Hallå där Karin Salenius!

HALLÅ DÄR.

Hon brukar spela ängel i församlingens julvandring för barn i Johanneskyrkan.

20.11.2023 kl. 08:00

Karin Salenius är diakonissa men har inget emot att klä ut sig till ängel eller åsna när det i december är dags för barnens Vandring till Betlehem.

– Jag tycker särskilt mycket om ängeln eftersom hon kommer med glädjebudskapet till vandrarna: Idag har en frälsare blivit född, han är Messias, Herren. Följ stjärnan!

Daghemmen på församlingens område har fått inbjudan att delta i vandringen, som går mellan olika stationer i kyrkan. Under vägen möter man olika figurer ur julevangeliet som berättar något eller bjuder på en liten uppgift.

– Även om julvandringen i första hand är riktad till barn så fungerar den nog för alla som bara vill och har möjlighet att delta, säger Salenius.Öppen Vandring till Betlehem i Johanneskyrkan: 9.12 kl. 10. Anmälning till helena.hollmerus@evl.fi senast den 4.12.

Öppen julvandring i Matteuskyrkan: 5.12 kl. 17:30–19, 6.12 kl. 10:30–13
med start varje halvtimme. Ingen förhandsanmälan.

Text och foto: Nina Österholm