SJU PERSONER representerar Borgå stift vid kyrkomötet. ”Molnen” ovanför dagens ombud står för listorna som fanns inför valet 2007. Två av prästlistorna blev utan ombud. Det är fritt fram för förtroendevalda och präster att var för sig ställa upp listor med olika åsiktsbas. Invalet sker efter samma principer som i politiska val, platserna fördelas först mellan listorna efter röstetal. Den som samlar flest personliga röster toppar den enskilda listan. (Illustration: Malin Aho)

Ingen arvtagare till Perret

Det har varit tyst inför nomineringen av kandidater till kyrkomötet och stiftsfullmäktige. – Tiden är kort. Man borde börja nu, säger Rolf Kokkola.
27.10.2011 kl. 00:00
Det råder tills vidare stiltje på nomineringsfronten. Henrik Perret öppnade diskussionen förra veckan genom att meddela att han inte längre ställer upp för omval. Perret har varit ombud för prästerna sedan 1983.

Stiftets andra prästombud Helene Liljeström står till förfogande för omval.

– Under förutsättning att jag blir tillfrågad, säger hon. Jag har upplevt arbetet som meningsfullt.

Stiftets lekmannaombud i sittande kyrkomötet är Stig Kankkonen, Åsa A. Westerlund, Görel Ahlnäs och Peter Lindbäck. Av dem ställer åtminstone Kankkonen upp för omval.

– Jag har blivit tillfrågad om jag står till förfogande och det har jag svarat jakande på, säger han. En lista är också är på gång.

Även Peter Lindbäck som representerar Åland i både kyrkomöte och stiftsfullmäktige står till förfogande i valet till kyrkomötet. En lista är också på gång på Åland.

– Men jag vill avstå från stiftsfullmäktige. Ur åländsk synvinkel skulle det vara bättre om två olika personer hade uppdragen.

Görel Ahlnäs vill diskutera med andra innan hon ger besked om sin kandidatur. Kyrkpressen har inte lyckats få kontakt med Åsa A. Westerlund.
Vem ärver Perrets röster?

Frågan om vem som ska företräda de präster som röstat på Perret är kanske den intressantaste personfrågan inför valet. Någon självskriven kandidat verkar inte finnas.

Det är inte bara de så kallade konservativa prästena som röstat på Perret. Han har också representerat en sakkunskap. Att den som stiger in i Perrets skor har en gnutta karisma skadar heller inte.

Någon egentlig diskussion om Perrets efterträdare har inte förts. Sannolikt kan man söka bland de präster som brukar deltar i väckelserörelsernas gemensamma kyrkhelg i Karleby. Tänkbara efterträdare som nämnts är Torsten Sandell, Peter Kankkonen, Max-Olav Lassila, Bengt Lassus och Tomas Klemets.

Varken Sandell eller Kankkonen har blivit tillfrågade om de ställer upp. Bägge säger att de inte tänkt göra det. De övriga har Kyrkpressen inte frågat.

Det är inte givet att Perrets röstetal automatiskt går till en person. Rösterna kan fördelas på ett nytt sätt. Därför kan man inte utesluta namn som Sixten Ekstrand, Bo-Göran Åstrand, Rolf Steffansson och Lars-Henrik Höglund.

Det är betydligt svårare att spekulera i vem som ställer upp bland lekmännen. Prästerna som röstar in sina kolleger känner varandra. Men församlingarnas förtroendevalda som ska ställa upp och rösta in varandra på lekmannalistan känner inte varandra som prästerna gör.

En inte helt ointressant aspekt i lekmannavalet är hur många listor som lämnas in. I valet för fyra år sedan blev det två lekmannalistor, en för södra Finland och en för Österbotten. Den regionala representationen ansågs då vara viktigare än den teologiska.

– De regionala listorna visade sig lite problematiska eftersom de olika inriktningarna inte kom fram, säger Rolf Kokkola som för fyra år sedan var ombud för lekmännens lista för södra Finland.

