I början av året tillsattes en arbetsgrupp för att utreda olika modeller och tillvägagångssätt för att beskatta socker och sötsaker. För en vecka sedan lämnade arbetsgruppen en mellanrapport till Finansministeriet, med bland annat en lista över livsmedel som kunde omfattas av skatten. På listan finns nattvardsbröd, oblater.
Enligt Finansministeriet skulle sockerskatten gälla åtminstone sötsaker, safter och
läskedrycker, söta bakverk, socker, sirap, sockerinlagda frukt och grönsaker, sylter och sockrade mjölkprodukter. Oblaten består huvudsakligen av vatten och mjöl, men även lite honung används. Det är orsaken till att oblaten beskattas.
I Finland är det endast Helsingfors Diakonissanstalt som tillverkar oblater. Receptet kommer inte att ändras.
– Konsumtionen av oblater är så liten att jag inte ser att det här har någon betydelse för det nationella skatteunderlaget eller Diakonissanstaltens ekonomi, säger kommunikationschef Mika Mäkinen till Turun Sanomat.
Arbetsgruppens hela mellanrapport finns här (på finska).




