Tonja Paavola (till höger) och Marianne Mimi Sundroos bjuder in till att fira julafton i Matteus församling.

Du behöver inte fira jul ensam – Matteus församling bjuder in till en kravlös julafton

Måltid.

Också i år öppnar Matteus församling sina dörrar för dem som inte vill fira ensamma eller inte har möjlighet att ordna eget firande. God mat och gemenskap är de viktigaste inslagen.

14.12.2017 kl. 00:00

– Det är kravlöst och ledigt. Vi äter tillsammans, det är det viktiga, säger Tonja Paavola som är ungdomsarbetsledare i Matteus församling.

Det är nu fjärde året som dörren till Matteuskyrkan står öppen på julafton. Några anställda och några frivilliga delar på uppgifterna varje år.

– Första året hade vi åtta gäster, andra året tjugo personer och förra julen trettio, så det har ökat stadigt.

Gästerna gör festen

Julfirandet börjar med julbön klockan 16 i kyrkan. Sedan följer en julmåltid i församlingssalen på andra våningen.

– Vi sjunger alltid julsånger tillsammans, men när det gäller övrigt program är vi mycket flexibla. Vi försöker i stället läsa av stämningen. Det kan bli allt från julanekdoter till frågesport.

Församlingen riktar sin inbjudan till alla. Tonja Paavola nämner speciellt sådana som inte har någon att fira tillsammans med eller människor som i år inte orkar eller har möjlighet att ordna en egen traditionell jul.

– Alla kan inte heller åka till släkt och familj om de bor långt borta. Vi har haft alla slags människor som deltagit och det är fint! Ofta lite äldre människor men också barnfamiljer.

Även om församlingssammanhang känns obekanta för en är det inget hinder.

– Vi har väldigt låg tröskel. Fokus ligger på en gemensam måltid. De som deltagit i firandet är oftast sådana som inte annars är aktiva i vår verksamhet. Det finns inget man måste kunna eller veta för att vara med.

Gemenskap för en stund

– Jag skulle våga påstå att folk varit bekväma med den här typen av firande. Vi har också sådana som valt att vara med flera år. Det är väldigt viktigt för oss att alla ska få känna sig välkomna direkt från början, så vi har alltid någon som möter gästerna och hälsar dem välkomna.

Tonja Paavola berättar att deltagarna verkar ha haft lätt för att börja prata med varandra och hitta nya bekanta.

– En del har erbjudit andra skjuts hem efteråt. Sådant är roligt att märka. Oberoende av hur de kände sig när de kom har de verkat glada när de gått hem.

Tonja Paavola är med för fjärde året när Matteus ordnar julfirande. För henne är julfrid en kravlös tillvaro.

– Julfrid sammanfattar hela det kristna budskapet. Jesusbarnet påminner mig om att jag är värdefull och älskad av Gud, att jag får vara sådan jag är och känna frid över att jag är okej. Den julfriden vill jag sprida till andra, och jag hoppas att var och en kunde hitta den friden och sprida kärlek.

– Julfrid kanske också handlar om tacksamhet, att hitta små tacksamhetsämnen även om mycket känns jobbigt. Kan julstädandet handla om tacksamhet över att ha ett hem? Men jag vet att det är svårt när man har bråttom och känner sig stressad.

Om man lyckas prioritera kan krafterna räcka längre.

– Viktigast är att jag orkar finnas till för dem som finns runtomkring mig på julafton, säger hon.

