Mats Fontell
Bloggen:
Mats Fontell
Mats "Matte" Fontell är  ungdomsarbetare och trubadur från Borgå. Vid sidan av visdagboken skriver han gärna texter med olika längd och innehåll. Som månadsbloggare bjuder han på en bukett tankar som landat i vardagen.

Decemberstormar utanför och innanför hemmen

05.01.2012 15:15
Julvädret var konstigt. På julafton hade vi faktiskt lite snö i vår by i södra Borgå så även om det regnade så var det inte helt svart. När juldagen kom så var det rena rama vårvädret. Mätaren visade på otroliga + 8 grader, fåglarna kvittrade och solen värmde från klarblå himmel. Kunde lika bra ha varit april.
Så kom annan dag jul då Dagmar nog sannolikt fick mer uppmärksamhet än Stefanus. Stormen Dagmar lamslog stora delar av hela norden och även om förödelsen självklart inte kan jämföras med sydklotets naturkatastrofer, så var det många som fick en otäck och påfrestande avslutning på julhelgen. Naturens krafter inger alltid respekt.
Det är ändå inte bara utanför hemmen som det stormat under julhelgen. Dom mest förödande stormarna under och inför julen har nog försiggått innanför väggarna i många finländska hem.
Jultiden är påfrestande för många och i en tid där vi önskar varandra julefrid så är verkligheten mången gång något helt annat. Sociala, mentala och missbrukarproblem gör jultiden till ett helvete för otaliga familjer med ofattbara tragedier i sina spår. Vad rörde sig i huvudet på den pappa som under julveckan i Vanda knivhögg sina två små barn och deras mor till döds? Det var knappast en tillfällighet att detta fruktansvärda dåd skedde precis före julen. Ondskan är fruktansvärt skrämmande och gör mig ofta livrädd och lamslagen. Ändå måste den motarbetas med alla tänkbara sätt och metoder. Ondskan runt omkring mig, men smärtsamt nog också inom mig. Någon farligare fiende finns inte.
Ps. Nu får det vara färdigt skrivet om julen och om dess glädje och sorg. Efter trettondagen ska jag blicka framåt mot nånting som redan börjar skymta i kikarsiktet..
Else
19.1.2012 16:20
Mådde inte så psykiskt bra vid jul.
Man har kanske sådana förväntningar på själva julen att det är svårt att sedan när en jul inte alls blir som man hade önskat sig ändå kunna ta den med ro, det kommer ju flera jular om man får leva.
Att ta till vredes gärningar har jag aldrig kunnat. Förstår inte varför någon kan ta till knivar mot andra människor. Men man känner ju inte till hurudant liv gärningsmännen/kvinnorna har haft och om de själv har utsatts för vrede och handlar därefter mot andra.
Hoppas bara att han nu ångrar sig och får ett bättre liv .Men troligen får han bara mediciner och så vidare.
Samtliga som bodde i det huset och kände familjen behöver nu stödsamtal men hjälper det...
Ja själv blev det bättre då mina egna flickor kom till mej på juldagen. Fick så fina gåvor men själv hade jag varit så pank att jag inte kunde köpa så många klappar men några ändå.
En jul utan klappar skulle nog vara lika bra,för tänk vad man skulle spara på det. Låter fint att ni spelade spel det skulle vara roligt.
tack för bloggen!
sven-olof emet
6.1.2012 18:10
Ibland undrar jag om inte alla dessa ondskefulla handlingar startar långt, långt innan vi kommer i officiell kontakt me dem.Utanförskap, psykisk press, utmattning att alltid vara tvungen att hålla masken, ekonomiska kullerbyttor m.m leder ofta till känsla av vanmakt. Vi lever ju i ett samhälle med många olika slag av maktkonstellationer och där makt finns finns vanmakt.
Alla försök att ta sig ur resulterar bara i den ena destruktiva handlingen efter den andra och till slut nås bristningsgränsen.
Matte
5.1.2012 21:57
Roligt att hör av dig Camilla. Så fint vi hade med sketch, spex och allvar på Rosvik. Och din oförglömliga mossgröna Saab :) Allt gott!
Camilla Klockars
5.1.2012 20:36
Gillar det du skriver, Matte - och minns med glädje sommaren 1987 (?) och skribalägrena på Rosvik. Det var kul! Stay blessed!

