det nya mångkulturella dagcentret är redo att bli en mötesplats för migranter och helsingforsare. 11.10.2017 kl. 18:50

musik. I Johannes församling kan vem som helst försöka sig på orgelspelande. 11.10.2017 kl. 18:44

Uniformer. Ibland glömmer Stefan Forsén bort att det syns vad han är, inte minst i metron. 11.10.2017 kl. 18:39

Tillsammans. Senior-nätverket är en unik sastning för att motverka ensamhet. I oktober blir det festival. 29.9.2017 kl. 12:50

Praktiskt. En gudstjänst kan ibland vara att inte alls sätta sig i kyrkbänken utan i stället besöka ett äldreboende. 29.9.2017 kl. 12:41