Professor emeritus Bo Lönnqvist hoppas att hans bok ska ge oss ett nytt perspektiv på döden.

Vi har förlorat mycket

Döden har i vår tid blivit avdramatiserad, avritualiserad och tabubelagd. Vi har förlorat viktiga kulturella strategier, säger professor emeritus Bo Lönnqvist.
26.5.2013 kl. 12:00
I dagens värld har döden blivit så gott som osynlig. Ändå undgår ingen döden. I dag när någon dör hålls begravning och efteråt ofta en minnesstund. Och det är allt. Men för inte så länge sedan, någon generation bakåt i tiden, var döden mycket mera närvarande i människors vardag. Döden blev synlig på många sätt i folktro, i ritualer och i olika mera påtagliga förhållningssätt och seder.

År 1967 arbetade den 26-årige Bo Lönnqvist som arkivarie vid Svenska litteratursällskapets Folkkultursarkiv. Lönnqvist skickade ut ett frågebrev, ”Traditioner om död och begravning”, till så kallade bygdemeddelare. Från 75 meddelare i de svenskspråkiga kusttrakterna inkom cirka 930 sidor uppteckningar om ämnet.

Nu har emeritusprofessor Bo Lönnqvist gett ut en bok som bygger på det material som insamlades för mer än fyrtio år sedan. Boken Dödens ansikte. Tro och seder bland herre och folk publiceras av förlaget Scriptum i Vasa.

– Som vetenskapsman arbetar man med olika teman under mycket lång tid. Idén till den här boken kom från Christoffer Grönholm, numera avliden kanslichef för Svenska Folkskolans Vänner. Både han och jag hade själva berörts av döden på nära håll, berättar Lönnqvist.

Grönholms bokidé sammanföll medLönnqvist ambition att ge ut en bok som baserade sig på något av allt det intressanta material som finns bevarat i Folkkulturarkivets gömmor och som aldrig blir utnyttjat, använt eller publicerat.

– Bygdemeddelarna var en verksamhet som inleddes på 1870–1880-talet genom att man utlyste pristävlingar i tidningar. Tidigare låg betoningen på att bara samla in fakta om seder och bruk i bygderna. Senare började man också se närmare på hur meddelarna skrivit och berättat. Forskningen har därför blivit mycket mera mångbottnad.

Analytiska rubriker

– Strukturerandet av bokens material har varit ett stort tankearbete. Det krävs tid för att tanken och strukturen ska mogna, säger Lönnqvist.

Rubrikerna i boken är analytiska så att man kan förstå innehållet när man läser dem. Några exempel: Den sista färden, Dödens tingliga värld, Jordelivets slut – själen rings in, Gästabud för kropp och själ – en fest för livet, Dödens ansikte – Kulturens kalejdoskop.
Lönnqvist betonar att också vetenskapligt arbete kräver både fantasi och kreativitet. Åtminstone inom det humanistiska området.

– Det är som att måla. Jag är ju också konstnär och målar porträtt av nära vänner.
På kvällen kan Lönnqvist fundera över något problem i sitt arbete och när han vaknar morgonen därpå måste han genast skriva ned sina tankar.

– Det är spännande att se vad som blivit till av sig själv under natten.

Skapade trygghet och mening
Ritualiseringen av döden genom en mängd olika seder och bruk fungerade som en kulturell strategi för att folk skulle kunna hantera döden.

– Det här har vi helt tappat i dag. En av bokens funktioner är att visa på hur mycket vi förlorat av tidigare generationernas traditioner och ritualer.

Ritualerna kring döden skapade trygghet och mening. Döden blev en naturlig del av livet. Kyrkans roll var perifer, det som betydde något var allt runtomkring, föreberedelser och gravölet efteråt.

– Folk gick nästan och väntade på att någon skulle dö. Det var något positivt för då fick man äta sig mätt i en tid när folk för det mesta levde i halvsvält stora delar av året, säger Lönnqvist.

Festerna blev ett återvändande till livet. Ofta var festerna uppsluppna med mycket brännvin.

I dag har den rent kyrkliga begravningsceremonin blivit det enda som finns kvar av hela det rika kulturella arvet av seder och bruk kring döden.

– Döden har blivit individualiserad, tabubelagd, sekulariserad, avritualiserad, medikaliserad och avdramatiserad i vår tid. Tidigare var döden en mera kollektiv händelse, något gemensamt för alla.

I dag händer det att man inte tar barn med på begravningar, eller att man anklagar sjukhus för att ha tagit livet av en 95-åring.

