Mikael Busck- Nielsen och Karin Salenius leder diskussionsgruppen för frånskilda.

Prata om hur det känns efter skilsmässan!

Samtalsgrupp.

Johannes församling vill erbjuda människor en möjlighet att tala om livet efter skilsmässan och startar en samtalsgrupp för frånskilda.

14.10.2020 kl. 07:00

– Kyrkan borde på något sätt förhålla sig till det faktum att folk skiljer sig. I vigselsamtalen talar man ofta om ett evigt förbund, men alla vet att det inte alltid går så, säger Mikael Busck-Nielsen som är församlingspastor i Johannes församling. Han kommer att leda samtalsgruppen tillsammans med diakoniarbetaren Karin Salenius. Båda har egen erfarenhet av att genomgå en skilsmässa.

Det är första gången en sådan här samtalsgrupp ordnas på svenska i kyrkans regi i Helsingfors. Busck-Nielsen och Salenius lovar vara öppna för deltagarnas önskemål.

– Vi har slagit fast datum för träffarna, men inte planerat dem i detalj. Vi vill gärna göra det tillsammans med deltagarna. Men det blir ingen terapigrupp utan en grupp för kamratstöd. Vid någon av träffarna kommer vi kanske att bjuda in en gäst som kan ge en professionell input, säger Busck-Nielsen.

Karin Salenius planerar också att lyfta fram det stöd som församlingarna kan erbjuda i form av familjerådgivning och diakoni.

– Om det finns praktiska hinder för att delta i gruppen får man gärna ta kontakt med diakonin och se om vi hittar en lösning på problemet, säger Salenius.

Inte bara för den som varit gift

Samtalsgruppen finns till för den som upplever sig vara frånskild och har ett behov att prata om livet efter skilsmässan. Det spelar ingen roll om förhållandet som tog slut var ett äktenskap eller inte.

– Det spelar inte heller någon roll hur lång tid det gått sedan man skilt sig eller om man hör till kyrkan eller inte, säger Busck-Nielsen.

"Jag tror att det kan finnas en sorg att bearbeta även för den som tagit initiativet."

Oavsett hur ens egen roll i skilsmässan sett ut kan det finnas ett behov av att prata om situationen efteråt.

– Gruppen är inte bara till för dem som blivit lämnade, även om de ofta har ett större behov av att prata. Jag tror att det kan finnas en sorg att bearbeta även för den som tagit initiativet. Man får leva med följderna av skilsmässan ändå, säger Busck-Nielsen.

Och följderna kan vara många. Busck-Nielsen och Salenius listar några: Hem som bryts upp, att inte längre bo med sina barn på heltid och människor som försvinner ur ens liv.

– Umgänget med partnerns släktingar slutar ofta abrupt i samband med skilsmässan, det blir inga snygga övergångar, säger Salenius.

Dela livserfarenheter

Genom samtalsgruppen vill de visa att vi har lov att känna inom kyrkan – alla sorters känslor.

– Du är en hel människa med alla känslor. Också med de nya känslor som kan uppstå efter en skilsmässa, säger Salenius.

– I gruppen får man dela erfarenheter med varandra och vi som är ledare försöker styra det så att det faktiskt blir olika erfarenheter, säger Busck-Nielsen.

– Vi vill visa att det går att komma ett steg vidare även om man först måste ta två steg bakåt, säger Salenius.

Idén till gruppen fick de efter att en annan församlingsanställd förde vidare ett önskemål om den här typen av verksamhet, och Salenius och Busck-Nielsen hälsar att man gärna får framföra önskemål till församlingen om man har ett behov av att dela livserfarenheter med andra människor.

"Det går att komma ett steg vidare även om man först måste ta två steg bakåt”.

– Kyrkan ska finnas med i människors vardag – veckan har sex vardagar och bara en helgdag. Församlingen vill stöda också i det som känns obekvämt, säger Salenius.

Gruppen startar under senhösten och pågår till slutet av december. Tidpunkten är vald med omsorg.

– Det är mörkt och dystert på hösten, Allhelgona kan väcka gamla sorger till liv och julen är ofta svår för den som är frånskild, säger Busck-Nielsen.

