Marianne Tast går i kyrkan hemma i soffan: "Jag har följt med strömmat material på webben under hela året"

distansgudstjänst.

Bokmässa, gudstjänst och julkonsert. Allt sker på nätet i år – men hur ska man hitta in?

16.12.2020 kl. 09:00

Marianne Tast har följt med strömmat material på webben under hela året. Under den digitala bokmässan ”Bokström” satt hon som fastnaglad och på sommaren följde hon med hemförsamlingens gudstjänster från landet, fast hon kunde ha gått i kyrkan på ort och ställe också.

– Det blir ofta en hemskt trevlig gemenskap också på nätet, särskilt om det finns ett kommentarsfält eller ”chat” där alla som tittar kan skriva in små hälsningar. Ibland berättar folk var de befinner sig eller skriver in en kommentar på något som händer. Då känner jag att vi tittar tillsammans fastän vi befinner oss på olika ställen, säger Marianne Tast.

Ibland krånglar tekniken

Vanligen är det från hemmasoffan som hon följer med olika former av strömmat material på webben. Hon sätter sig bekvämt och tar kanske en kaffe medan hon tittar.

– Min hemförsamling Matteus brukar dessutom ha ett eget kyrkkaffe på webben efter gudstjänsten, som någon av de anställda sänder direkt från sitt hem. De bjuder verkligen på sig själva och man får en liten titt in hemma hos dem. Det är väldigt trevligt.

– Chatten gör att det känns som om vi tittar tillsammans, säger Marianne Tast. Foto: Joanna Lindén-Montes

Fast senaste söndag lyckades Marianne Tast inte klicka in sig på kyrkkaffet. Gudstjänsten hittade hon lätt via Facebook men sedan ville inte kyrkkaffet starta upp. Senare på kvällen hittade hon sändningen och tittade på den i efterskott.

– Ibland fungerar inte allting direkt på nätet, och jag kan förstå att man blir frustrerad ifall man spetsat sig på att följa med något särskilt. Men det gäller att inte ge upp med tekniken utan bara att försöka igen lite senare.

Själv använder Marianne Tast i första hand sin surfplatta för att röra sig på webben, men dator och telefon fungerar också bra. Hon är med på Facebook – och följer den vägen med vad som händer i hemförsamlingen.

– Många har ju surfplattor och smarttelefoner med internet i. Sedan är det bara att modigt testa sig fram. Jag känner mig aldrig otrygg på webben, snarare tvärtom – jag är där för mycket och känner mig lite vilsen om jag inte har min telefon med mig på promenaden.

På julen ser hon fram emot musiken och sångerna som också de kommer att förmedlas över nätet i år.

– Det kommer bli en annorlunda jul när vi försöker undvika att träffas, mer ensam. Men jag gör det så trevligt som möjligt och det går bra att umgås också över nätet. Igår talade jag med Zambia.

Gudstjänst över nätet – så här fungerar det:

  • Ifall du har någon apparat med internetuppkoppling så har du möjlighet att följa med församlingarnas strömmade program. En ”stream” är en direktsändning över nätet eller en inspelning av en sådan.

  • Församlingarna strömmar jultidens andakter, gudstjänster och allsångskonserter med de vackraste julsångerna som i år inte är möjliga att besöka i kyrkan.

  • Strömmarna hittas på församlingarnas Youtube och Facebook-kanaler. På Facebook behöver du vanligen registrera dig för att kunna ta del av materialet, Youtube kräver ingen inloggning.

  • Programmet ligger vanligen kvar en tid efter att det strömmats, du kan titta när det passar dig bäst.

  • Mera tips på hur du hittar församlingarnas strömmade julmaterial på www.helsingforsforsamlingar.fi
Nina Österholm

änglar. Alla människor kan säkert beskriva budskap som de på olika sätt fått som en sorts änglanärvaro i sina liv, säger Stefan Forsén. 25.9.2019 kl. 10:00

ensamhet. Ensamheten gör ont i själen och är en hälsorisk. Nu sträcker Johannes församling ut sina händer, frågar ”Var är du?” och vill nå de ensamma. 19.9.2019 kl. 00:01

ensamhet. "Våga öppna dig för någon, våga bjuda på te, våga ta emot en inbjudan." 19.9.2019 kl. 00:01

studentarbete. Studentprästens jobb är att prata med människor i högskolmiljö – kanske om tro, men allra mest om livet. 5.9.2019 kl. 00:01

Lägerliv. "Att sitta och prata med ungdomarna var uppfriskande och gjorde stor skillnad för mig." 5.9.2019 kl. 00:01

förlust. Det otänkbara, förlusten av ett barn, är svårt att tala om. I den här mässan skapas rum för sorgen. Det finns möjlighet att samtala, och att vara tyst. Och du får vara arg på Gud. 5.9.2019 kl. 00:01

Alphakurs. Nyfikenhet och sökandet efter gemenskap ledde dem till Alphakursen. Båda har de uppskattat att diskussionsklimatet är öppet och att man får komma som den man är. 22.8.2019 kl. 11:00

Återseende. "Han ville ge den åt mig eftersom det här återseendet gjorde honom säker på att vi kommer att ses igen." 22.8.2019 kl. 00:01

Grupper. Känner du att du vill pröva något nytt eller hitta en gemenskap i höst? Vill du kanske sjunga i kör, diskutera livsfrågor eller gå på babyrytmik? Församlingarna erbjuder en mängd olika grupper för olika åldrar. Hitta din grupp i mångfalden! 22.8.2019 kl. 11:00

Helsingfors . I höst ordnar Johannes församling en bröllopsnatt – en möjlighet för alla som tänkt gifta sig att klara av det lite snabbare och med minimal planering. Det enda som behövs är festkläder och hindersprövning. 10.8.2019 kl. 13:41

Helsingfors . ”Vem kan komma?” och nio andra vanliga frågor om familjerådgivningen. 8.8.2019 kl. 00:00

gemenskap. Hanna Mithiku vill att kyrkan ska leva som den lär och att förkunnelsen om alla människors lika värde ska synas i församlingsarbetet. Det har fått henne att ställa upp som förtroendevald, och i dag är hon ordförande för gemensamma kyrkofullmäktige i Helsingfors. 25.7.2019 kl. 08:30

sjukhuspräst. I det kyliga, kliniska kaos som sjukhus och sjukdom kan innebära finns det personer som bygger altaren och andas empati. 25.7.2019 kl. 08:30

Avkoppling. "Efter ett tag brukar jag känna trycket i själen lätta." 25.7.2019 kl. 08:30

ledarskap. Teemu Laajasalo leder ett brokigt stift där församlingarna trots sina skillnader ställer samma fråga: Hur kan vi tala om evangeliet så att det blir relevant för människor i dag? 11.7.2019 kl. 00:01