– En teknokratisk syn på döden gör att döden ses endast som ett förfärligt misstag. Religion och tro har skjutits åt sidan.

Lönnqvist säger att vi tappat förmågan att förstå symbolspråk och att vi tolkar ytligt.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Tomas von Martens



Kultur. Musik skall finnas i kroppen, inte bara i munnen. 70 sångare har hittat gospelglädjen i kören Jacob Gospel. 15.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Landshövding Peter Lindbäck från Saltvik församling blir åländskt lekmannaombud vid kyrkomötet under den kommande fyraårsperioden. Lindbäck vann också den plats som är vikt för Åland i stiftsfullmäktige i Borgå stift. 14.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats. 14.2.2008 kl. 00:00

Samhälle. Colombianer önskar inget annat än fred efter 44 år av inbördeskrig. 14.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. test 14.2.2008 kl. 00:00

Människa. Om en ungdomsgeneration omfattar tre år så har Gun mött sex, sju generationer, i Borgå och tidigare i Pargas. 14.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Domprostgården i Borgå står tom i väntan på valet i början av mars. Borgå svenska församlings kyrkoherde har senast bott där 1990. 13.2.2008 kl. 00:00

Samhälle. Efterfrågan på extra stora kistor har sexdubblats på fyra år, rapporterar Kristeligt Dagblad. Den ökande övervikten i Danmark har lett till att landets största kistproducent, Fuglebjerg Kistefabrik, tillverkade nästan 300 kistor för överviktiga i fjol, medan motsvarande siffra år 2003 var 50. 13.2.2008 kl. 00:00

Människa. Fundera inte på vad din partner kan göra för dig utan vad du kan göra för din partner. Rådet kommer från samlevnadsexperten Katerina Janouch. 13.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. – När vår kyrka, i enlighet med sin strategi, vill stå för gemenskap och delaktighet, måste den fråga sig vem som blir utanför i kyrkan och i samhället, sade ärkebiskop Jukka Paarma då han på tisdagen öppnade biskopsmötet i Helsingfors. 12.2.2008 kl. 00:00

Världen. Ärkebiskopen av Canterbury, Rowan Williams, anser att det är ”oundvikligt” att delar av sharia-lagstiftningen införs i Storbritannien, bland annat för skilsmässor och arv. Hans uttalanden har lett till proteststorm i England och nu krävs hans avgång. 12.2.2008 kl. 00:00

Världen. En domstol i Kairo har beslutat att inte godkänna den anhållan som Muhammed Hegazy gjort om att få sin officiella religiösa tillhörighet ändrad till kristen. 12.2.2008 kl. 00:00

Världen. Finska Missionssällskapet har beviljat 30 000 euro i katastrofhjälp till snöstormsoffren i Kina. Hjälpen förmedlas genom kyrkornas hjälporganisation ACT (Action by Churches Together) till den kinesiska biståndsorganisationen Amity Foundation. 12.2.2008 kl. 00:00

Kultur. Bra stämning, jättebra musik, mycket folk, suveräna artister och varierande program är några ord som kan användas för att beskriva Borgrock-festivalen i Borgå i lördags. 500 personer fanns på plats för att ta del av vad kvällen hade att erbjuda. 11.2.2008 kl. 00:00

Sofia Torvalds. I går gav en kompis mig en uppgift: skriv ner fyrtio saker som du tycker att det är roligt att göra. Vi gjorde det tillsammans, ett gäng kvinnor i min egen ålder. Nästan alla började vi med: sova länge om morgnarna. Sen blev listorna olika. 11.2.2008 kl. 00:00

Hon jämför hetsätning med missbruk och kallar sig själv matmissbrukare. 20.5.2016 kl. 15:38

landsbygden. Sin älskade hembygd kunde hon tänka sig att lämna för kärlekens skull, men inte korna. 20.5.2016 kl. 10:06

FMS. Som en ny planet. Så beskriver Anna och Bertrand Tikum sin nya hemort Dakar i Senegal dit de återvänder efter en andningspaus i Finland. 19.5.2016 kl. 13:53

Hur ska det gå för minoritetsreligionerna om skolor experimenterar med gemensam religionsundervisning för alla? 18.5.2016 kl. 12:14

mission. Selektiv mutism. När Pia Rinne började skolan i Namibia var hon tyst i ett helt år. Några år senare var hon tyst i ett år till. 17.5.2016 kl. 11:27