Linda Jordas och Bettina Stenbäck uppskattar närheten till församlingsborna efter att församlingens personal flyttade från tredje våningen till gatunivå.
Linda Jordas och Bettina Stenbäck uppskattar närheten till församlingsborna efter att församlingens personal flyttade från tredje våningen till gatunivå.

Flytten ner till gatuplan gav mer kontakt med församlingsborna

Lokaler.

Om du kikar in genom de stora fönstren i Högbergsgården ser du en del av det som är Johannes församling. Och dörren är öppen för alla.

16.8.2018 kl. 00:00

Samfällighetens sparkrav blev startskottet för minskat utrymme för Johannes församling. Tredje våningen på Högbergsgatan 10 gav man upp i sin helhet, och sedan juni sitter de flesta anställda nu och jobbar i nyinredda rum i gatuplan.

– Vi fick mer synlighet, säger informationssekreterare Bettina Stenbäck.

– Och vi har kommit närmare församlingsborna, egentligen närmare hela Helsingfors, säger församlingssekreterare Linda Jordas.

Jordas har jobbat i församlingen i fyra år.

– Under den korta tiden sedan flytten har kansliet haft betydligt mer besökare än någonsin förr.

– Det blir enklare för folk att komma in och ställa en fråga i stället för att ringa.

Besökarna har varit av många slag.

– Både svensk- och finskspråkiga har stuckit sig in. Sådana som har bott länge i kvarteren har kommit in för att välkomna oss, och fler kommer in och bokar dop och vigsel, berättar Jordas.

Lokalen är öppen under kanslitid.

– Och om den som kommer in vill ha kaffe så kokar vi, tillägger Jordas.

En kaffemaskin är också beställd så det blir ännu enklare för besökare att slå sig ner med en kopp vid långbordet.

Att för många ska titta in under arbetsdagen är inget de oroar sig för.

– Det är i så fall ett positivt problem. Det är roligt om folk känner att de kan komma in, säger Bettina Stenbäck.

De nya rummen är smakfullt inredda i vilsamma färger.

– Det finns en nordisk känsla i inredningen. Asiatiska turister är intresserade av designen så de står med näsan mot rutan och kikar in ibland. Då vinkar vi till varandra, säger Jordas.


Andra våningen kvar

Den så kallade Hörnan finns fortfarande kvar, där bland annat sommarkaféet brukar hålla till. Också andra våningen i Högbergsgården tillhör församlingen, där finns Högbergssalen, ungdomslokalen Tian samt några arbetsbord och datorer.

Ingen, utom församlingssekreteraren, ekonomisekreteraren och kyrkoherden, har sin egen plats utan det är tänkt att personalen får rotera och sätta sig där det är ledigt.

– I och med sommarledigheterna har inte alla anställda jobbat samtidigt än, så det återstår att se hur det fungerar. Det får hitta sina former med tiden, säger Linda Jordas.

Ulrika Hansson
Kyrkpressen och Fontana Media har haft sina utrymmen på sjunde våningen på Sandvikskajen 13 i Helsingfors.

Flytt. Kirkkopalvelut sålde huset – det innebär flytt för Kyrkpressen och Fontana Media senast i januari 2020. 13.8.2019 kl. 11:57
Karolin Wargh tycker det känns mäktigt att spela orgel.

Utmärkelse. Karolin Wargh, kantor i Solfs församling, är årets kantor. – Det känns helt otroligt och väldigt roligt. Jag hoppas att jag genom den här utmärkelsen kan föra fram hur viktigt det är med orgelpedagogik, säger hon. 8.8.2019 kl. 16:23
Trots att gruppen samlas i kyrkhemmet i Malax är det en öppen grupp där alla slags synsätt och åskådningar ryms med. Till exempel är en av medlemmarna präst medan en annan nyligen har skrivit ut sig ur kyrkan. Från vänster till höger syns Joakim Snickars, Mats Bergvik, Hillevi Lasén och Kristian Norrback.

på djupet. Var tredje vecka träffas en diskussionsgrupp som behandlar teologi, filosofi och psykolog i Malax. Gruppen kallar sig Amici in spiritu och fungerar som en motkraft till samtidens ofta ytliga och aggressiva diskussionsklimat. 29.7.2019 kl. 10:00
– Det är fortfarande min grundtanke att förvandla orden till gärningar, att det inte bara ska se bra ut på ytan.

gemenskap. Hanna Mithiku vill att kyrkan ska leva som den lär och att förkunnelsen om alla människors lika värde ska synas i församlingsarbetet. Det har fått henne att ställa upp som förtroendevald, och i dag är hon ordförande för gemensamma kyrkofullmäktige i Helsingfors. 25.7.2019 kl. 08:30
–  Skuld och skam är frågor som kommer upp hela tiden. Inför livets största vändpunkter formas frågorna i våra innersta djup, säger Barbro Eriksson.

sjukhuspräst. I det kyliga, kliniska kaos som sjukhus och sjukdom kan innebära finns det personer som bygger altaren och andas empati. 25.7.2019 kl. 08:30
Kyrkan möter människor i livets höjdpunkter och dalar. Ofta är mötet gott, men ibland blir det en besvikelse.

förrättningssamtal. ”Nästan terapeutiskt” och ”rutinmässigt” är ord människor använder för att beskriva samtalet med prästen inför sin bröllopsdag, sitt barns dop eller en anhörigs jordfästning. De flesta har positiva erfarenheter, men hos några har mötet lämnat en besk eftersmak. 24.7.2019 kl. 10:57
Maria Åkerblom gjorde redan som ung sensation som sömnpredikant. Oravais teaters version av Under liten himmel inleds med den första dramatiska predikan från sjuksängen.

teater. På Kyroboas möter vi en predikant som är osympatisk redan från början. Under liten himmel är en obehaglig berättelse om maktmissbruk och svårigheten att säga ifrån. 11.7.2019 kl. 14:55

ledarskap. Teemu Laajasalo leder ett brokigt stift där församlingarna trots sina skillnader ställer samma fråga: Hur kan vi tala om evangeliet så att det blir relevant för människor i dag? 11.7.2019 kl. 00:01
Emina Arnautovic
jobbar som Sfp:s kontaktchef i Österbotten. Hon pendlar till jobbet i Vasa från hemmet 
i Närpes.

livsberättelse. En natt under Bosnienkriget drevs Emina Arnautovic genom en svår frontlinje. Granaterna regnade ner runt henne och dottern hon bar i sin famn. – Då tänkte jag att om jag överlever måste jag göra något av mitt liv. 11.7.2019 kl. 12:00
"Musik är inte matematik", säger Nina Åström. Musiken är mer än summan av sina delar.

musik. ”Jag är ju bara från Kokkola”, kan Nina Åström tänka när hon rör sig bland musikvärldens stora eller spelar i ett fängelse. Efter trettio år i branschen och ett femtontal skivor ger hon ut sitt första album på svenska. 28.6.2019 kl. 15:34
Slutet nått

Kyrka. Under hösten har samtliga stift i landet arbetat med att förnya sina webbplatser. I december lanserades också Borgå stifts nya webbplats. 9.1.2019 kl. 09:00

Bidrag. Manusförfattare och regissör Klaus Härös film Livet efter döden får Kyrkans mediestiftelses största produktionsstöd, 20 000 euro, hösten 2018. 19.12.2018 kl. 12:00

missionsorganisation. Vid sitt möte senaste vecka beslöt biskopsmötet att inte rekommendera för kyrkomötet att Suomen Lähetyslentäjät ry (MAF Finland) godkänns som kyrkans missionsorganisation. 12.12.2018 kl. 08:00