– Man borde kanske bygga upp också lekmannalistorna på åsiktsbas.

Inför det här valet kommer Kokkola inte att vara ombud eftersom han inte längre är förtroendevald.

– Det har varit oroväckande tyst om nomineringen. Tiden är kort.
Johan Sandberg



Reagera genast, kontakta ledningen, kräv åtgärder och se till att offren får hjälp. Det är några råd från dem som rett ut sexuella övergrepp inom sina organisationer. 9.5.2013 kl. 10:00

Kyrkpressen utkommer som vanligt också efter den 17 maj. 3.5.2013 kl. 21:41

Erik Liljeström har gjort en intressant resa medan han skrivit sina memoarer. Jag har levt om mitt liv, säger han. 5.5.2013 kl. 12:00

Finska Missionssällskapets familjearbete befrämjar jämlikhet. 4.5.2013 kl. 17:00

Maria Pettersson hade ingen aning om vad hon gav sig in på då hon bestämde sig för att medverka i tv-programmet Studieliv. I efterhand har hon genom alla utmaningar och nya situationer lärt sig mer om sig själv och om Gud. 4.5.2013 kl. 12:00

För författaren Carita Nyström är trädgården en plats där allt påminner om att livet går vidare. 3.5.2013 kl. 18:00

Församlingarna sparar genom att avstå från utrymmen. Johannes församling säger adjö till Tomas kyrka, Hangö funderar på att sälja allt utom kyrkan. 3.5.2013 kl. 13:15

Lutheraner som tänker gammaldags har hamnat i onåd hos biskoparna. Nu ska deras gudstjänstgemenskaper betraktas som främmande samfund. Många av dem firar mässan i Adventskyrkans lokaler som står tomma på söndagarna. 2.5.2013 kl. 13:56

När det koptiska begravningsföljet kom ut ur S:t Markuskatedralen i Kairo överfölls de av ligister som kastade stenar och molotovcocktails. Den koptiska ledningen har till skillnad från tidigare nu börjat öppet kritisera regeringen. 27.4.2013 kl. 15:00

Han var en briljant klassisk gitarrist redan när han var femton. Sedan sprack allt när familjen splittrades. 27.4.2013 kl. 09:00

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

Två observatörer från Borgå stift tog del av arbetet mot människohandel i Sydostasien. 25.4.2013 kl. 10:08

Beskedet om att de två kidnappade syriska biskoparna återbördats togs tillbaka. 25.4.2013 kl. 07:55

Hur skiljer sig den som tror på Gud från människor som inte gör det? Den frågan diskuteras i den färska antologin ”En liten skillnad”. 24.4.2013 kl. 12:57

JOHANNES FÖRSAMLING. – Nu sitter skägget löst! säger Johan Westerlund, Helsingforskyrkoherden som odlade ett coronaskägg för att han ändå bara satt hemma. I oktober bjuder han in till Mikaelidagsfest i Johanneskyrkan och hoppas att kyrkan blir så full som restriktionerna tillåter. 14.9.2021 kl. 18:38

kyrkoherdeval. Biskop Bo-Göran Åstrand, vad gjorde att du bedömde att du behövde ställa in ditt program och åka till Pedersöre? 10.9.2021 kl. 14:28

FÖRSÄLJNING. Lägerholmen Mataskär i Esbo, med alla sina byggnader, har sålts till en privatperson för ett sjusiffrigt belopp. 8.9.2021 kl. 10:15

kyrkoherdeval. I söndags träffades Pedersöre församlings tillträdande kyrkoherde Mia Anderssén-Löf, vice ordförande Krister Mård och biskop Bo-Göran Åstrand för att utbyta tankar kring församlingsarbetet. 7.9.2021 kl. 12:45

BÖN. När man inte klarar av att be kan man testa att be på ett nytt sätt. 3.9.2021 kl. 15:18