Samtalsgrupp för frånskilda

  • Samtalsgruppen startar i Hörnan/Högbergsgården (Högbergsgatan 10, ingång från parksidan) 2.11 kl 19-20.30 och träffas åtta måndagar.
  • Anmälningar till Johannes församlings kansli, (09) 2340 7700 johannes.fors@evl.fi
  • Vill du veta mer? Kontakta Mikael Busck-Nielsen (0407733155, mikael.busck-nielsen@evl.fi) eller Karin Salenius (050 380 0867, karin.salenius@evl.fi)
Erika Rönngård



Världen. Johan Candelin har gjort en videointervju med Shahbaz Bhatti, som skulle överlämnas till tevekanalerna Al-Jazeera och BBC World ifall Bhatti dödas. Intervjun har nu publicerats. 2.3.2011 kl. 00:00

Världen. Shahbaz Bhattis martyrdöd släcker hoppet för de kristna i Pakistan. Så kommenterar Johan Candelin nyheten om att minoritetsminister Shahbaz Bhatti mördats i Islamabad på onsdagmorgonen klockan nio lokal tid. 2.3.2011 kl. 00:00

Människa. Dag efter dag, månad efter månad. Det lilla skyltfönstret på Mannerheimvägen med synliga bibelord uppmuntrar, förargar och väcker intresse. 2.3.2011 kl. 00:00

Världen. Pakistans minoritetsminister har dödats av beväpnade män i Islamabad. 2.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Allt fler studerande har svårt att få studiestödet att räcka till för sina basbehov. 2.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Den nuvarande regeringen föreslår inte förbud av imagemarknadsföringen av alkohol. 1.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. Jakobstads Fridsförening har valt Krister Snellman till ny ordförande. 1.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. Från och med nu vill Kyrkostyrelsen leva som den lär på miljöområdet. 1.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. De förorätter kyrkan gjort mot samekulturen bör utredas och kyrkan be om ursäkt. Den hälsningen framförde sametingets ordförande Klemetti Näkkäläjärvi till seminariet som behandlade Lars Levi Laestadius i Torneå senaste vecka. 28.2.2011 kl. 00:00

Kyrka. Biskopen i St. Mickel, Seppo Häkkinen, uttrycker i en kolumn i tidningen Sana sin oro över prästers låga intresse för bibelläsning. 28.2.2011 kl. 00:00

Människa. Vad är ett äkta möte och hur ska vi göra för att bli bättre på att mötas på riktigt? 26.2.2011 kl. 00:00

Kultur. Kultur är ett bra redskap för religionen men resultatet blir lätt övertydligt och undermåligt. Så säger Karin Erlandsson, nygammal kulturredaktör på tidningen Nya Åland. Att kultur och religion hör ihop är hon övertygad om. 25.2.2011 kl. 00:00

Människa. Han studerar filosofi, han har skrivit sin första roman, han älskar att springa och han vill vara sann mot sig själv. 24.2.2011 kl. 00:00

May Wikström. En alldeles vanlig torsdag – och ändå inte. Det fattas ett ansikte i vår arbetsgemenskap. Häromdagen firade vi henne med åttitalspompa och ståt. Det var nämligen 1987 hon klev in på förlagets bokhandel, i lila långkjol av trikå. 24.2.2011 kl. 00:00

Ledare. Folkkyrkomedlemmen är något av en hägring. Tittar man åt ena hållet för att fokusera henne, så avtecknar sig den man söker någon annanstans, längre bort. Hon är alltid någon annan, någon annanstans, vars behov och längtan också ska beaktas och bejakas. 24.2.2011 kl. 00:00

profilen. Som tolvåring var rwandiern Jean d’Amour Banyanga med om en skakande upplevelse. Efter det ville han jobba för Gud och sina medmänniskor. – Jag är historisk, säger han, som den första mörkhyade prästen i Borgå stift. 30.6.2020 kl. 20:17

samtalstjänst. Samtalen är alltid konfidentiella och anonyma. Hjälp kan man få via telefon, chatt, nättjänst och brev. 29.6.2020 kl. 09:59

bön. Östra Finlands universitet har gjort en undersökning som visar att frågor relaterade till spiritualitet har varit betydelsefulla under coronapandemin. 24.6.2020 kl. 00:00

radio. – Genom att flytta fram sändningstiden hoppas vi att Andrum ska nå en större publik, säger Unni Malmgren. 23.6.2020 kl. 15:53

orostider. Varför kom den här pandemin – vill Gud straffa mänskligheten? Eller är den ett tecken på att de yttersta tiderna närmar sig? Vi frågar Björn Vikström, universitetslärare i teologisk etik med religionsfilosofi. 18.6.2020 kl. 16:12