Behåll den kyrkliga vigseln, den är inte onödig

27.10.2016
INKAST. Alla som har läst Nick Hornbys klassiker High Fidelity vet att böjelsen för att göra upp listor kan vara både en passion och ett gissel.

Jag skriver listor när jag blir stressad: franska streck för allt jag ska göra. Det känns så uppmuntrande att få stryka över den ena avklarade uppgiften efter den andra. Ibland skriver jag till och med in något jag redan har gjort på listan, och stryker strax över det, bara för tillfredsställelsen.

Jag har också en lista över Onödigheter. På toppen konkurrerar sådana uppenbara idiotier som separat sommar- och vintertid och det där osannolika trafikmärket som efter varenda tunnel på motorvägen mellan Åbo och Helsingfors talar om att tunneln du nyss körde igenom nu har tagit slut. Jag menar: borde jag alls få ha körkort om jag inte redan har insett den omständigheten?

Längre ner på min lista finns mer seriösa onödigheter, vissa med ett frågetecken. Böckerna, till exempel. De som min man och jag så ivrigt samlade på oss ända upp i 40-årsåldern. Plötsligt inser man att en stor del av dem inte fyller någon annan funktion än att stå i bokhyllan. Kan en bok vara onödig? Det är en lätt hädande tanke - men vi börjar väga åt att en hel del ägodelar har en plats på listan över onödigheter.

Intressant är att jämföra sin egen lista över onödigheter med andras: Vad är onödigt för dig men oumbärligt för mig? I ljuset av den senaste tidens debatt har jag frågat mig vad som borde finnas med på vår kyrkas lista över onödigheter.

Ska den kyrkliga vigseln faktiskt stå på den listan? Jag vet att det fungerar så i många länder: borgerlig vigsel för alla och så en välsignelseakt i någon kyrka om man vill, och jag har varit med om väldigt vackra välsignelser av ingångna äktenskap. Men alla de par som verkligen vill vigas i kyrkan? Det är fråga om en massa människor, en av kyrkans stora, betydelsefulla kontaktytor till sina medlemmar. Varför skulle kyrkan föra upp vigseln på listan över onödigheter, bara för att åsikterna går isär om vilka par som får vigas? Dubbla ceremonier höjer ribban för att ett par alls ska vända sig till kyrkan.

Vid de stora vägskälen i livet stannar vi upp, och känner fläkten av helighet. Det gäller också de vägskäl som inte är officiella sakrament. Också den som inte brukar söka sig till kyrkan kan just då känna att man vill ta de första stegen på den nya vägen tillsammans med Gud, vill att hela ceremonin ska handla om mer än byråkrati och juridik. Vigslar och konfirmationer är idag två av vår kyrkas mest frekventerade och värdefulla mötesplatser för dess medlemmar.

Jag hör till dem som hoppas på den dagen då alla par som vill ingå äktenskap får göra det på lika villkor. Men inte genom att jämlikt frånta alla par rätten att vigas inför Guds altare, utan genom att låta alla vigas där. På listan över onödigheter hör vigseln inte hemma.

Monica Vikström-Jokela

andlighetsstörning. En kväll satt jag i soffan och grät över att min kristna tro kändes som skådespel och inbillning. Det som skulle vara stadigt var egentligen vingligt och snett. Det här är vad som hände sedan. 22.2.2018 kl. 10:02
Säg din åsikt!

enkät. Vad tyckte du om denna veckas nummer av KP. För att utveckla tidningen gör vi under vintern några enkäter för att få en tydligare uppfattning om vad ni läsare gillar att läsa. Vi är jättetacksamma för att du tar dig tid! 22.2.2018 kl. 09:47
En känsla av frid kan vara ett tecken på att du är på rätt väg.

Guds ledning. Att fatta stora livsbeslut hör till det mest skrämmande som finns. 15.2.2018 kl. 12:44
Mikael Lindfelt är professor i systematisk teologi och dekanus för fakulteten för humaniora, psykologi och teologi vid ÅA.

Vaccin. Vilken roll har synen på hälsa i en människas liv? Har attityd till vaccin samband med andra övertygelser? Teologer och psykologer från Åbo Akademi och Åbo universitet startade ett nytt forskningsprojekt. 15.2.2018 kl. 10:11
Valpanelerna har varit för snälla, säger Kari Latvus och hoppas på vassare frågor inför andra omgången.

Analys. Kari Latvus tror att ärkebiskopsvalets andra valomgång blir mycket jämn, men att biskop Tapio Luoma har ett litet försprång. Han hoppas på vassare frågor inför andra omgången. 8.2.2018 kl. 17:34
Det ser ut att bli en spännande andra omgång i ärkebiskopsvalet. Vem ärver Heli Inkinens, Ville Auvinens och Ilkka Kantolas röster?

ärkebiskopsval. Borgå stifts biskop Björn Vikström och Esbo stifts biskop Tapio Luoma har gått vidare till ärkebiskopsvalets andra omgång. – Nu gäller det att kavla upp ärmarna, säger biskop Björn Vikström. 8.2.2018 kl. 15:05
Thomas Erikson är föreläsare och författare. Han har också skrivit thrillers.

psykopater. Beteendevetaren Thomas Erikson menar att vi träffar så många personer med psykopatiska drag att vi måste klara av att känna igen dem. 2.2.2018 kl. 09:20
Ilkka Kantolas kandidatur i ärkebiskopsvalet väckte förvåning i vissa kretsar. "Kyrkan är mitt hem" säger han själv.

ärkebiskopsval 2018. Ilkka Kantola är redo att förena sina riksdagserfarenheter och sin kärlek till kyrkan i en comeback i kyrkans lila. 30.1.2018 kl. 15:17
UK:s presidium, från vänster Ossian Beukelman, Kajsa Lassila, Fredrik Kass (KCSA) och Måns Vikström.

ungdomens kyrkodagar. Ungdomsarbete och fred är i fokus när UK jubilerar. Ordförandeklubban svingas av Kajsa Lassila. 26.1.2018 kl. 11:29
Ville Auvinen talar flytande svenska tack vare studierna vid Åbo Akademi.

ärkebiskopsval 2018. Ville Auvinen har klassats som den ”konservativa” ärkebiskopskandidaten. Men han vill inte 
definieras av det han motsätter sig, utan av det han tror att vi behöver. 26.1.2018 kl. 09:08

ställningstagande. Det kokar i stiftsfullmäktige i Helsingfors. Det här på grund av att stiftsfullmäktigeordförande Johanna Korhonen gått ut i offentligheten med sina frågor kring Helsingforsbiskopen Teemu Laajasalos kreditkortsanvändning. 21.2.2018 kl. 09:06

samarbetsförhandlingar. Nykarleby församling avslutade sina samarbetsförhandlingar. 21.2.2018 kl. 08:56

kyrkoherdeinstallation. Vasa svenska församlings nya kyrkoherde Mikael Forslund installerades på söndagen i tjänst i en välfylld kyrka av biskop Björn Vikström. 24.1.2018 kl. 09:56