Jul i Matteus

  • Julfirandet inleds kl. 16 med julbön i Matteuskyrkan, Åbohusvägen 3. Middag och samvaro pågår sedan till kl. 20 i församlingssalen.
  • Man kan anmäla sig på förhand till kansliet men är lika välkommen oanmäld: matteus.fors@evl.fi eller 09 2340 7300.
  • Om man vill donera mat till julbordet kan man ta kontakt med Tonja Paavola, tonja.paavola@evl.fi.
  • I och med att kollektivtrafiken inte går som vanligt under julafton ställer frivilliga församlingsbor upp med skjuts om man meddelar församlingen på förhand.
Ulrika Hansson

Helsingfors. Genom sina kläder vill Elin Riska peka på Gud. – Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”. 11.2.2025 kl. 19:38

HALLÅ DÄR. Både hon och hemkyrkan Matteus jubilerar 40 år i år. Som kyrkvaktmästare i Matteuskyrkan får Gerlin-Ontronen fira jubileum hela året eftersom också Matteuskyrkan själv firar 40 år i år. 11.2.2025 kl. 19:32

Kolumn. Hur härligt är det inte att få flytta in i nya och egna utrymmen! Det fick vi i Matteus församling uppleva när Matteuskyrkan invigdes 24.2.1985 på Mattiasdagen. 11.2.2025 kl. 19:28

Helsingfors. Jean Nubaha Banyanga kom till tro genom en upplevelse av det ovanligare slaget: när han var tolv år bad en evangelist för honom och genast fick han sin syn tillbaka. 29.1.2025 kl. 13:27

Kolumn. Pensionen närmar sig, det är dags att ta en titt i backspegeln och fundera över hur samfälligheten förändrats ur ett språkligt perspektiv. Det var en utmaning för mig att 2002 börja jobba som samfällighetens translator. Övergången från näringslivet till den offentliga sektorn och kyrkans trygga famn bjöd på oväntade överraskningar och mina barn frågade om jag nu skulle få en egen ”tjänstekaftan”. 23.1.2025 kl. 10:54

matteus. Hon är tf kantor i Matteus församling och vill gärna spela tillsammans med dig! 29.1.2025 kl. 13:18

Kolumn. Ett av mina tidigare barndomsminnen är när jag sitter i min farmors vardagsrum på Drumsö och tittar på hennes juldekorationer i fönstret. Det var tre papperslyktor i rött och grönt. Tro, hopp och kärlek. Vackrast tyckte jag tro-symbolen var, den hade två färger, både grönt och rött, medan de andra två var endast röda. 29.1.2025 kl. 13:14

HELSINGFORS . Vi tog pulsen på kanslisterna i Helsingfors svenska församlingar! 23.1.2025 kl. 11:08

Johannes. – Det är kiva att sitta och pyssla och diskutera allt möjligt med barnen på fritids. Barnen har varit jätteglada åt att ha mig här. Sandi Bengts är ny barnledare i Johannes församling. 23.1.2025 kl. 10:48

julfirande. Olyckligtvis har siffrorna i telefonnumret där du kan anmäla dig till julaftonens firande kastats om i papperstidningen. Här hittar du rätt nummer: 050 568 65 98. 16.12.2024 kl. 12:07

matteus. Julvandringen i Matteuskyrkan hör till Linda Wahlman-Strandbergs viktigaste adventstraditioner. 3.12.2024 kl. 13:50

adventskalender. I den här veckans Kyrkpressen får du en adventskalender: varsågod! Texterna bakom årets luckor är skrivna av essäisten, författaren Antti Nylén. – Jag tar mina läsare på allvar och kräver mycket av dem, säger han. 26.11.2024 kl. 12:47

petrus. Hon är ny församlingspastor i Petrus församling. – Jag känner stor glädje över att få bli medarbetare i Petrus församling en tid framöver. 3.12.2024 kl. 13:56

Kolumn. Julen är en tid då vi påminns om den största gåvan som någonsin gavs till mänskligheten – Jesus Kristus, världens ljus. Världen har fått en räddare. Det är väl värt att firas, vilket vi gör när vi samlas kring julbordet, tänder ljusen och utbyter klappar under julhögtiden. 3.12.2024 kl. 14:00

SLOTTSBALEN. Han vill fråga presidenten om var ungdomarna ska hitta framtidshopp. – Många av regeringens nedskärningar riktar sig mot ungdomar, man vill skära ner 15 procent av ungdomssektorn. 26.11.2024 kl. 13:04