musik. Börje Särs har inte längre tid med ytligt prat eller klyschor. 1.6.2016 kl. 12:20

vägkyrkor. 265 kyrkor håller i sommar sina dörrar öppna i egenskap av vägkyrkor. Nytt för i år är en smidigare karttjänst. 31.5.2016 kl. 16:33

Nya präster. Benjamin Sandell, Carolina Lindström. Karl-Kristian Willis och Yvonne Terlinden har ordinerats till prästämbetet i Borgå domkyrka. 30.5.2016 kl. 11:26

transfrågor. Genom föreställningen Ninos ark ska poeten Nino Mick ta in transfrågor i kyrkorummet. Hen undrar om transpersoner alls ryms med i arken. 27.5.2016 kl. 15:38

Herrens bön. Nya stiftsfullmäktige uppmanar församlingarna att reflektera över hur de använder Herrens bön och gärna prioritera den ekumeniska formen av bönen. 27.5.2016 kl. 15:14

Gun-Maj Näse tar plats i domkapitlet. 26.5.2016 kl. 12:50

sjukhussjälavård. Det efterlängtade stilla rummet i Vasa Centralsjukhus är nu öppet 24 timmar i dygnet för alla som söker stillhet. 25.5.2016 kl. 09:41

klippan. Klockan 22 i lördags gick startskottet för Mitt-i-nattenloppet på Klippan. 24.5.2016 kl. 09:56

Ã¥bo svenska församling. Kyrkoherdarna och samfällighetens ledningsgrupp har olika åsikter om församlingsutvecklingen i Åbo. 23.5.2016 kl. 16:13

stafettkarnevalen. Bollkastning i kyrkans tält var en hit vid Stafettkarnevalen. 23.5.2016 kl. 16:11

Hon jämför hetsätning med missbruk och kallar sig själv matmissbrukare. 20.5.2016 kl. 15:38

landsbygden. Sin älskade hembygd kunde hon tänka sig att lämna för kärlekens skull, men inte korna. 20.5.2016 kl. 10:06

FMS. Som en ny planet. Så beskriver Anna och Bertrand Tikum sin nya hemort Dakar i Senegal dit de återvänder efter en andningspaus i Finland. 19.5.2016 kl. 13:53

Hur ska det gå för minoritetsreligionerna om skolor experimenterar med gemensam religionsundervisning för alla? 18.5.2016 kl. 12:14

mission. Selektiv mutism. När Pia Rinne började skolan i Namibia var hon tyst i ett helt år. Några år senare var hon tyst i ett år till. 17.5.2016 kl. 11:27

teater. – Jag älskar teater och jag älskar att stå på scenen. På scenen behöver jag ingen hjälp, säger Karolina Karanen. 23.11.2022 kl. 09:00

FÖRSVARET. Överste Kjell Törner var med om att bygga upp Finlands militärsamarbete också när det var hysch-hysch om det. Nu när Finland är nära målet att bli medlem i Nato är han inte längre med i staberna. Kjell Törner har bevarat sitt kristna arv. Varje dag är det tyst aftontapto med knäppta händer. 22.11.2022 kl. 22:46

FÖRSAMLINGSVALET. Guy Kronqvist som varit tf kyrkoherde i höst fick med sina 34 röster de flesta i församlingsvalet i Korsnäs. 21.11.2022 kl. 15:06

FÖRSAMLINGSVALET. Ulla-Maj Wideroos är röstmagnet i Närpes också i detta val, precis som för fyra år sedan. Men antalet röster är nu färre, 96 mot 157 för fyra år sedan. 21.11.2022 kl. 13:46

FÖRSAMLINGSVAL. Stefan Vikström var röstkung i församlingsvalet i Borgå svenska domkyrkoförsamling med 141 röster – men bara en röst bakom honom kom hans dotter Rebecka Stråhlman med 140. Hon var däremot röstdrottning i kyrkofullmäktigevalet, med hela 202 röster. 21.11.2022 kl. 13:41